07.07.2019: Bedřichovská padesátka -13. 7. 2019
Start: hala TJ Sokol Bedřichov od 6,00 - 13,00 Cíl: hala TJ Sokol Bedřichov do 18,00 hod. Startovné. 15 Kč, mládež do 15 let a členové KČT 10 Kč. Podrobnosti o trasách ve skříňkách KČT, odbor Čeřínek Jihlava. Na Vaši účast se těší pořadatelé.

23.06.2019: KAMENSKÉ ALEJE v sobotu 29. června 2019
Trasy budou vyznačeny v mapkách, které dostanou účastníci při zápisu na startu. Na trasách 10 a 20 km, bude možnost občerstvení. Odjezd vlaku z Jihlavy města: 9,10 hod, Hl. n. 9,22 hod, příjezd Kamenná: 9,35 hod Odjezd z Kamenná: 14,20 hod., 16,20 hod. Vycházka je idividuální

15.06.2019: Po Vysočině s Gustavem Mahlerem - v neděli dne 23. června 2019
Program : 07:30 Odjezd autobusu z Jihlavy, tř. Legionářů (u parkoviště za Billou) 08:30 Slavnostní zahájení akce 08:45 Odchod účastníků akce na trasy 1. varianta : Želiv (klášter) – zelená turistická značka – Vřesník – Lískovice – Lhotice – Speřice – Holušice – Kaliště u Humpolce (penzion = rodný dům Gustava Mahlera – možnost jednoduchého občerstvení) – Proseč – červená turistická značka – Světlický Dvůr – Humpolec (nádraží ČD) cca 25 km 2. varianta : Želiv (klášter) – červená turistická značka – u hydroelektrárny odbočka na zelenou turistickou značku – stále podél Želivky až k Rokosovu Mlýnu – po zelené turistické značce vystoupáme lesem až na silnici – odbočka vlevo do Hněvkovic – nadejdeme dálnici D1 a přijdeme na nádraží ČD v Humpolci. cca 13 km Poznámka : Pro účastníky je zajištěn přesun osob z Jihlavy do Želiva ZDARMA – sraz v ul. Legionářů v 7:15 hod. na parkovišti za Billou, odjezd autobusu v 7:30 hod. Další podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Kontakt: ivana.svobodova2@seznam.cz, tel. 605 105 297

Po naučné stezce Jihlavská pevnost
Letošní zima moc nepřeje zimním radovánkám. Sněhu je pramálo, téměř žádný, o to více je sychravo a větrno a občasné mrazíky vytvoří z chodníků i silnic parádní klouzačky, které jsou na obtíž všem. V takovém nečase je snad lepší zůstat doma. Ale turisté se nevzdávají, a vydávají se aspoň na kratší trasy, a třeba jen po městě. V sobotu 1. 2. 2014 se sešla na Masarykově náměstí u radnice skupina 33 lidiček, a prošla se po naučné stezce Jihlavská pevnost.

Sraz u radnice nebyl náhodný. Naučná stezka sice začíná u Brány Matky Boží, ale naši vedoucí Fanouš s Jirkou objednali prohlídku jihlavského podzemí, která je součástí naučné stezky. Tam naše putování po Jihlavské pevnosti začalo.
Systém podzemních chodeb se nachází v hloubce 2 – 14 m pod povrchem ve třech podlažích. Původně sloužilo podzemí ke skladování piva a vína, ale i k vojenským účelům.
Z celkové délky asi 25 km je zpřístupněno jen 200 m.
Po prohlídce podzemí jsme šli ke kostelu sv. Jakuba a po hradbách nad lesoparkem Heulos jsme došli k České (Brněnské) bráně, která se nedochovala. Patřila mezi menší jihlavské brány. Ta střežila cestu na Velké Meziříčí a Brno. Často bývala i celá desetiletí zazděná. Od 18. století byla nazývána Brněnská, podle nově zbudované císařské silnice na Brno. V roce 1844 byla zbourána. Na úrovni Znojemské ulice byla brána Brtnická. Za 30leté války byla zazděná a údolí před ní Švédové zaplavili, takže bylo město odtud nepřístupné. V letech 1828 – 45 byla postupně zbořena.
K bráně Matky Boží jsme šli hradebním parkánem. Ten je z celého hradebního okruhu nejzachovalejší. Osvědčil se hlavně v roce 1402, kdy byla Jihlava přepadena okolními rytíři.

když jsme vyšli z podzemí

Jihlavská radnice ze dvora

ke kostelu sv. Jakuba

kostel sv. Jakuba

po jihlavských hradbách

jihlavské opevnění od Heulosu

Brněnský most z hradeb

strážce hradeb

zde bývala Brtnická brána

po hradebním parkánu

bašta na hradebním parkánu

k minoritskému klášteru

zastavení u minoritského kláštera

věž kostela Matky Boží

Brána Matky Boží se jediná dochovala z pěti středověkých městských bran. Byla postavena při výstavbě města v 2. polovině 13. století. V roce 1564 dostala renezanční nástavbu 4. a 5. patra. Dnešní její výška dosahuje 24 metrů.
Cestou k parku G. Mahlera jsme šli kolem původního hradebního příkopu a zbytky vnějšího valu. Dnes je na tomto místě dětské hřiště.
Naučná stezka dál vede okolo parku G. Mahlera a pokračuje k Horáckému divadlu, k Oblastní galerii Vysočiny, přes Masarykovo náměstí, kolem morového sloupu a kostela sv. Ignáce. Tady většina z nás denně chodí a proto jsme již tuto část vypustili a spěchali jsme se schovat před ostrým nepříjemným větrem do nejbližší restaurace.

brána Matky Boží

u hradebního příkopu

hradby u parku G. Mahlera

bašta v Divadelní uličce

Tato vycházka nebyla dlouhá (s cestou z domova a zpět to bylo asi 6 km), ale zato byla poučná. Prohlíželi jsme si památky Jihlavy, kterých si při běžném procházení městem ani nemáme čas všimnout.
Historické údaje k tomuto článku byly čerpány z informační brožurky „naučná stezka Jihlavská pevnost“, kterou vydalo statutární město Jihlava v roce 2013.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 05. 02. 2014 | 2044 přečtení |
Zdroj: text: V. Veselá, foto: V. Veselá, F. Dörrer |