27.03.2020: Upozornění pro členy KČT, odbor Čeřínek
Z důvodu pokračování opatření proti koronaviru se plánované vycházky v kalendáři do odvolání ruší. O obnovení vycházek budete informováni ve skříňkách odboru a na webových stránkách KČT odboru. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

14.03.2020: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Zahájení jarní turistické sezony je prozatím odloženo. O novém termínu budete informováni ve skříňkách KČT. Plánované vycházky v kalendáři na měsíc Březen se do odvolání ruší! J. Veselý předseda KČT,odbor Čeřínek Jihlava

07.03.2020: Sobotní vycházka na bledule 14. 3. 2020
Pojedeme autobusem z aut. n. v 10,37 hod. stanoviště č. 6A do Staré Říše. Půjdeme na Jechovec, kde navštívíme chráněnou oblast s bledulemi. Délka vycházky asi 4 km z toho 1 km překážkové dráhy díky kůrovci. Délku trasy možno prodloužit, ale to podle počasí. Svačinu sebou!! Odjezd ze Staré Říše autobusem v 16,35 hod. Na vycházku zve všechny zájemce Eva.

Praha – Prokopské údolí
Naše hlavní město Praha je velkoměsto zahlcené dopravou a spoustou obyvatel tlačících se v ulicích a dopravních prostředcích. Mnoho z nás z menších měst a obcí si život v Praze ani neumí představit. Naproti tomu ale do Prahy jezdíme rádi pro její krásné pamětihodnosti. Naší průvodkyní Prahou bývá obvykle Hanka Kučerová. Zná Prahu dobře a bez ní bychom asi bloudili, nebo přinejmenším bychom nepoznali různá zákoutí a krásy naší metropole.

Tentokrát nás Hanka pozvala na procházku Prokopským údolím. 15 našich turistů se sešlo ve čtvrtek 29. 4. 2010 na hlavním nádraží v Jihlavě, aby něco málo po půl 9 hod. vystoupilo na Hlavním nádraží v Praze. Jak už to Hanka umí, měla pro nás překvapení. Hned na nádraží se zčistajasna objevila naše dobrá známá Hanka z Turnova. Rádi jsme ji opět viděli a těšili se na společné putování Prokopským údolím. Abychom si trochu protáhli unavená těla z dlouhého sezení ve vlaku, vedla nás Hanka na Karlovo náměstí. Řekla nám něco o historii a památkách a pak už jsme šli na metro a nechali se dovézt do Jinonic, odkud začalo naše putování.

Václavské náměstí

historie na Karlově náměstí

ponmník V. Hálka

v Jinonicích

Nejprve jsme vystoupali kolem rozkvetlých zahrad a dostali jsme se na naučnou stezku Butovickým hradištěm. Okouzlily nás skalní stepi a pohledy do údolí. Vlak, který v hloubce krajiny projížděl, působil jako dětská hračka. Stezka nás vedla do údolí Dalejského potoka. Podél potoka jsme došli po klidné silničce ke skalnímu tunelu, kterým jsme prošli a na dětském hřišti se lehce občerstvili. Dál jsme pokračovali Prokopským údolím ke krásnému skalnímu jezírku. Jezírko vzniklo zatopením vápencového lomu.Od jezírka cesta vedla do kopce a dovedla nás na náhorní plošinu, které vévodila skupina krásných borovic.Shora jsme obdivovali krásy okolí a výhled na Barrandovský most přes řeku Vltavu a pražské panorama. Celou cestu nás doprovázelo nádherné počasí. Sluníčko nešetřilo svými paprsky a v rozkvetlé náladě jsme se dostali ke stanici metra v Radlicích a odjeli zpět na Karlovo náměstí.

Hemrovy skály

vlak v údolí

Prokopské údolí

Dalejský potok

cesta tunelem

kříž na skále

na dětském hřišti

jezírko v lomu

skupina borovic

Praha

Z Karlova náměstí jsme prošli okolo Faustova domu do kláštera Emauzy a prohlédli jsme si zajímavou architekturu. Další naše zastávka byla v Botanické zahradě Vysoké školy zemědělské. Zahrada hýřila barvami rozkvetlých známých i cizokrajných květin, keřů a stromů. Do odjezdu vlaku nám zbývalo ještě dost času, tak jsme neplánovaně navštívili kostel Cyrila a Metoděje, kde se za 2. světové války ukrývali parašutisté po atentátu na Heidricha. Po prohlídce jsme šli přes Václavské náměstí na nádraží a odjeli do Jihlavy.

opatství Emauzy

Botanická zahrada

jinan dvoulaločný - ginko biloba

pamětní deska na kostele sv. Cyrila a Metoděje

Po pražských ulicích a přírodní rezervací Prokopského údolí jsme našlapali 14 km. Všichni byli moc spokojeni a poděkovali Hance za krásně prožitý jarní rozkvetlý den i za milé překvapení, které obě Hanky připravily.
| Autor: Jirka | Vydáno dne 05. 05. 2010 | 6075 přečtení |
Zdroj: text Veselá, foto Veselá, Veselý, Dörrer |