Hlavní menu
  Novinky
14.10.2019: Informace pro přihlášené
Autobusový výlet do Žďárských vrchů 19. 10. 2019 V sobotu pojedeme z parkoviště za Billou v 6,30 hod. Naším cílem je obec Milovy u Sněžného. Půjdeme po značené cestě na Dráteničky a zpět do obce Milovy. Tato trasa měří 5 km. V restauraci U Šlechtů bude možnost oběda. Po obědě půjdeme na trasu 6 km dlouhou s cílem na Čtyřech Palicích. Cena výletu 120 Kč. Na výlet zvou V+J Veselí

05.10.2019: PODZIMNÍ PUTOVÁNÍ - SOBOTA 12. října 2019
Jízdenka zpáteční do Malešova, Osobní vlak do Havl. Brodu: Jihlava město – 7,15 h, Jihlava 7,27 h Rychlík z Havl. Brodu do Kutné Hory hl. n. v 8,00 h, osobní vlak z Kutné Hory do Malešova v 9,02 h (příjezd do Malešova v 9,21 h), Trasa: 12 km naučnou stezkou Občerstvení v restauraci Malešov (pivo v místním pivovaru) Zpáteční vlak z Malešova v 14,24 h do Kutné Hory hl. n., rychlík z Kutné Hory hl. n. do Havl. Brodu v 14,58 h, z H. Brodu do Jihlavy (výluka) v 16,05 h. (další spoj – přesně o dvě hodiny později včetně přestupu) připravili Mirek + Marta

30.09.2019: Vycházka do Příseky na autíčka
V sobotu 5. 10. 2019 pojedeme autobusem v 10,00 hod. ze stanoviště č. 24 do Příseky. Podíváme se do muzea autíček. Vstupné senioři a děti 50 Kč ostatní 120Kč. Po prohlídce jsou dvě možnosti návratu do Jihlavy. Jedna cesta vede do Luk n. Jihlavou na vlak ve 14,09 nebo 16,16 hod. Druhá pěšky přes Puklice a Kosov do Jihlavy. Obě trasy asi 10 km Na vycházku zve Eva
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
VÁNOČNÍ PRAHA
Betlémy a vánoční tradice jsou v prosinci všude již v plném proudu. Abychom nasáli tu vánoční atmosféru, odjeli jsme v úterý 10. 12. 2013 vlakem do Prahy na procházku předvánoční Prahou. Jelo nás jedenáct.

S nápadem uskutečnit takový výlet přišla Hanka Kučerová. Její výpravy do Prahy, ať už na jaře, v létě, či v zimě, nemají chybu. Tentokrát nás vedla vánočním Starým městem. Nejprve jsme navštívili výstavu betlémů v areálu kostela P. Marie Sněžné. Jsou tu vystaveny historické betlémy i betlémy současných tvůrců. Obdivovali jsme práce starých mistrů řezbářů a nápaditost, z jakých různých materiálů jsou některé betlémy vytvořeny.

Vánoce na Václaváku

kostel P. Marie Sněžné v Praze

pohyblivý betlém s mechanikou

dřevěný barevný betlém

sádrový kostelní betlém z r. 1920

dřevořezba - betlém v kazetě

háčkovaný betlémKralický betlém

betlém vinná réva a kralické figurky, zač. 20. stol.

betlém z korálků


korálkový betlém

oblékané figurky

kostel P. Marie Sněžné


Od P. Marie Sněžné jsme se šli naobědvat do nedaleké restaurace U Betlémské kaple. Po obědě jsme šli na Staroměstské náměstí, kde jsou předvánoční trhy. Bylo tam rušno, spousta lidí, prolínající se různé jazyky, živé sochy, kočáry s koňmi, hudba (někdy docela i skřípavá), směsice všelijakých vůní ze stánků se sladkými i masovými pochoutkami a hlavně tomu všemu kraluje velký vánoční smrk.

po obědě jdeme na Staroměstské náměstí

Staroměstská radnice

Staroměstská radnice

Pražský orloj

vánoční trh na Staromáku

kočáry s koňmi

vánoční smrk

živé sochy

živé sochy

Pražský orloj


Také jsme se nechali vyvézt výtahem na věž Staroměstské radnice. Celé náměstí jsme takto viděli i z ptačí perspektivy. Byla celkem dobrá viditelnost, tak se nám naskytl pěkný výhled na naši matičku Prahu se svými věžemi i věžičkami.

hradčany z věže Staroměstské radnice

Petřín z věže Staroměstské radnice

Staroměstské náměstí

věže Týnského chrámu

diváci u Orloje


Další naší zastávkou byly Pohádkové vánoce v Betlémské kapli. V podzemních prostorách kaple byly vystaveny betlémy s pohádkovými bytostmi z večerníčků a známých českých pohádek.

Pohádkové Vánoce v Betlémské kapli


na výstavě Pohádkové vánoce

tenhle vláček nám ujel

peklo - samý čert


korálkové AndělkyNa výstavě bylo povoleno fotit, ale pouze bez použití blesku.

Václavské náměstí


Po prohlídce Pohádkových vánoc jsme se vydali na zpáteční cestu přes Václavské náměstí k Hlavnímu nádraží. Naše nohy byly unavené z tvrdé městské dlažby, tak jsme se těšili, až se usadíme ve vlaku.
Výlet do předvánoční Prahy se nám všem líbil. Už se těšíme, kam nás Hanka v Praze zavede příště.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 12. 12. 2013 | 2963 přečtení |
Zdroj: text: V. Veselá, foto: V. Veselá |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server