Hlavní menu
  Novinky
14.10.2019: Informace pro přihlášené
Autobusový výlet do Žďárských vrchů 19. 10. 2019 V sobotu pojedeme z parkoviště za Billou v 6,30 hod. Naším cílem je obec Milovy u Sněžného. Půjdeme po značené cestě na Dráteničky a zpět do obce Milovy. Tato trasa měří 5 km. V restauraci U Šlechtů bude možnost oběda. Po obědě půjdeme na trasu 6 km dlouhou s cílem na Čtyřech Palicích. Cena výletu 120 Kč. Na výlet zvou V+J Veselí

05.10.2019: PODZIMNÍ PUTOVÁNÍ - SOBOTA 12. října 2019
Jízdenka zpáteční do Malešova, Osobní vlak do Havl. Brodu: Jihlava město – 7,15 h, Jihlava 7,27 h Rychlík z Havl. Brodu do Kutné Hory hl. n. v 8,00 h, osobní vlak z Kutné Hory do Malešova v 9,02 h (příjezd do Malešova v 9,21 h), Trasa: 12 km naučnou stezkou Občerstvení v restauraci Malešov (pivo v místním pivovaru) Zpáteční vlak z Malešova v 14,24 h do Kutné Hory hl. n., rychlík z Kutné Hory hl. n. do Havl. Brodu v 14,58 h, z H. Brodu do Jihlavy (výluka) v 16,05 h. (další spoj – přesně o dvě hodiny později včetně přestupu) připravili Mirek + Marta

30.09.2019: Vycházka do Příseky na autíčka
V sobotu 5. 10. 2019 pojedeme autobusem v 10,00 hod. ze stanoviště č. 24 do Příseky. Podíváme se do muzea autíček. Vstupné senioři a děti 50 Kč ostatní 120Kč. Po prohlídce jsou dvě možnosti návratu do Jihlavy. Jedna cesta vede do Luk n. Jihlavou na vlak ve 14,09 nebo 16,16 hod. Druhá pěšky přes Puklice a Kosov do Jihlavy. Obě trasy asi 10 km Na vycházku zve Eva
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
Golčův Jeníkov – Světlá nad Sázavou
Na první říjnovou sobotu 5.října 2013 byla naplánovaná vycházka z Golčova Jeníkova do Světlé nad Sázavou.

Sešlo se 15 turistů, kteří chtěli poznat trasu vyznačenou žlutou turistickou značkou v roce 2011 Začínali jsme v dvoutisícovém městečku, kde jsme si chtěli alespoň zvenčí prohlédnout památky z bohaté historie. Celou prohlídkou nás provázelo jméno generála Goltze, po kterém se právem začalo Jeníkovu říkat „Golčův“. Měli jsme velké štěstí, že nás do Děkanského kostela Františka Serafinského pustila a výklad poskytla paní, která je s kostelem spjatá už 50 let.

přivítání v G. JeníkověDěkanský kostel


kosterní pozůstatky velryby grónské

oltář v Loretě

černá MadonaMnohé z nás překvapil na náměstí „střed republiky“, ale asi to tak obyvatelé cítí. Zastavili jsme se u pamětních desek Domu Viktorína (údajně patřil synu Jiřího z Poděbrad), budovy Staré pošty a u bývalé vrchnostenské hospody Zlaté slunce, kde údajně opravovali kočár, ve kterém cestoval Mozart a ten vyplnil čekání poslechem a hrou na varhany ve zdejším kostele.
V Jeníkově žila i velká komunita židovská a nám se moc líbila synagoga z 19.století, teď už v novém hávu, ale bohužel nepřístupná veřejnosti.
Toto městečko určitě stojí za další návštěvu.Dům Viktorin

Synagoga

Synagoga


Goltzova tvrz


Pak už jsme vyrazili na 22 km trasu po naší vysočině. Asi po 7km jsme procházeli Kysibelskou alejí, která je 1 km dlouhá, široká osm až deset metrů a kolem ní jsou asi od roku 1910 vysázeny břízy bělokoré v původním počtu 177.
březová alej u Kysibelského dvora
Dál jsme procházeli nepříliš bohatými a výstavními vesnicemi Lubno a Bačkov se zchátralým zámkem, naopak nás překvapila vesnice s názvem Zboží, kde byla pěkně upravená náves a opravený zámeček, kde se v současnosti nachází sociální ústav.

svačina v Lubně

svačina v Lubně

Lubno


domov ve Zboží


ve Zboží


Dál cesta vedla lesem a my jsme mohli sbírat houby nebo si užívat přírody, minuli zemědělskou usedlost Vlčkův Mlýn a přiblížili se k poslední zastávce Josefodolu, kde v minulosti bývala sklárna a brusírna skla. Trasa končila před nádražím ve Světlé nad Sázavou, kde jsme odjeli vlakem směrem do Jihlavy s příjemným pocitem ze zdolaných kilometrů v podzimním slunečném a trochu větrném počasí.

po žluté TZ


u Světlé n. Sázavou


Trasa: Golčův Jeníkov - Vohančice – Fabiánka - Kysibelská alej - Lubno- Bačkov – Zboží - Vlčkův Mlýn - Josefodol – Světlá nad Sázavou


Vycházku připravili a vedli manželé Korbelovi

| Autor: Jirka | Vydáno dne 07. 10. 2013 | 4290 přečtení |
Zdroj: text: J. Korbelová, foto: V.a J. Veselí, M. Svatoš |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server