17.03.2019: Upozornění pro přihlášené na ZJTS do Humpolce 23. 3. 2019
Odjezd autobusu z parkoviště za BILLOU v 7,00 hod. Odjezd z Humpolce v 16,00 hod. Podrobnosti o programu ZJTS ve skříňkách KČT, odbor Čeřínek Jihlava, u hlavního nádraží a na poště na náměstí

10.03.2019: JARNÍ VODY 16. března 2019
Odjezd vlaku z hlavního nádraží Jihlava v 7,27 hodin do zastávky ZÁVRATEC (přes Havlíčkův Brod s přestupem (v 8.00 h) na rychlík do Čáslavi a v Čáslavi (v 9.12 h) na osobáček směr Třemošnice) 13 km převážně přírodního charakteru pěšina místy vede svahem nad řekou!!! (lze zkrátit na polovinu bez svahu – tj. z Ronova nad Doubravou využít vláček v 12,18 h do Žlebů a odtud procházkou k zámku a do parku) Trasa: Ztracenec – Mladotice – Chitussiho údolí – vodní tunel na Doubravě – kostel sv. Kříže – Ronov nad Doubravou – Sádecký most – údolím Doubravy do Žlebů Občerstvení v Hospůdce U Kosů (!!! pouze nápoje, klobása !!!) Svačinu proto s sebou. Zpáteční vlak ze Žlebů v 14,31 h do Čáslavi, z Čáslavi rychlík v 15,08 do H. Brodu, z H. Brodu osobní vlak v 16,05 h (odjezd dalšího spoje přesně o 2 hodiny déle) Při nepřízni počasí může být trasa pozměněna. Připravili: Mirek a Marta

04.03.2019: Upozornění pro zájemce na Poslední puchýř v Olomouci
ve dnech 14. -17. 11. 2019 Dostavte se ve čtvrtek 7. 3. 2019 v 9,00 do klubovny KČT, odbor Čeřínek Jihlava (kuželna Cháb). Je potřeba domluvit ubytování. Nebo volejte co nejdříve tel: 604 456 475

Praha – Prokopské údolí
Naše hlavní město Praha je velkoměsto zahlcené dopravou a spoustou obyvatel tlačících se v ulicích a dopravních prostředcích. Mnoho z nás z menších měst a obcí si život v Praze ani neumí představit. Naproti tomu ale do Prahy jezdíme rádi pro její krásné pamětihodnosti. Naší průvodkyní Prahou bývá obvykle Hanka Kučerová. Zná Prahu dobře a bez ní bychom asi bloudili, nebo přinejmenším bychom nepoznali různá zákoutí a krásy naší metropole.

Tentokrát nás Hanka pozvala na procházku Prokopským údolím. 15 našich turistů se sešlo ve čtvrtek 29. 4. 2010 na hlavním nádraží v Jihlavě, aby něco málo po půl 9 hod. vystoupilo na Hlavním nádraží v Praze. Jak už to Hanka umí, měla pro nás překvapení. Hned na nádraží se zčistajasna objevila naše dobrá známá Hanka z Turnova. Rádi jsme ji opět viděli a těšili se na společné putování Prokopským údolím. Abychom si trochu protáhli unavená těla z dlouhého sezení ve vlaku, vedla nás Hanka na Karlovo náměstí. Řekla nám něco o historii a památkách a pak už jsme šli na metro a nechali se dovézt do Jinonic, odkud začalo naše putování.

Václavské náměstí

historie na Karlově náměstí

ponmník V. Hálka

v Jinonicích

Nejprve jsme vystoupali kolem rozkvetlých zahrad a dostali jsme se na naučnou stezku Butovickým hradištěm. Okouzlily nás skalní stepi a pohledy do údolí. Vlak, který v hloubce krajiny projížděl, působil jako dětská hračka. Stezka nás vedla do údolí Dalejského potoka. Podél potoka jsme došli po klidné silničce ke skalnímu tunelu, kterým jsme prošli a na dětském hřišti se lehce občerstvili. Dál jsme pokračovali Prokopským údolím ke krásnému skalnímu jezírku. Jezírko vzniklo zatopením vápencového lomu.Od jezírka cesta vedla do kopce a dovedla nás na náhorní plošinu, které vévodila skupina krásných borovic.Shora jsme obdivovali krásy okolí a výhled na Barrandovský most přes řeku Vltavu a pražské panorama. Celou cestu nás doprovázelo nádherné počasí. Sluníčko nešetřilo svými paprsky a v rozkvetlé náladě jsme se dostali ke stanici metra v Radlicích a odjeli zpět na Karlovo náměstí.

Hemrovy skály

vlak v údolí

Prokopské údolí

Dalejský potok

cesta tunelem

kříž na skále

na dětském hřišti

jezírko v lomu

skupina borovic

Praha

Z Karlova náměstí jsme prošli okolo Faustova domu do kláštera Emauzy a prohlédli jsme si zajímavou architekturu. Další naše zastávka byla v Botanické zahradě Vysoké školy zemědělské. Zahrada hýřila barvami rozkvetlých známých i cizokrajných květin, keřů a stromů. Do odjezdu vlaku nám zbývalo ještě dost času, tak jsme neplánovaně navštívili kostel Cyrila a Metoděje, kde se za 2. světové války ukrývali parašutisté po atentátu na Heidricha. Po prohlídce jsme šli přes Václavské náměstí na nádraží a odjeli do Jihlavy.

opatství Emauzy

Botanická zahrada

jinan dvoulaločný - ginko biloba

pamětní deska na kostele sv. Cyrila a Metoděje

Po pražských ulicích a přírodní rezervací Prokopského údolí jsme našlapali 14 km. Všichni byli moc spokojeni a poděkovali Hance za krásně prožitý jarní rozkvetlý den i za milé překvapení, které obě Hanky připravily.
| Autor: Jirka | Vydáno dne 05. 05. 2010 | 5663 přečtení |
Zdroj: text Veselá, foto Veselá, Veselý, Dörrer |