27.02.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru se vycházky uvedené v kalendáři na březen v r. 2021 do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

29.01.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru se vycházky uvedené v kalendáři na únor v r. 2021 do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

04.01.2021: Upozornění pro členy KČT, odbor Čeřínek
Vzhledem k zhoršující se situaci s covidem se veškeré akce do odvolání ruší. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

Naučnou stezkou údolím VRCHLICE
Vycházku do Kutné Hory připravovali Maruška a Fanouš Dörrerovi již delší dobu. Došlo na ni v sobotu dne 24.3.2012.

Od rána bylo krásné počasí. K našemu překvapení se nás sešlo u vlaku 27. Vlakem jsme se přepravili do zastávky Kutná Hora předměstí a odtud se vydali k naučné stezce (NS) do malebného údolí řeky Vrchlice. V tomto údolí se nalézají pozůstatky po historickém dolování stříbra (staré štoly,odvaly,lomy) a řada bývalých mlýnů. Stezka vedla po asfaltové komunikaci  po červené turistické značce proti proudu Vrchlice. Na jednotlivých zastaveních jsme se dozvěděli především zajímavosti z oblasti přírody. Našli jsme zde i otázky pro návštěvníky a návod, jak se dostat k Velkému rybníku. Tento rybník byl vybudován na místě původního Horního královského rybníka v roce 1850 až1852. Měl vhodně regulovat přítok vody na mlýny a jiné průmyslové podniky, nacházející se ve městě. Zde jsme si též udělali přestávku a občerstvili se v restauraci Velas.

V Kutné Hoře na nádraží

kolem rybníka

do restaurace Velas

na terase

Po odpočinku jsme se vraceli přes Markovičky, Škvárovnu a říčku Bylanku po modré TZ zpět do Kutné Hory. V údolí Bylanky se nachází část původního akvaduktu 50m dlouhého a 8m vysokého, kterým byla přiváděna voda do města, když se s rozvojem těžby začala ztrácet voda ze studní. Voda se přiváděla dřevěnými trubkami do kašen, kterých bylo původně 16. V Kutné Hoře jsme se ještě zastavili na vyhlídce u chrámu sv. Barbory. Je odtud nádherný výhled do údolí Vrchlice, na město a na protilehlé stráni na pomník spisovatele Jaroslava Vrchlického.

Kutná Hora

do Kutné Hory

Chrám sv. Barbory

reliéf J. Vrchlického

u sv. Barbory

Karel Havlíček Borovský v Kutné Hoře

cestou k nádraží

před odjezdem

Výlet do Kutné Hory se mimořádně povedl. Prošli jsme krásnou krajinou, pro většinu z nás ještě nepoznanou.
12 km dlouhá pohodová chůze a zajímavá poznání na naučné stezce se všem moc líbila.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 26. 03. 2012 | 12998 přečtení |
Zdroj: text: F. Dörrer, foto: F. Dörrer, V. Veselá, J. Veselý |