07.07.2019: Bedřichovská padesátka -13. 7. 2019
Start: hala TJ Sokol Bedřichov od 6,00 - 13,00 Cíl: hala TJ Sokol Bedřichov do 18,00 hod. Startovné. 15 Kč, mládež do 15 let a členové KČT 10 Kč. Podrobnosti o trasách ve skříňkách KČT, odbor Čeřínek Jihlava. Na Vaši účast se těší pořadatelé.

23.06.2019: KAMENSKÉ ALEJE v sobotu 29. června 2019
Trasy budou vyznačeny v mapkách, které dostanou účastníci při zápisu na startu. Na trasách 10 a 20 km, bude možnost občerstvení. Odjezd vlaku z Jihlavy města: 9,10 hod, Hl. n. 9,22 hod, příjezd Kamenná: 9,35 hod Odjezd z Kamenná: 14,20 hod., 16,20 hod. Vycházka je idividuální

15.06.2019: Po Vysočině s Gustavem Mahlerem - v neděli dne 23. června 2019
Program : 07:30 Odjezd autobusu z Jihlavy, tř. Legionářů (u parkoviště za Billou) 08:30 Slavnostní zahájení akce 08:45 Odchod účastníků akce na trasy 1. varianta : Želiv (klášter) – zelená turistická značka – Vřesník – Lískovice – Lhotice – Speřice – Holušice – Kaliště u Humpolce (penzion = rodný dům Gustava Mahlera – možnost jednoduchého občerstvení) – Proseč – červená turistická značka – Světlický Dvůr – Humpolec (nádraží ČD) cca 25 km 2. varianta : Želiv (klášter) – červená turistická značka – u hydroelektrárny odbočka na zelenou turistickou značku – stále podél Želivky až k Rokosovu Mlýnu – po zelené turistické značce vystoupáme lesem až na silnici – odbočka vlevo do Hněvkovic – nadejdeme dálnici D1 a přijdeme na nádraží ČD v Humpolci. cca 13 km Poznámka : Pro účastníky je zajištěn přesun osob z Jihlavy do Želiva ZDARMA – sraz v ul. Legionářů v 7:15 hod. na parkovišti za Billou, odjezd autobusu v 7:30 hod. Další podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Kontakt: ivana.svobodova2@seznam.cz, tel. 605 105 297

Po jihlavských stopách Gustava Mahlera, jeho rodiny a přátel
se vydali účastníci nedělní vycházky (19. května 2013) s průvodcem Mgr. Petrem Dvořákem, jihlavským archivářem.

Čtvrtý ročník této akce pořádaly odbory Klubu českých turistů Čeřínek a Tesla Jihlava a pořadatelé pozvali všechny zájemce, aby se sešli v parku Gustava Mahlera, kde vyslechli zasvěcený výklad o rodině, v níž prožil dětství a mládí hudební génius, který proslavil Vysočinu. Po položení květin k pomníku skladatelově putovali účastníci (přijeli i z Havlíčkova Brodu, Čáslavi a České Skalice) centrem Jihlavy a postupně se jim skládal obraz města druhé poloviny 19. století, do něhož zapadaly životní příběhy členů rozvětvené rodiny Mahlerů, z nichž někteří se už v té době stali nepřehlédnutelnými obyvateli.
Ing. Josef Poukar, předseda Společenství za zřízení pomníku Gustavu Mahlerovi v Jihlavě, informoval účastníky vycházky o nedávném udělení Ceny města Jihlavy nejuznávanějšímu současnému mahlerovskému badateli, autoru rozsáhlé monografie o Gustavu Mahlerovi, profesoru Henry-Louis de La Grange a pohovořil také o humpoleckém historikovi Jiřím Rychetském, který získal v roce 2012 Zlatou medaili od Mezinárodní společnosti Gustava Mahlera ve Vídni za celoživotní studium písemných pramenů v archivech, sestavení rodokmenu Mahlerů a službu dílu světového hudebního umělce, rodáka z Kaliští u Humpolce.

Míša Svatošová zahájila vycházku

Autorem sochy GM je profesor Jan Koblasa

Za všechny účastníky položili květiny k soše GM O. Poukarová a JUDr Šimánek

Položení květin k pomníku G. Mahlera

Petr Dvořák vypráví o dětství a mládí G. Mahlera

P. Dvořák představil knihu o G. Mahlerovi

Zde stávala do roku 1939 synagoga

P. Dvořák vypráví o Mahlerových koncertech v hotelu Czap (dnes Dělnický dům)

Na zastaveních účastníci pozorně poslouchali zajímavý výklad všech řečníků

Historické zajímavosti, které se dozvěděli během dvouhodinové vycházky, zaujaly některé ze čtyřiapadesáti zúčastněných natolik, že si, lačni dalších informací, odnášeli z Domu Gustava Mahlera, kde vycházka končila, publikaci Počátek cesty (Gustav Mahler a Jihlava v archivních pramenech), kterou v roce 2012 připravili k vydání Petr Dvořák a Renata Pisková ze Státního okresního archivu Jihlava.

Další článek související s GM Cena města Jihlavy pro prof. Henry-Louis de La Grange zde a Jiří Rychetský a Zlatá medaile Gustava Mahlera zde.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 21. 05. 2013 | 2459 přečtení |
Zdroj: text: M. Svatošová,foto: M + M Svatošovi, Vl. Hloupý |