07.07.2019: Bedřichovská padesátka -13. 7. 2019
Start: hala TJ Sokol Bedřichov od 6,00 - 13,00 Cíl: hala TJ Sokol Bedřichov do 18,00 hod. Startovné. 15 Kč, mládež do 15 let a členové KČT 10 Kč. Podrobnosti o trasách ve skříňkách KČT, odbor Čeřínek Jihlava. Na Vaši účast se těší pořadatelé.

23.06.2019: KAMENSKÉ ALEJE v sobotu 29. června 2019
Trasy budou vyznačeny v mapkách, které dostanou účastníci při zápisu na startu. Na trasách 10 a 20 km, bude možnost občerstvení. Odjezd vlaku z Jihlavy města: 9,10 hod, Hl. n. 9,22 hod, příjezd Kamenná: 9,35 hod Odjezd z Kamenná: 14,20 hod., 16,20 hod. Vycházka je idividuální

15.06.2019: Po Vysočině s Gustavem Mahlerem - v neděli dne 23. června 2019
Program : 07:30 Odjezd autobusu z Jihlavy, tř. Legionářů (u parkoviště za Billou) 08:30 Slavnostní zahájení akce 08:45 Odchod účastníků akce na trasy 1. varianta : Želiv (klášter) – zelená turistická značka – Vřesník – Lískovice – Lhotice – Speřice – Holušice – Kaliště u Humpolce (penzion = rodný dům Gustava Mahlera – možnost jednoduchého občerstvení) – Proseč – červená turistická značka – Světlický Dvůr – Humpolec (nádraží ČD) cca 25 km 2. varianta : Želiv (klášter) – červená turistická značka – u hydroelektrárny odbočka na zelenou turistickou značku – stále podél Želivky až k Rokosovu Mlýnu – po zelené turistické značce vystoupáme lesem až na silnici – odbočka vlevo do Hněvkovic – nadejdeme dálnici D1 a přijdeme na nádraží ČD v Humpolci. cca 13 km Poznámka : Pro účastníky je zajištěn přesun osob z Jihlavy do Želiva ZDARMA – sraz v ul. Legionářů v 7:15 hod. na parkovišti za Billou, odjezd autobusu v 7:30 hod. Další podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Kontakt: ivana.svobodova2@seznam.cz, tel. 605 105 297

XVI. ročník Silvestrovského výstupu na Javořici
Tradiční Silvestrovský výstup na Javořici s Vlastou Javořickou „Za studenský knoflík“ pro nás z KČT Čeřínek začal trochu netradičně. Už dříve, možná někdy na začátku prosince, jsme zvažovali, odkud na Javořici půjdeme. Vzhledem ke změnám jízdních řádů vlaků i autobusů jsme museli přizpůsobit trasu, aby bylo dost času na samotném vrcholu Javořice, tak i na zastavení na zpáteční cestě v kulturním domě v obci Kaliště, abychom si v klidu mohli odpočinout a posedět s ostatními pochodníky.

Naplánovali jsme odjezd z Jihlavy brzy ráno v 6,30 hodin do Telče, odtud jsme chtěli pokračovat dalším autobusem do Studené. Ze Studené přes Javořici, do Kaliště a nakonec na vlak do Jihlávky by naše pěší trasa měla asi 13 km. Některým se tak brzký odjezd moc nelíbil, tak volili jiný způsob dopravy (třeba vlastními auty), ale i tak se nás na autobusovém nádraží sešlo 26 turistů. Avšak autobusu společnosti R. Čech do Telče, jsme se nedočkali. Podle jízdního řádu, i podle informace z internetu v úterý 31. 12. 2013 měl určitě jet, ale bohužel nepřijel. Celé naše naplánované putování jsme museli z minuty na minutu změnit. Po sedmé hodině jsme tedy nastoupili do autobusu ICOM a odjeli jsme na rozcestí Volevčice.

Silvestrovský výstup na Javořici s KČT Čeřínek at EveryTrail

EveryTrail

Mezitím se změnilo počasí. V Jihlavě, o půl sedmé ještě suché silnice, se do hodiny změnily. Silnice byla pokrytá mokrým sněhem, viditelnost, pro stále hustě padající sníh skoro žádná. Pan řidič nás ale bezpečně a opatrně dovezl na rozcestí Volevčice. Odtud jsme se vydali do bílé tmy. Stále hustě padajícím sněhem jsme procházeli trasou, kterou jsme nikdy na Javořici nešli: Vanůvek, Řásná a kolem Velkého Pařezitého rybníka. Husté sněžení pomalu ustávalo, ale houstly davy turistů. Poslední úsek největšího stoupání na vrchol Javořice byl hodně zledovatělý ušlapaným sněhem.

na rozcestí Volevčice

stále chumelí

jsme jak polární výprava

v Řásné přestává chumelit

Velký Pařezitý rybník

následky vichřice

studánka pod Javořicí

Na vrcholu jsme si zakoupili další studenský knoflík do sbírky. V rámci akce „Vystup na svůj vrchol“ jsme přispěli na výstavbu Bezručovy chaty v Beskydech, a také jsme přispěli na vozíčkáře zakoupením Novoročního čtyřlístku. Pozdravili jsme se s turisty z ostatních odborů, pokud jsme se s nimi náhodou našli v davu, který se shromáždil na vrcholu 837 m vysoké Javořice. Kromě obležení turistů, byla Javořice uvězněná v ledovém krunýři. Povrch byl jako namydlený a pohybovat se na něm bylo nebezpečné, ale i komické. Je s podivem, že výstup na Javořici absolvovali i cyklisté.

setkání na Javořici

vysílač je v mlze

Cesta dolů byla ještě riskantnější, než nahoru. Po cestě se ani nedalo jít. Každý si hledal cestičku lesem neušlapaným sněhem. Děti ale uklouzaný povrch cesty využily ke své radosti a sjížděly kopec po svém pozadí. Zdárně jsme došli, někteří i s menšími pády, do kulturního domu v Kalištích. Po téměř 18 km jsme si rádi odpočinuli a občerstvili. Závěrečný 1, 5 km k vlaku v Jihlávce jsme už došli opět bez sněhu a ledu.

bezpečněji po svém pozadí

u studánky Páně

v Kalištích

z kulturního domu v Kalištích

po sněhu ani památky

z Jihlávky vlakem

Přestože nás ráno zaskočila nepříjemná situace na autobusovém nádraží, tak jsme poslední den v roce 2013 prožili mezi turisty a kamarády moc pěkně a pohodově. Vzhledem k počasí a dopravě na 16. ročník Silvestrovského výstupu na Javořici hned tak nezapomeneme.

Silvestrovský výstup na Javořici s KČT Čeřínek - aktivní mapka

EveryTrail