14.10.2019: Informace pro přihlášené
Autobusový výlet do Žďárských vrchů 19. 10. 2019 V sobotu pojedeme z parkoviště za Billou v 6,30 hod. Naším cílem je obec Milovy u Sněžného. Půjdeme po značené cestě na Dráteničky a zpět do obce Milovy. Tato trasa měří 5 km. V restauraci U Šlechtů bude možnost oběda. Po obědě půjdeme na trasu 6 km dlouhou s cílem na Čtyřech Palicích. Cena výletu 120 Kč. Na výlet zvou V+J Veselí

05.10.2019: PODZIMNÍ PUTOVÁNÍ - SOBOTA 12. října 2019
Jízdenka zpáteční do Malešova, Osobní vlak do Havl. Brodu: Jihlava město – 7,15 h, Jihlava 7,27 h Rychlík z Havl. Brodu do Kutné Hory hl. n. v 8,00 h, osobní vlak z Kutné Hory do Malešova v 9,02 h (příjezd do Malešova v 9,21 h), Trasa: 12 km naučnou stezkou Občerstvení v restauraci Malešov (pivo v místním pivovaru) Zpáteční vlak z Malešova v 14,24 h do Kutné Hory hl. n., rychlík z Kutné Hory hl. n. do Havl. Brodu v 14,58 h, z H. Brodu do Jihlavy (výluka) v 16,05 h. (další spoj – přesně o dvě hodiny později včetně přestupu) připravili Mirek + Marta

30.09.2019: Vycházka do Příseky na autíčka
V sobotu 5. 10. 2019 pojedeme autobusem v 10,00 hod. ze stanoviště č. 24 do Příseky. Podíváme se do muzea autíček. Vstupné senioři a děti 50 Kč ostatní 120Kč. Po prohlídce jsou dvě možnosti návratu do Jihlavy. Jedna cesta vede do Luk n. Jihlavou na vlak ve 14,09 nebo 16,16 hod. Druhá pěšky přes Puklice a Kosov do Jihlavy. Obě trasy asi 10 km Na vycházku zve Eva

Po jihlavských stopách Gustava Mahlera, jeho rodiny a přátel
se vydali účastníci nedělní vycházky (19. května 2013) s průvodcem Mgr. Petrem Dvořákem, jihlavským archivářem.

Čtvrtý ročník této akce pořádaly odbory Klubu českých turistů Čeřínek a Tesla Jihlava a pořadatelé pozvali všechny zájemce, aby se sešli v parku Gustava Mahlera, kde vyslechli zasvěcený výklad o rodině, v níž prožil dětství a mládí hudební génius, který proslavil Vysočinu. Po položení květin k pomníku skladatelově putovali účastníci (přijeli i z Havlíčkova Brodu, Čáslavi a České Skalice) centrem Jihlavy a postupně se jim skládal obraz města druhé poloviny 19. století, do něhož zapadaly životní příběhy členů rozvětvené rodiny Mahlerů, z nichž někteří se už v té době stali nepřehlédnutelnými obyvateli.
Ing. Josef Poukar, předseda Společenství za zřízení pomníku Gustavu Mahlerovi v Jihlavě, informoval účastníky vycházky o nedávném udělení Ceny města Jihlavy nejuznávanějšímu současnému mahlerovskému badateli, autoru rozsáhlé monografie o Gustavu Mahlerovi, profesoru Henry-Louis de La Grange a pohovořil také o humpoleckém historikovi Jiřím Rychetském, který získal v roce 2012 Zlatou medaili od Mezinárodní společnosti Gustava Mahlera ve Vídni za celoživotní studium písemných pramenů v archivech, sestavení rodokmenu Mahlerů a službu dílu světového hudebního umělce, rodáka z Kaliští u Humpolce.

Míša Svatošová zahájila vycházku

Autorem sochy GM je profesor Jan Koblasa

Za všechny účastníky položili květiny k soše GM O. Poukarová a JUDr Šimánek

Položení květin k pomníku G. Mahlera

Petr Dvořák vypráví o dětství a mládí G. Mahlera

P. Dvořák představil knihu o G. Mahlerovi

Zde stávala do roku 1939 synagoga

P. Dvořák vypráví o Mahlerových koncertech v hotelu Czap (dnes Dělnický dům)

Na zastaveních účastníci pozorně poslouchali zajímavý výklad všech řečníků

Historické zajímavosti, které se dozvěděli během dvouhodinové vycházky, zaujaly některé ze čtyřiapadesáti zúčastněných natolik, že si, lačni dalších informací, odnášeli z Domu Gustava Mahlera, kde vycházka končila, publikaci Počátek cesty (Gustav Mahler a Jihlava v archivních pramenech), kterou v roce 2012 připravili k vydání Petr Dvořák a Renata Pisková ze Státního okresního archivu Jihlava.

Další článek související s GM Cena města Jihlavy pro prof. Henry-Louis de La Grange zde a Jiří Rychetský a Zlatá medaile Gustava Mahlera zde.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 21. 05. 2013 | 2478 přečtení |
Zdroj: text: M. Svatošová,foto: M + M Svatošovi, Vl. Hloupý |