Hlavní menu
  Novinky
14.10.2019: Informace pro přihlášené
Autobusový výlet do Žďárských vrchů 19. 10. 2019 V sobotu pojedeme z parkoviště za Billou v 6,30 hod. Naším cílem je obec Milovy u Sněžného. Půjdeme po značené cestě na Dráteničky a zpět do obce Milovy. Tato trasa měří 5 km. V restauraci U Šlechtů bude možnost oběda. Po obědě půjdeme na trasu 6 km dlouhou s cílem na Čtyřech Palicích. Cena výletu 120 Kč. Na výlet zvou V+J Veselí

05.10.2019: PODZIMNÍ PUTOVÁNÍ - SOBOTA 12. října 2019
Jízdenka zpáteční do Malešova, Osobní vlak do Havl. Brodu: Jihlava město – 7,15 h, Jihlava 7,27 h Rychlík z Havl. Brodu do Kutné Hory hl. n. v 8,00 h, osobní vlak z Kutné Hory do Malešova v 9,02 h (příjezd do Malešova v 9,21 h), Trasa: 12 km naučnou stezkou Občerstvení v restauraci Malešov (pivo v místním pivovaru) Zpáteční vlak z Malešova v 14,24 h do Kutné Hory hl. n., rychlík z Kutné Hory hl. n. do Havl. Brodu v 14,58 h, z H. Brodu do Jihlavy (výluka) v 16,05 h. (další spoj – přesně o dvě hodiny později včetně přestupu) připravili Mirek + Marta

30.09.2019: Vycházka do Příseky na autíčka
V sobotu 5. 10. 2019 pojedeme autobusem v 10,00 hod. ze stanoviště č. 24 do Příseky. Podíváme se do muzea autíček. Vstupné senioři a děti 50 Kč ostatní 120Kč. Po prohlídce jsou dvě možnosti návratu do Jihlavy. Jedna cesta vede do Luk n. Jihlavou na vlak ve 14,09 nebo 16,16 hod. Druhá pěšky přes Puklice a Kosov do Jihlavy. Obě trasy asi 10 km Na vycházku zve Eva
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
XVI. ročník Silvestrovského výstupu na Javořici
Tradiční Silvestrovský výstup na Javořici s Vlastou Javořickou „Za studenský knoflík“ pro nás z KČT Čeřínek začal trochu netradičně. Už dříve, možná někdy na začátku prosince, jsme zvažovali, odkud na Javořici půjdeme. Vzhledem ke změnám jízdních řádů vlaků i autobusů jsme museli přizpůsobit trasu, aby bylo dost času na samotném vrcholu Javořice, tak i na zastavení na zpáteční cestě v kulturním domě v obci Kaliště, abychom si v klidu mohli odpočinout a posedět s ostatními pochodníky.

Naplánovali jsme odjezd z Jihlavy brzy ráno v 6,30 hodin do Telče, odtud jsme chtěli pokračovat dalším autobusem do Studené. Ze Studené přes Javořici, do Kaliště a nakonec na vlak do Jihlávky by naše pěší trasa měla asi 13 km. Některým se tak brzký odjezd moc nelíbil, tak volili jiný způsob dopravy (třeba vlastními auty), ale i tak se nás na autobusovém nádraží sešlo 26 turistů. Avšak autobusu společnosti R. Čech do Telče, jsme se nedočkali. Podle jízdního řádu, i podle informace z internetu v úterý 31. 12. 2013 měl určitě jet, ale bohužel nepřijel. Celé naše naplánované putování jsme museli z minuty na minutu změnit. Po sedmé hodině jsme tedy nastoupili do autobusu ICOM a odjeli jsme na rozcestí Volevčice.

Silvestrovský výstup na Javořici s KČT Čeřínek at EveryTrail

EveryTrail

Mezitím se změnilo počasí. V Jihlavě, o půl sedmé ještě suché silnice, se do hodiny změnily. Silnice byla pokrytá mokrým sněhem, viditelnost, pro stále hustě padající sníh skoro žádná. Pan řidič nás ale bezpečně a opatrně dovezl na rozcestí Volevčice. Odtud jsme se vydali do bílé tmy. Stále hustě padajícím sněhem jsme procházeli trasou, kterou jsme nikdy na Javořici nešli: Vanůvek, Řásná a kolem Velkého Pařezitého rybníka. Husté sněžení pomalu ustávalo, ale houstly davy turistů. Poslední úsek největšího stoupání na vrchol Javořice byl hodně zledovatělý ušlapaným sněhem.

na rozcestí Volevčice


stále chumelí

jsme jak polární výprava


v Řásné přestává chumelit

Velký Pařezitý rybník

Velký Pařezitý rybník

následky vichřice


studánka pod Javořicí


Na vrcholu jsme si zakoupili další studenský knoflík do sbírky. V rámci akce „Vystup na svůj vrchol“ jsme přispěli na výstavbu Bezručovy chaty v Beskydech, a také jsme přispěli na vozíčkáře zakoupením Novoročního čtyřlístku. Pozdravili jsme se s turisty z ostatních odborů, pokud jsme se s nimi náhodou našli v davu, který se shromáždil na vrcholu 837 m vysoké Javořice. Kromě obležení turistů, byla Javořice uvězněná v ledovém krunýři. Povrch byl jako namydlený a pohybovat se na něm bylo nebezpečné, ale i komické. Je s podivem, že výstup na Javořici absolvovali i cyklisté.


setkání na Javořici

vysílač je v mlze
Cesta dolů byla ještě riskantnější, než nahoru. Po cestě se ani nedalo jít. Každý si hledal cestičku lesem neušlapaným sněhem. Děti ale uklouzaný povrch cesty využily ke své radosti a sjížděly kopec po svém pozadí. Zdárně jsme došli, někteří i s menšími pády, do kulturního domu v Kalištích. Po téměř 18 km jsme si rádi odpočinuli a občerstvili. Závěrečný 1, 5 km k vlaku v Jihlávce jsme už došli opět bez sněhu a ledu.

bezpečněji po svém pozadí

u studánky Páně

u studánky Páně


v Kalištích

z kulturního domu v Kalištích

po sněhu ani památky

z Jihlávky vlakem


Přestože nás ráno zaskočila nepříjemná situace na autobusovém nádraží, tak jsme poslední den v roce 2013 prožili mezi turisty a kamarády moc pěkně a pohodově. Vzhledem k počasí a dopravě na 16. ročník Silvestrovského výstupu na Javořici hned tak nezapomeneme.

Silvestrovský výstup na Javořici s KČT Čeřínek - aktivní mapka


EveryTrail


| Autor: Jirka | Vydáno dne 02. 01. 2014 | 1732 přečtení |
Zdroj: text:V. Veselá, foto: V. a J. Veselí, mapky: M. Veselý |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server