07.07.2018: Bedřichovská padesátka 14. 7. 2018
Sraz turistů Čeřínku v 9,00 hod. u haly Sokola Bedřichov. Trasy domluvíme na místě. Podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Jihlava, u hlavního nádraží a na Poště na náměstí. Pěší zve Pepa K. a cyklisty Jirka V.

30.06.2018: Vycházka do Slavonic 7. 7. 2018
V sobotu 7. 7. 2018 pojedeme vlakem 7,33 z hl. nádr. Jihl. město 7,42 St. Hory 7,44 hod. do Kostelce. Zde přestoupíme na vlak do Slavonic. Ve Slavonicích budeme 9,52 hod. Půjdeme do rakouského Fratres a přes Maříž zpět do Slavonic. Trasa vycházky asi 15 km. Odjezd ze Slavonic 15,05 hod. V Jihlavě 17,14 hod. Na vycházku zve Pepa

24.06.2018: KAMENSKÉ ALEJE V sobotu 30. června 2018
Připraveny jsou trasy: 5km Kamenná – Lutrián – Kamenná Trasa “toulavý kočárek” vhodná pro rodiny s dětmi. 12km Okolo Kamenné, 20km Kamenná - Dobronín – Nové Dvory – Věžnice – Kamenná 50km Cyklotrasa Značení: Mapku s popisem trasy a účastnickým listem, obdrží účastníci při zápisu na startu. Občerstvení zajištěno. Odjezd vlaku z Jihlavy 9,22 hod. V Kamenné 9,36 hod. Odjezd z Kamenné 14,20 nebo 16,20 hod. Příjezd Jihlava 14,34 nebo 16,35 hod. Na Kamenské Aleje vycházka bez vedoucího !!

Praha – Prokopské údolí
Naše hlavní město Praha je velkoměsto zahlcené dopravou a spoustou obyvatel tlačících se v ulicích a dopravních prostředcích. Mnoho z nás z menších měst a obcí si život v Praze ani neumí představit. Naproti tomu ale do Prahy jezdíme rádi pro její krásné pamětihodnosti. Naší průvodkyní Prahou bývá obvykle Hanka Kučerová. Zná Prahu dobře a bez ní bychom asi bloudili, nebo přinejmenším bychom nepoznali různá zákoutí a krásy naší metropole.

Tentokrát nás Hanka pozvala na procházku Prokopským údolím. 15 našich turistů se sešlo ve čtvrtek 29. 4. 2010 na hlavním nádraží v Jihlavě, aby něco málo po půl 9 hod. vystoupilo na Hlavním nádraží v Praze. Jak už to Hanka umí, měla pro nás překvapení. Hned na nádraží se zčistajasna objevila naše dobrá známá Hanka z Turnova. Rádi jsme ji opět viděli a těšili se na společné putování Prokopským údolím. Abychom si trochu protáhli unavená těla z dlouhého sezení ve vlaku, vedla nás Hanka na Karlovo náměstí. Řekla nám něco o historii a památkách a pak už jsme šli na metro a nechali se dovézt do Jinonic, odkud začalo naše putování.

Václavské náměstí

historie na Karlově náměstí

ponmník V. Hálka

v Jinonicích

Nejprve jsme vystoupali kolem rozkvetlých zahrad a dostali jsme se na naučnou stezku Butovickým hradištěm. Okouzlily nás skalní stepi a pohledy do údolí. Vlak, který v hloubce krajiny projížděl, působil jako dětská hračka. Stezka nás vedla do údolí Dalejského potoka. Podél potoka jsme došli po klidné silničce ke skalnímu tunelu, kterým jsme prošli a na dětském hřišti se lehce občerstvili. Dál jsme pokračovali Prokopským údolím ke krásnému skalnímu jezírku. Jezírko vzniklo zatopením vápencového lomu.Od jezírka cesta vedla do kopce a dovedla nás na náhorní plošinu, které vévodila skupina krásných borovic.Shora jsme obdivovali krásy okolí a výhled na Barrandovský most přes řeku Vltavu a pražské panorama. Celou cestu nás doprovázelo nádherné počasí. Sluníčko nešetřilo svými paprsky a v rozkvetlé náladě jsme se dostali ke stanici metra v Radlicích a odjeli zpět na Karlovo náměstí.

Hemrovy skály

vlak v údolí

Prokopské údolí

Dalejský potok

cesta tunelem

kříž na skále

na dětském hřišti

jezírko v lomu

skupina borovic

Praha

Z Karlova náměstí jsme prošli okolo Faustova domu do kláštera Emauzy a prohlédli jsme si zajímavou architekturu. Další naše zastávka byla v Botanické zahradě Vysoké školy zemědělské. Zahrada hýřila barvami rozkvetlých známých i cizokrajných květin, keřů a stromů. Do odjezdu vlaku nám zbývalo ještě dost času, tak jsme neplánovaně navštívili kostel Cyrila a Metoděje, kde se za 2. světové války ukrývali parašutisté po atentátu na Heidricha. Po prohlídce jsme šli přes Václavské náměstí na nádraží a odjeli do Jihlavy.

opatství Emauzy

Botanická zahrada

jinan dvoulaločný - ginko biloba

pamětní deska na kostele sv. Cyrila a Metoděje

Po pražských ulicích a přírodní rezervací Prokopského údolí jsme našlapali 14 km. Všichni byli moc spokojeni a poděkovali Hance za krásně prožitý jarní rozkvetlý den i za milé překvapení, které obě Hanky připravily.
| Autor: Jirka | Vydáno dne 05. 05. 2010 | 5278 přečtení |
Zdroj: text Veselá, foto Veselá, Veselý, Dörrer |