14.10.2019: Informace pro přihlášené
Autobusový výlet do Žďárských vrchů 19. 10. 2019 V sobotu pojedeme z parkoviště za Billou v 6,30 hod. Naším cílem je obec Milovy u Sněžného. Půjdeme po značené cestě na Dráteničky a zpět do obce Milovy. Tato trasa měří 5 km. V restauraci U Šlechtů bude možnost oběda. Po obědě půjdeme na trasu 6 km dlouhou s cílem na Čtyřech Palicích. Cena výletu 120 Kč. Na výlet zvou V+J Veselí

05.10.2019: PODZIMNÍ PUTOVÁNÍ - SOBOTA 12. října 2019
Jízdenka zpáteční do Malešova, Osobní vlak do Havl. Brodu: Jihlava město – 7,15 h, Jihlava 7,27 h Rychlík z Havl. Brodu do Kutné Hory hl. n. v 8,00 h, osobní vlak z Kutné Hory do Malešova v 9,02 h (příjezd do Malešova v 9,21 h), Trasa: 12 km naučnou stezkou Občerstvení v restauraci Malešov (pivo v místním pivovaru) Zpáteční vlak z Malešova v 14,24 h do Kutné Hory hl. n., rychlík z Kutné Hory hl. n. do Havl. Brodu v 14,58 h, z H. Brodu do Jihlavy (výluka) v 16,05 h. (další spoj – přesně o dvě hodiny později včetně přestupu) připravili Mirek + Marta

30.09.2019: Vycházka do Příseky na autíčka
V sobotu 5. 10. 2019 pojedeme autobusem v 10,00 hod. ze stanoviště č. 24 do Příseky. Podíváme se do muzea autíček. Vstupné senioři a děti 50 Kč ostatní 120Kč. Po prohlídce jsou dvě možnosti návratu do Jihlavy. Jedna cesta vede do Luk n. Jihlavou na vlak ve 14,09 nebo 16,16 hod. Druhá pěšky přes Puklice a Kosov do Jihlavy. Obě trasy asi 10 km Na vycházku zve Eva

Z Hvězdoňovic do Okříšek
Časté deště minulých týdnů byly příčinou rozsáhlých záplav a povodní v Čechách. Velká voda postihla i Prahu.
Ve dnech 14. - 16. června 2013 měla probíhat velká akce Praha slaví 125 let KČT. V tyto dny se měli do Prahy sjet turisté z celé ČR. I my jsme se měli těchto oslav zúčastnit. Týden před oslavami byla pro záplavy akce přeložena na konec srpna.

Hledali jsme náhradní program na sobotní vycházku. Jirka Veselý si vzpomněl na pozvání hasičů z Heraltic do jejich soukromého muzea historické hasičské techniky. Nápad byl na světě. Telefonicky se spojil s paní Jarmilou Bohdálkovou a domluvil návštěvu muzea. Jeli jsme do Hvězdoňovic a potom jsme pěšky pokračovali po zelené TZ do Pokojovic a přes Kobylí hlavu a Bukovec do Heraltic.

Hvězdoňovice - zastávka ČD

z Pokojovic po ZTZ

na Kobylí hlavu

na Kobylí hlavě

svačina na Kobylí hlavě

po ZTZ na Bukovec

prameniště Heraltice

Heraltický kostel

Paní Jarmila nám přijela na kole na kraj Heraltic naproti, aby nás nasměrovala do muzea. Muzeum hasičské historické techniky se nachází ve středu obce na místě bývalé tvrze ze 13. století. Bylo vybudováno hasičskými nadšenci během tří let a slavnostně bylo otevřeno v červenci 2004 při příležitosti 110. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Heralticích.
U muzea nás paní Jarmila – hasička tělem i duší - srdečně přivítala a velice ochotně a zajímavě nás seznámila o původu a funkci všech stříkaček, vozidel a další hasičské techniky. Také nám pověděla o přestavbě budovy a o činnosti místních hasičů. Nakonec nás pozvala do příjemně chladné místnosti zvané vinárna. Tady jsme zhlédli video o historii zdejšího muzea a jeho vystavovaných exponátech. Při projekci videa jsme si vypili nabídnutou kávu a osvěžující nápoj se šťávou z domácího ovoce. Návštěva muzea byla velmi zajímavá a pěkná a opravdu za to stála. Po prohlídce nás paní Jarmila ještě od muzea šla vyprovodit, a po cestě nás upozorňovala na další zajímavosti městyse. Na okraji Heraltic se s námi rozloučila.

paní Jarmila nám přijela na kole naproti

průvodkyně Jarmila

hasičská technika v muzeu

hasičský rotační řebř Magirus

patron hasičů sv. Florián

ve vinárně muzea

procházka s výkladem v Heralticích

socha sv. Floriána

rozloučení s paní Jarmilou

My jsme potom po silnici pokračovali do Okříšek. Tam jsme U Mušketýrů počkali do odjezdu vlaku (byla výluka, tak autobusu), a odjeli jsme do Jihlavy.

silnice do Okříšek

U Mušketýrů

Okříšky nádraží - zastávka "vlakoautobusu"

Bylo nás 17 a za skoro letního počasí jsme našlapali 16 km.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 17. 06. 2013 | 2522 přečtení |
Zdroj: text: V. Veselá, foto: V. Veselá , J. Veselý |