14.10.2019: Informace pro přihlášené
Autobusový výlet do Žďárských vrchů 19. 10. 2019 V sobotu pojedeme z parkoviště za Billou v 6,30 hod. Naším cílem je obec Milovy u Sněžného. Půjdeme po značené cestě na Dráteničky a zpět do obce Milovy. Tato trasa měří 5 km. V restauraci U Šlechtů bude možnost oběda. Po obědě půjdeme na trasu 6 km dlouhou s cílem na Čtyřech Palicích. Cena výletu 120 Kč. Na výlet zvou V+J Veselí

05.10.2019: PODZIMNÍ PUTOVÁNÍ - SOBOTA 12. října 2019
Jízdenka zpáteční do Malešova, Osobní vlak do Havl. Brodu: Jihlava město – 7,15 h, Jihlava 7,27 h Rychlík z Havl. Brodu do Kutné Hory hl. n. v 8,00 h, osobní vlak z Kutné Hory do Malešova v 9,02 h (příjezd do Malešova v 9,21 h), Trasa: 12 km naučnou stezkou Občerstvení v restauraci Malešov (pivo v místním pivovaru) Zpáteční vlak z Malešova v 14,24 h do Kutné Hory hl. n., rychlík z Kutné Hory hl. n. do Havl. Brodu v 14,58 h, z H. Brodu do Jihlavy (výluka) v 16,05 h. (další spoj – přesně o dvě hodiny později včetně přestupu) připravili Mirek + Marta

30.09.2019: Vycházka do Příseky na autíčka
V sobotu 5. 10. 2019 pojedeme autobusem v 10,00 hod. ze stanoviště č. 24 do Příseky. Podíváme se do muzea autíček. Vstupné senioři a děti 50 Kč ostatní 120Kč. Po prohlídce jsou dvě možnosti návratu do Jihlavy. Jedna cesta vede do Luk n. Jihlavou na vlak ve 14,09 nebo 16,16 hod. Druhá pěšky přes Puklice a Kosov do Jihlavy. Obě trasy asi 10 km Na vycházku zve Eva

Slavnostní oheň na Čeřínku
KČT Čeřínek pořádá akci, která si za pět let trvání vydobyla mezi turisty dobré jméno, v lednu, v době, kterou nezvolili organizátoři z odboru náhodou.

Dřevěná chata postavená na plošině pod vrcholem Čeřínku poblíž Kostelce u Jihlavy, podle něhož pojmenovali v roce 1920 turisté svůj nově vzniklý klub, se stala přirozeným střediskem turistiky v této části Českomoravské vrchoviny. Od doby vzniku v roce 1923 zajišťovala chata v letním i zimním období deset let dobré služby návštěvníkům, ale v noci na 16. ledna 1934 do základů vyhořela.

turistická chata na Čeřínku 2.9.1923

turistické chaty v r. 1933

Tato nešťastná událost, ale především to, jak statečně se s ní vyrovnali tehdejší turisté – v září téhož roku se na stejném místě otevírala nová, zděná chata, na jejíž stavbu byly použity i peníze z veřejné sbírky – je důvodem pro vzpomínku a uspořádání pochodu s cílem na Čeřínku právě v tomto termínu.

pohlednice chaty z 60. let

Letos 18. ledna 2014 tedy vzpomněli účastníci akce na události, které se staly skoro na den přesně před osmdesáti lety.
Kromě členů pořádajícího klubu Čeřínek se zúčastnili turisté nejen z dalších jihlavských odborů – Bedřichov a Tesla Jihlava, ale přijeli i ze Žďáru nad Sázavou, Havlíčkova Brodu, Pacova, Třebíče, Telče, Polné, Třeště, Kamenné a Měřína. Pořadatele příjemně překvapila účast turistů z Olomouce, Mladé Boleslavi, Prahy, Střelic, Brna, Českých Budějovic, Kolína a Čáslavi.
Mnozí z nich obdrželi „vrcholové“ razítko do záznamníku, protože finančně přispěli v rámci celostátní akce Vystup na svůj vrchol na stavbu Bezručovy turistické chaty na Lysé hoře v Beskydech – předseda KČT Čeřínek Jiří Veselý odešle na sbírkové konto částku 1 011 Kč! I do zapečetěné pokladničky v restauraci chaty KČT vkládali účastníci peníze – zvýší se tím částka, která bude společně s výtěžkem sbírky při další kultovní akci odboru, Hvězdicovém pochodu na Čeřínek, v červnu 2014 odeslána na dokončování Bezručovy chaty.
Dvě stě šest turistů dorazilo na plošinu pod vrcholem Čeřínku z několika směrů – část využila žlutě značené cesty z Nového Hubenova, část vystoupala na Čeřínek po zeleně značené trase z Kostelce, jiné dovedla červená značka ze Dvorců, třebíčští účastníci zvolili netradiční přístupovou cestu z Batelova přes Šance a přírodní památku Čertův hrádek, někteří přišli strávit pár hodin s přáteli po cestě z Dolní Cerekve.

turisté na autobusovém nádraží

M. Svatoš vítá účastníky pochodu

v Hubenově po ŽTZ

skupina z Hubenova na Čeřínek

skupina z Kostelce na Čeřínek

pod Čeřínkem

zapálení ohně

turisté u chaty na Čeřínku

Když si v pospolitosti a přátelském prostředí smlsli na opečených klobáskách, věnovali účastníci svou pozornost výstavce historických fotografií v malé, tzv. lyžařské chatě z roku 1913, která také patří do majetku KČT Čeřínek. Loni slavila chata sto let své existence a dobové fotografie se těšily velkému zájmu – pořadatelé rádi informovali o historii klubu a skvělé práci svých předchůdců.

1. lyžařská chata z r. 1913

1. lyžařská chata z r. 1913 v dnešní podobě

Turistická chata s restaurací a možností ubytování (65 lůžek), vystavěná na konci osmdesátých let minulého století poté, co dosloužila chata z roku 1934 zbudovaná pár měsíců po zničujícím požáru, byla v roce 1992 navrácena v restituci odboru KČT Čeřínek. Po nedobrých událostech se konečně před dvěma lety dočkala nájemce, který chce z Čeřínku zase udělat celoročně oblíbený turistický cíl. A zřejmě se daří – ti, kteří zašli do restaurace chaty, odcházeli spokojení a s vědomím, že návštěva na Čeřínku rozhodně nebyla poslední.

turistická chata na Čeřínku 18.1.2014

| Autor: Jirka | Vydáno dne 21. 01. 2014 | 2242 přečtení |