Hlavní menu
  Novinky
07.07.2019: Bedřichovská padesátka -13. 7. 2019
Start: hala TJ Sokol Bedřichov od 6,00 - 13,00 Cíl: hala TJ Sokol Bedřichov do 18,00 hod. Startovné. 15 Kč, mládež do 15 let a členové KČT 10 Kč. Podrobnosti o trasách ve skříňkách KČT, odbor Čeřínek Jihlava. Na Vaši účast se těší pořadatelé.

23.06.2019: KAMENSKÉ ALEJE v sobotu 29. června 2019
Trasy budou vyznačeny v mapkách, které dostanou účastníci při zápisu na startu. Na trasách 10 a 20 km, bude možnost občerstvení. Odjezd vlaku z Jihlavy města: 9,10 hod, Hl. n. 9,22 hod, příjezd Kamenná: 9,35 hod Odjezd z Kamenná: 14,20 hod., 16,20 hod. Vycházka je idividuální

15.06.2019: Po Vysočině s Gustavem Mahlerem - v neděli dne 23. června 2019
Program : 07:30 Odjezd autobusu z Jihlavy, tř. Legionářů (u parkoviště za Billou) 08:30 Slavnostní zahájení akce 08:45 Odchod účastníků akce na trasy 1. varianta : Želiv (klášter) – zelená turistická značka – Vřesník – Lískovice – Lhotice – Speřice – Holušice – Kaliště u Humpolce (penzion = rodný dům Gustava Mahlera – možnost jednoduchého občerstvení) – Proseč – červená turistická značka – Světlický Dvůr – Humpolec (nádraží ČD) cca 25 km 2. varianta : Želiv (klášter) – červená turistická značka – u hydroelektrárny odbočka na zelenou turistickou značku – stále podél Želivky až k Rokosovu Mlýnu – po zelené turistické značce vystoupáme lesem až na silnici – odbočka vlevo do Hněvkovic – nadejdeme dálnici D1 a přijdeme na nádraží ČD v Humpolci. cca 13 km Poznámka : Pro účastníky je zajištěn přesun osob z Jihlavy do Želiva ZDARMA – sraz v ul. Legionářů v 7:15 hod. na parkovišti za Billou, odjezd autobusu v 7:30 hod. Další podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Kontakt: ivana.svobodova2@seznam.cz, tel. 605 105 297
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
Slavnostní oheň na Čeřínku
KČT Čeřínek pořádá akci, která si za pět let trvání vydobyla mezi turisty dobré jméno, v lednu, v době, kterou nezvolili organizátoři z odboru náhodou.

Dřevěná chata postavená na plošině pod vrcholem Čeřínku poblíž Kostelce u Jihlavy, podle něhož pojmenovali v roce 1920 turisté svůj nově vzniklý klub, se stala přirozeným střediskem turistiky v této části Českomoravské vrchoviny. Od doby vzniku v roce 1923 zajišťovala chata v letním i zimním období deset let dobré služby návštěvníkům, ale v noci na 16. ledna 1934 do základů vyhořela.

turistická chata na Čeřínku 2.9.1923

turistické chaty v r. 1933


Tato nešťastná událost, ale především to, jak statečně se s ní vyrovnali tehdejší turisté – v září téhož roku se na stejném místě otevírala nová, zděná chata, na jejíž stavbu byly použity i peníze z veřejné sbírky – je důvodem pro vzpomínku a uspořádání pochodu s cílem na Čeřínku právě v tomto termínu.

pohlednice chaty z 60. let


Letos 18. ledna 2014 tedy vzpomněli účastníci akce na události, které se staly skoro na den přesně před osmdesáti lety.
Kromě členů pořádajícího klubu Čeřínek se zúčastnili turisté nejen z dalších jihlavských odborů – Bedřichov a Tesla Jihlava, ale přijeli i ze Žďáru nad Sázavou, Havlíčkova Brodu, Pacova, Třebíče, Telče, Polné, Třeště, Kamenné a Měřína. Pořadatele příjemně překvapila účast turistů z Olomouce, Mladé Boleslavi, Prahy, Střelic, Brna, Českých Budějovic, Kolína a Čáslavi.
Mnozí z nich obdrželi „vrcholové“ razítko do záznamníku, protože finančně přispěli v rámci celostátní akce Vystup na svůj vrchol na stavbu Bezručovy turistické chaty na Lysé hoře v Beskydech – předseda KČT Čeřínek Jiří Veselý odešle na sbírkové konto částku 1 011 Kč! I do zapečetěné pokladničky v restauraci chaty KČT vkládali účastníci peníze – zvýší se tím částka, která bude společně s výtěžkem sbírky při další kultovní akci odboru, Hvězdicovém pochodu na Čeřínek, v červnu 2014 odeslána na dokončování Bezručovy chaty.
Dvě stě šest turistů dorazilo na plošinu pod vrcholem Čeřínku z několika směrů – část využila žlutě značené cesty z Nového Hubenova, část vystoupala na Čeřínek po zeleně značené trase z Kostelce, jiné dovedla červená značka ze Dvorců, třebíčští účastníci zvolili netradiční přístupovou cestu z Batelova přes Šance a přírodní památku Čertův hrádek, někteří přišli strávit pár hodin s přáteli po cestě z Dolní Cerekve.

turisté na autobusovém nádraží

M. Svatoš vítá účastníky pochodu


v Hubenově po ŽTZ

skupina z Hubenova na Čeřínek

skupina z Kostelce na Čeřínek

pod Čeřínkem

zapálení ohně


turisté u chaty na Čeřínku
Když si v pospolitosti a přátelském prostředí smlsli na opečených klobáskách, věnovali účastníci svou pozornost výstavce historických fotografií v malé, tzv. lyžařské chatě z roku 1913, která také patří do majetku KČT Čeřínek. Loni slavila chata sto let své existence a dobové fotografie se těšily velkému zájmu – pořadatelé rádi informovali o historii klubu a skvělé práci svých předchůdců.

1. lyžařská chata z r. 1913

1. lyžařská chata z r. 1913 v dnešní podobě


Turistická chata s restaurací a možností ubytování (65 lůžek), vystavěná na konci osmdesátých let minulého století poté, co dosloužila chata z roku 1934 zbudovaná pár měsíců po zničujícím požáru, byla v roce 1992 navrácena v restituci odboru KČT Čeřínek. Po nedobrých událostech se konečně před dvěma lety dočkala nájemce, který chce z Čeřínku zase udělat celoročně oblíbený turistický cíl. A zřejmě se daří – ti, kteří zašli do restaurace chaty, odcházeli spokojení a s vědomím, že návštěva na Čeřínku rozhodně nebyla poslední.

turistická chata na Čeřínku 18.1.2014


| Autor: Jirka | Vydáno dne 21. 01. 2014 | 2167 přečtení |
Zdroj: text:M+M.Svatošovi,foto:archiv KČT,J.Veselý,F.Dörrer |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server