Hlavní menu
  Novinky
14.10.2019: Informace pro přihlášené
Autobusový výlet do Žďárských vrchů 19. 10. 2019 V sobotu pojedeme z parkoviště za Billou v 6,30 hod. Naším cílem je obec Milovy u Sněžného. Půjdeme po značené cestě na Dráteničky a zpět do obce Milovy. Tato trasa měří 5 km. V restauraci U Šlechtů bude možnost oběda. Po obědě půjdeme na trasu 6 km dlouhou s cílem na Čtyřech Palicích. Cena výletu 120 Kč. Na výlet zvou V+J Veselí

05.10.2019: PODZIMNÍ PUTOVÁNÍ - SOBOTA 12. října 2019
Jízdenka zpáteční do Malešova, Osobní vlak do Havl. Brodu: Jihlava město – 7,15 h, Jihlava 7,27 h Rychlík z Havl. Brodu do Kutné Hory hl. n. v 8,00 h, osobní vlak z Kutné Hory do Malešova v 9,02 h (příjezd do Malešova v 9,21 h), Trasa: 12 km naučnou stezkou Občerstvení v restauraci Malešov (pivo v místním pivovaru) Zpáteční vlak z Malešova v 14,24 h do Kutné Hory hl. n., rychlík z Kutné Hory hl. n. do Havl. Brodu v 14,58 h, z H. Brodu do Jihlavy (výluka) v 16,05 h. (další spoj – přesně o dvě hodiny později včetně přestupu) připravili Mirek + Marta

30.09.2019: Vycházka do Příseky na autíčka
V sobotu 5. 10. 2019 pojedeme autobusem v 10,00 hod. ze stanoviště č. 24 do Příseky. Podíváme se do muzea autíček. Vstupné senioři a děti 50 Kč ostatní 120Kč. Po prohlídce jsou dvě možnosti návratu do Jihlavy. Jedna cesta vede do Luk n. Jihlavou na vlak ve 14,09 nebo 16,16 hod. Druhá pěšky přes Puklice a Kosov do Jihlavy. Obě trasy asi 10 km Na vycházku zve Eva
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
OKOLÍ TIŠNOVA – KŘIŽANOVSKO
V sobotu 14. září jsme se vydali do Křižanova. Většinu turistů odradila nepřízeň počasí, proto raději využili Dne otevřených dveří památek. Pouze devět nás nasedlo do vlaku směr Havlíčkův Brod a Křižanov.

Z okna vlaku jsme pozorovali dešťové provázky a odhadovali jsme, kdy a zda vůbec přestane pršet. Marta rozbalila tvarohové řezy a v suchém a teplém kupé nám bylo docela dobře. Další občerstvení jsme měli v prostorné křižanovské nádražní hale, kde byli šikovné pultíky. Káva z automatu, zbylé řezy a lahodný mok z Luďkovy placatky nás příjemně naladily. Neochvějně jsme pak v pláštěnkách a s deštníky vyrazili vstříc větru a dešti.
Malý kousek po zelené značce a pak už nás vedla polní cesta k obci Dobrá Voda. Za kostelíčkem jsme odbočili doleva a po chvíli jsme se ocitli u typicky vesnického rybníčka s bílými husičkami. Kamenitá cesta se nad rybníkem větvila do čtyř směrů. My jsme si vybrali cestičku vlevo kolem bývalého makového pole. Vedla k přírodní památce Dobrá Voda. Hned při vstupu do lesa jsme objevili první hříbečky. Les byl malebný, modříny se stříbrnými lišejníky, kapradí, a mraveniště, která se v této lokalitě nacházejí v hojném počtu. Cesta ústila k lesnímu rybníčku, kde jsme se zastavili k odpočinku a svačině. Počasí se pomalu zlepšovalo, déšť ustával a na obloze se objevovaly první stříbrné skvrny.
Po příjemné přestávce jsme přešli k dalšímu lesnímu rybníku a mírně do kopečka k pastvinám pod obcí Cyrilov. Odtud byl vidět nádherný zvlněný obzor, viditelnost nebyla ideální, přesto jsme dohlédli docela daleko – i na dálniční most u Velkého Meziříčí. Ochutnali jsme švestky z malých stromků před Cyrilovem a pak už jsme prošli touto malinkatou vesničkou s několika zajímavými zákoutími na náhorní silničku, z které byl opravdu překrásný výhled na meziříčskou i žďárskou stranu.
Pod námi byla vesnice Bory – Horní a Dolní. V těch Dolních se narodila Milada Zápotočná. Pozdravili jsme její rodný dům i půvabný kostelík, který trochu připomíná kostel v Ladových Hrusicích. Dále přes Horní Bory a kousek po silnici, doprava na červenou značku a už jsme zase v lese a sbíráme houby. Máme trochu naspěch, protože chceme stihnout vlak ve 13,06 h. Lesu to v této části Křižanovska moc sluší – bohaté trsy trav lemující cesty, štíhlé kmeny borovic a vysoké zlátnoucí kapradí. Marta nás vede zkratkou podél trati, kde pak musíme překonat krátký výstup roštím. Pomáháme si a nakonec všichni tento nevlídný úsek cesty absolvujeme. Kolejištěm jdeme naproti přijíždějícímu vlaku. Prostě bylo to „naknop“. Vlak stihla i Věra N., která musela zrychlit krok, ale zato došla pohodlně silnicí.
Ve vlaku jsme padli na sedačky a vyměňovali jsme si svoje dojmy. Luděk nás znovu občerstvil, takže nám bylo ještě tepleji …Ve Žďáru nad Sázavou jsme přestoupili do rychlíku na Havlíčkův Brod, kde většina z nás navštívila restauraci U Kroupů a po příjemném posezení ještě absolvovala hodinovou okružní trasu podél milované řeky Sázavy, kterou havlíčkobrodští důstojně upravili pro pěší i cyklisty. To už byla obloha modrá jako len a sluníčko svítilo naplno. Tak jsme se ho dnes přece jen dočkali.
Za tak pěkného počasí se těžko nasedá na zpáteční vlak, který odjíždí už v 16,05 h. Ale stalo se a naše dvanáctikilometrové putování bylo ukončeno. Je víc než jisté, že některé dnešní okamžiky nezůstanou zapomenuty.
| Autor: Jirka | Vydáno dne 17. 09. 2013 | 3716 přečtení |
Zdroj: text: M. Drobná, foto: M. Drobná |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server