07.07.2019: Bedřichovská padesátka -13. 7. 2019
Start: hala TJ Sokol Bedřichov od 6,00 - 13,00 Cíl: hala TJ Sokol Bedřichov do 18,00 hod. Startovné. 15 Kč, mládež do 15 let a členové KČT 10 Kč. Podrobnosti o trasách ve skříňkách KČT, odbor Čeřínek Jihlava. Na Vaši účast se těší pořadatelé.

23.06.2019: KAMENSKÉ ALEJE v sobotu 29. června 2019
Trasy budou vyznačeny v mapkách, které dostanou účastníci při zápisu na startu. Na trasách 10 a 20 km, bude možnost občerstvení. Odjezd vlaku z Jihlavy města: 9,10 hod, Hl. n. 9,22 hod, příjezd Kamenná: 9,35 hod Odjezd z Kamenná: 14,20 hod., 16,20 hod. Vycházka je idividuální

15.06.2019: Po Vysočině s Gustavem Mahlerem - v neděli dne 23. června 2019
Program : 07:30 Odjezd autobusu z Jihlavy, tř. Legionářů (u parkoviště za Billou) 08:30 Slavnostní zahájení akce 08:45 Odchod účastníků akce na trasy 1. varianta : Želiv (klášter) – zelená turistická značka – Vřesník – Lískovice – Lhotice – Speřice – Holušice – Kaliště u Humpolce (penzion = rodný dům Gustava Mahlera – možnost jednoduchého občerstvení) – Proseč – červená turistická značka – Světlický Dvůr – Humpolec (nádraží ČD) cca 25 km 2. varianta : Želiv (klášter) – červená turistická značka – u hydroelektrárny odbočka na zelenou turistickou značku – stále podél Želivky až k Rokosovu Mlýnu – po zelené turistické značce vystoupáme lesem až na silnici – odbočka vlevo do Hněvkovic – nadejdeme dálnici D1 a přijdeme na nádraží ČD v Humpolci. cca 13 km Poznámka : Pro účastníky je zajištěn přesun osob z Jihlavy do Želiva ZDARMA – sraz v ul. Legionářů v 7:15 hod. na parkovišti za Billou, odjezd autobusu v 7:30 hod. Další podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Kontakt: ivana.svobodova2@seznam.cz, tel. 605 105 297

Slavnostní oheň na Čeřínku
KČT Čeřínek pořádá akci, která si za pět let trvání vydobyla mezi turisty dobré jméno, v lednu, v době, kterou nezvolili organizátoři z odboru náhodou.

Dřevěná chata postavená na plošině pod vrcholem Čeřínku poblíž Kostelce u Jihlavy, podle něhož pojmenovali v roce 1920 turisté svůj nově vzniklý klub, se stala přirozeným střediskem turistiky v této části Českomoravské vrchoviny. Od doby vzniku v roce 1923 zajišťovala chata v letním i zimním období deset let dobré služby návštěvníkům, ale v noci na 16. ledna 1934 do základů vyhořela.

turistická chata na Čeřínku 2.9.1923

turistické chaty v r. 1933

Tato nešťastná událost, ale především to, jak statečně se s ní vyrovnali tehdejší turisté – v září téhož roku se na stejném místě otevírala nová, zděná chata, na jejíž stavbu byly použity i peníze z veřejné sbírky – je důvodem pro vzpomínku a uspořádání pochodu s cílem na Čeřínku právě v tomto termínu.

pohlednice chaty z 60. let

Letos 18. ledna 2014 tedy vzpomněli účastníci akce na události, které se staly skoro na den přesně před osmdesáti lety.
Kromě členů pořádajícího klubu Čeřínek se zúčastnili turisté nejen z dalších jihlavských odborů – Bedřichov a Tesla Jihlava, ale přijeli i ze Žďáru nad Sázavou, Havlíčkova Brodu, Pacova, Třebíče, Telče, Polné, Třeště, Kamenné a Měřína. Pořadatele příjemně překvapila účast turistů z Olomouce, Mladé Boleslavi, Prahy, Střelic, Brna, Českých Budějovic, Kolína a Čáslavi.
Mnozí z nich obdrželi „vrcholové“ razítko do záznamníku, protože finančně přispěli v rámci celostátní akce Vystup na svůj vrchol na stavbu Bezručovy turistické chaty na Lysé hoře v Beskydech – předseda KČT Čeřínek Jiří Veselý odešle na sbírkové konto částku 1 011 Kč! I do zapečetěné pokladničky v restauraci chaty KČT vkládali účastníci peníze – zvýší se tím částka, která bude společně s výtěžkem sbírky při další kultovní akci odboru, Hvězdicovém pochodu na Čeřínek, v červnu 2014 odeslána na dokončování Bezručovy chaty.
Dvě stě šest turistů dorazilo na plošinu pod vrcholem Čeřínku z několika směrů – část využila žlutě značené cesty z Nového Hubenova, část vystoupala na Čeřínek po zeleně značené trase z Kostelce, jiné dovedla červená značka ze Dvorců, třebíčští účastníci zvolili netradiční přístupovou cestu z Batelova přes Šance a přírodní památku Čertův hrádek, někteří přišli strávit pár hodin s přáteli po cestě z Dolní Cerekve.

turisté na autobusovém nádraží

M. Svatoš vítá účastníky pochodu

v Hubenově po ŽTZ

skupina z Hubenova na Čeřínek

skupina z Kostelce na Čeřínek

pod Čeřínkem

zapálení ohně

turisté u chaty na Čeřínku

Když si v pospolitosti a přátelském prostředí smlsli na opečených klobáskách, věnovali účastníci svou pozornost výstavce historických fotografií v malé, tzv. lyžařské chatě z roku 1913, která také patří do majetku KČT Čeřínek. Loni slavila chata sto let své existence a dobové fotografie se těšily velkému zájmu – pořadatelé rádi informovali o historii klubu a skvělé práci svých předchůdců.

1. lyžařská chata z r. 1913

1. lyžařská chata z r. 1913 v dnešní podobě

Turistická chata s restaurací a možností ubytování (65 lůžek), vystavěná na konci osmdesátých let minulého století poté, co dosloužila chata z roku 1934 zbudovaná pár měsíců po zničujícím požáru, byla v roce 1992 navrácena v restituci odboru KČT Čeřínek. Po nedobrých událostech se konečně před dvěma lety dočkala nájemce, který chce z Čeřínku zase udělat celoročně oblíbený turistický cíl. A zřejmě se daří – ti, kteří zašli do restaurace chaty, odcházeli spokojení a s vědomím, že návštěva na Čeřínku rozhodně nebyla poslední.

turistická chata na Čeřínku 18.1.2014

| Autor: Jirka | Vydáno dne 21. 01. 2014 | 2167 přečtení |