07.07.2019: Bedřichovská padesátka -13. 7. 2019
Start: hala TJ Sokol Bedřichov od 6,00 - 13,00 Cíl: hala TJ Sokol Bedřichov do 18,00 hod. Startovné. 15 Kč, mládež do 15 let a členové KČT 10 Kč. Podrobnosti o trasách ve skříňkách KČT, odbor Čeřínek Jihlava. Na Vaši účast se těší pořadatelé.

23.06.2019: KAMENSKÉ ALEJE v sobotu 29. června 2019
Trasy budou vyznačeny v mapkách, které dostanou účastníci při zápisu na startu. Na trasách 10 a 20 km, bude možnost občerstvení. Odjezd vlaku z Jihlavy města: 9,10 hod, Hl. n. 9,22 hod, příjezd Kamenná: 9,35 hod Odjezd z Kamenná: 14,20 hod., 16,20 hod. Vycházka je idividuální

15.06.2019: Po Vysočině s Gustavem Mahlerem - v neděli dne 23. června 2019
Program : 07:30 Odjezd autobusu z Jihlavy, tř. Legionářů (u parkoviště za Billou) 08:30 Slavnostní zahájení akce 08:45 Odchod účastníků akce na trasy 1. varianta : Želiv (klášter) – zelená turistická značka – Vřesník – Lískovice – Lhotice – Speřice – Holušice – Kaliště u Humpolce (penzion = rodný dům Gustava Mahlera – možnost jednoduchého občerstvení) – Proseč – červená turistická značka – Světlický Dvůr – Humpolec (nádraží ČD) cca 25 km 2. varianta : Želiv (klášter) – červená turistická značka – u hydroelektrárny odbočka na zelenou turistickou značku – stále podél Želivky až k Rokosovu Mlýnu – po zelené turistické značce vystoupáme lesem až na silnici – odbočka vlevo do Hněvkovic – nadejdeme dálnici D1 a přijdeme na nádraží ČD v Humpolci. cca 13 km Poznámka : Pro účastníky je zajištěn přesun osob z Jihlavy do Želiva ZDARMA – sraz v ul. Legionářů v 7:15 hod. na parkovišti za Billou, odjezd autobusu v 7:30 hod. Další podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Kontakt: ivana.svobodova2@seznam.cz, tel. 605 105 297

OKOLÍ TIŠNOVA – KŘIŽANOVSKO
V sobotu 14. září jsme se vydali do Křižanova. Většinu turistů odradila nepřízeň počasí, proto raději využili Dne otevřených dveří památek. Pouze devět nás nasedlo do vlaku směr Havlíčkův Brod a Křižanov.

Z okna vlaku jsme pozorovali dešťové provázky a odhadovali jsme, kdy a zda vůbec přestane pršet. Marta rozbalila tvarohové řezy a v suchém a teplém kupé nám bylo docela dobře. Další občerstvení jsme měli v prostorné křižanovské nádražní hale, kde byli šikovné pultíky. Káva z automatu, zbylé řezy a lahodný mok z Luďkovy placatky nás příjemně naladily. Neochvějně jsme pak v pláštěnkách a s deštníky vyrazili vstříc větru a dešti.
Malý kousek po zelené značce a pak už nás vedla polní cesta k obci Dobrá Voda. Za kostelíčkem jsme odbočili doleva a po chvíli jsme se ocitli u typicky vesnického rybníčka s bílými husičkami. Kamenitá cesta se nad rybníkem větvila do čtyř směrů. My jsme si vybrali cestičku vlevo kolem bývalého makového pole. Vedla k přírodní památce Dobrá Voda. Hned při vstupu do lesa jsme objevili první hříbečky. Les byl malebný, modříny se stříbrnými lišejníky, kapradí, a mraveniště, která se v této lokalitě nacházejí v hojném počtu. Cesta ústila k lesnímu rybníčku, kde jsme se zastavili k odpočinku a svačině. Počasí se pomalu zlepšovalo, déšť ustával a na obloze se objevovaly první stříbrné skvrny.
Po příjemné přestávce jsme přešli k dalšímu lesnímu rybníku a mírně do kopečka k pastvinám pod obcí Cyrilov. Odtud byl vidět nádherný zvlněný obzor, viditelnost nebyla ideální, přesto jsme dohlédli docela daleko – i na dálniční most u Velkého Meziříčí. Ochutnali jsme švestky z malých stromků před Cyrilovem a pak už jsme prošli touto malinkatou vesničkou s několika zajímavými zákoutími na náhorní silničku, z které byl opravdu překrásný výhled na meziříčskou i žďárskou stranu.
Pod námi byla vesnice Bory – Horní a Dolní. V těch Dolních se narodila Milada Zápotočná. Pozdravili jsme její rodný dům i půvabný kostelík, který trochu připomíná kostel v Ladových Hrusicích. Dále přes Horní Bory a kousek po silnici, doprava na červenou značku a už jsme zase v lese a sbíráme houby. Máme trochu naspěch, protože chceme stihnout vlak ve 13,06 h. Lesu to v této části Křižanovska moc sluší – bohaté trsy trav lemující cesty, štíhlé kmeny borovic a vysoké zlátnoucí kapradí. Marta nás vede zkratkou podél trati, kde pak musíme překonat krátký výstup roštím. Pomáháme si a nakonec všichni tento nevlídný úsek cesty absolvujeme. Kolejištěm jdeme naproti přijíždějícímu vlaku. Prostě bylo to „naknop“. Vlak stihla i Věra N., která musela zrychlit krok, ale zato došla pohodlně silnicí.
Ve vlaku jsme padli na sedačky a vyměňovali jsme si svoje dojmy. Luděk nás znovu občerstvil, takže nám bylo ještě tepleji …

Ve Žďáru nad Sázavou jsme přestoupili do rychlíku na Havlíčkův Brod, kde většina z nás navštívila restauraci U Kroupů a po příjemném posezení ještě absolvovala hodinovou okružní trasu podél milované řeky Sázavy, kterou havlíčkobrodští důstojně upravili pro pěší i cyklisty. To už byla obloha modrá jako len a sluníčko svítilo naplno. Tak jsme se ho dnes přece jen dočkali.

Za tak pěkného počasí se těžko nasedá na zpáteční vlak, který odjíždí už v 16,05 h. Ale stalo se a naše dvanáctikilometrové putování bylo ukončeno. Je víc než jisté, že některé dnešní okamžiky nezůstanou zapomenuty.
| Autor: Jirka | Vydáno dne 17. 09. 2013 | 3671 přečtení |
Zdroj: text: M. Drobná, foto: M. Drobná |