07.07.2019: Bedřichovská padesátka -13. 7. 2019
Start: hala TJ Sokol Bedřichov od 6,00 - 13,00 Cíl: hala TJ Sokol Bedřichov do 18,00 hod. Startovné. 15 Kč, mládež do 15 let a členové KČT 10 Kč. Podrobnosti o trasách ve skříňkách KČT, odbor Čeřínek Jihlava. Na Vaši účast se těší pořadatelé.

23.06.2019: KAMENSKÉ ALEJE v sobotu 29. června 2019
Trasy budou vyznačeny v mapkách, které dostanou účastníci při zápisu na startu. Na trasách 10 a 20 km, bude možnost občerstvení. Odjezd vlaku z Jihlavy města: 9,10 hod, Hl. n. 9,22 hod, příjezd Kamenná: 9,35 hod Odjezd z Kamenná: 14,20 hod., 16,20 hod. Vycházka je idividuální

15.06.2019: Po Vysočině s Gustavem Mahlerem - v neděli dne 23. června 2019
Program : 07:30 Odjezd autobusu z Jihlavy, tř. Legionářů (u parkoviště za Billou) 08:30 Slavnostní zahájení akce 08:45 Odchod účastníků akce na trasy 1. varianta : Želiv (klášter) – zelená turistická značka – Vřesník – Lískovice – Lhotice – Speřice – Holušice – Kaliště u Humpolce (penzion = rodný dům Gustava Mahlera – možnost jednoduchého občerstvení) – Proseč – červená turistická značka – Světlický Dvůr – Humpolec (nádraží ČD) cca 25 km 2. varianta : Želiv (klášter) – červená turistická značka – u hydroelektrárny odbočka na zelenou turistickou značku – stále podél Želivky až k Rokosovu Mlýnu – po zelené turistické značce vystoupáme lesem až na silnici – odbočka vlevo do Hněvkovic – nadejdeme dálnici D1 a přijdeme na nádraží ČD v Humpolci. cca 13 km Poznámka : Pro účastníky je zajištěn přesun osob z Jihlavy do Želiva ZDARMA – sraz v ul. Legionářů v 7:15 hod. na parkovišti za Billou, odjezd autobusu v 7:30 hod. Další podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Kontakt: ivana.svobodova2@seznam.cz, tel. 605 105 297

VÁNOČNÍ PRAHA
Betlémy a vánoční tradice jsou v prosinci všude již v plném proudu. Abychom nasáli tu vánoční atmosféru, odjeli jsme v úterý 10. 12. 2013 vlakem do Prahy na procházku předvánoční Prahou. Jelo nás jedenáct.

S nápadem uskutečnit takový výlet přišla Hanka Kučerová. Její výpravy do Prahy, ať už na jaře, v létě, či v zimě, nemají chybu. Tentokrát nás vedla vánočním Starým městem. Nejprve jsme navštívili výstavu betlémů v areálu kostela P. Marie Sněžné. Jsou tu vystaveny historické betlémy i betlémy současných tvůrců. Obdivovali jsme práce starých mistrů řezbářů a nápaditost, z jakých různých materiálů jsou některé betlémy vytvořeny.

Vánoce na Václaváku

kostel P. Marie Sněžné v Praze

pohyblivý betlém s mechanikou

dřevěný barevný betlém

sádrový kostelní betlém z r. 1920

dřevořezba - betlém v kazetě

háčkovaný betlém

Kralický betlém

betlém vinná réva a kralické figurky, zač. 20. stol.

betlém z korálků

korálkový betlém

oblékané figurky

kostel P. Marie Sněžné

Od P. Marie Sněžné jsme se šli naobědvat do nedaleké restaurace U Betlémské kaple. Po obědě jsme šli na Staroměstské náměstí, kde jsou předvánoční trhy. Bylo tam rušno, spousta lidí, prolínající se různé jazyky, živé sochy, kočáry s koňmi, hudba (někdy docela i skřípavá), směsice všelijakých vůní ze stánků se sladkými i masovými pochoutkami a hlavně tomu všemu kraluje velký vánoční smrk.

po obědě jdeme na Staroměstské náměstí

Staroměstská radnice

Pražský orloj

vánoční trh na Staromáku

kočáry s koňmi

vánoční smrk

živé sochy

Pražský orloj

Také jsme se nechali vyvézt výtahem na věž Staroměstské radnice. Celé náměstí jsme takto viděli i z ptačí perspektivy. Byla celkem dobrá viditelnost, tak se nám naskytl pěkný výhled na naši matičku Prahu se svými věžemi i věžičkami.

hradčany z věže Staroměstské radnice

Petřín z věže Staroměstské radnice

Staroměstské náměstí

věže Týnského chrámu

diváci u Orloje

Další naší zastávkou byly Pohádkové vánoce v Betlémské kapli. V podzemních prostorách kaple byly vystaveny betlémy s pohádkovými bytostmi z večerníčků a známých českých pohádek.

Pohádkové Vánoce v Betlémské kapli

na výstavě Pohádkové vánoce

tenhle vláček nám ujel

peklo - samý čert

korálkové Andělky

Na výstavě bylo povoleno fotit, ale pouze bez použití blesku.

Václavské náměstí

Po prohlídce Pohádkových vánoc jsme se vydali na zpáteční cestu přes Václavské náměstí k Hlavnímu nádraží. Naše nohy byly unavené z tvrdé městské dlažby, tak jsme se těšili, až se usadíme ve vlaku.
Výlet do předvánoční Prahy se nám všem líbil. Už se těšíme, kam nás Hanka v Praze zavede příště.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 12. 12. 2013 | 2893 přečtení |
Zdroj: text: V. Veselá, foto: V. Veselá |