Hlavní menu
  Novinky
14.09.2019: ŽĎÁRSKO - 21. září 2019
Odjezd autobusu z Jihlavy do Nového Veselí v 7,30 h  z autobusového nádraží, č. stanoviště 21 Trasa 13 km: Nové Veselí – Novoveselský rybník – Matějovský rybník – Babín – lom Štenice – Najdek Zpáteční cesta: Autobus ze zastávky Najdek ve 14,51 h do Žďáru, rychlík ze Žďáru v 15,32 h do Havl. Brodu, osobní vlak z Havl. Brodu v 16,05 h do Jihlavy (příjezd v 16,35 h) Podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Jihlava připravili Mirek a Marta

09.09.2019: Hvězdicově na Jalovec - 14.září 2019
Tento rok se vydáme na trasu asi 11 nebo 13 km Brtnice – Černé lesy – Radonín – Střeliště – Jalovec (9 km) cíl 10.30 - 15.30 h na Jalovci v chatě lyžařů bohaté občerstvení zajištěno Odjezd z autobusového nádraží v 10 h, nástupiště č.24 Zpět odjezd vlakem z Číchova nebo Okříšek (+ 2km nebo 4 km) Návrat z Číchova v 13.48, 15.58 z Okříšek v 13.42, 14.47, 15.52 dotazy: Jitka Korbelová 728605898 Na vycházku vás zvou J + J Korbelovi

09.09.2019: KOLEM NOČNÍ JIHLA V Y - v pátek 13. září 2019
Start: Dům dětí a mládeže, Brněnská 46, Jihlava, průběžně od 17 do 19 hodin. Trasa 7 km a Trasa 15 km, speciální: Trasa pro kočárky 5 km Cíl: Do 22 hodin v Domě dětí a mládeže, Brněnská 46, Jihlava. Startovné: 20 Kč. Odměna: Diplom, samolepka, špekáček nebo oplatka, tradiční razítka. Různé: Pochod se koná za každého počasí. Svítilny, baterky a blikačky s sebou! Účastníci akce jsou pojištěni, všichni respektují zásady BESIP. Děti do 15 let se mohou zúčastnit pouze v doprovodu osob starších 18 let. Informace: Ing. Míla Bradová, Na Kopci 22, 586 01 Jihlava, tel. 736 754 080, mila_bradova@volny.cz Podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Jihlava
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
Po studánkách na Černých lesích
Pěknou vycházku po studánkách v prostoru Černých lesů v okolí Brtnice připravili v sobotu 19. září pro turisty KČT Čeřínek jihlavští ochránci přírody.

Dvacítka turistů poznala nejprve v Brtnici řadu bývalých studánek /výtoků/, které vzhledem k zavedení vodovodu ve městě jsou využívány jen minimálně. Jmenujme aspoň U Točítka a Nad Žabárnou. Seznámili se také s brtnickými pamětihodnostmi. Nepříliš radostné místo zaujímají mezi nimi spory o vlastnictví rozsáhlého zámku, zvaném „Moravské Hradčany“, jehož současna vlastnická firma je v likvidaci. Přitom zámek potřebuje rozsáhlé opravy.

v Brtnici

průvodce p. K. Holub

Moravské Hradčany

zámek nad Brtničkou

Brtnice

Nad Žabárnou

z BrtniceModrá turistická značka přivedla zájemce nad Brtnici /krásné výhledy/ do komplexu Černých lesů, k božím mukám Nejsvětější Trojice. Zde byla první studánka s výbornou vodou, na Ferdinandových proudech. Pod bývalou hájovnou / nyní rekreační středisko DDM/ narazili turisté na studánku Dubovou. Obě byly vzorně zastřešeny Lesy ČR. U silnice na Bransouze si zájemci nabrali výbornou vodu u další ze studánek pod vrchem Malín. U vodních zdrojů nechyběla ani „sobotní chvilka poezie“ v podání Jendy Plevy.

Černé lesy

boží muka Nejsvětější Trojice

Ferdinandovy proudy

u bývalé hájovny

studánka Dubová

studánka pod vrchem Malín

básnička


Z p í v a j í c í s t u d á n k a

Zpívá o lese , tmavém jako noc,
jenž obživu skýtal dřevařům a sklářům.
Srnčí na stráních, v lese divočáci
a v polích skřivánci zpívají hospodářům

O kupcích zpívá, jichž vozy táhly stezkou
a potkávaly hejkaly, skřítky a víly.
O dlouhých alejích jeřabin a lip,
kde vítr se zimou se blízce spřátelily.

Zpívá o tom, jak plyne voda, čas.
O porozumění zpívá den celý.
To jen my , lidé, často přeme se.
A zpívat ? Zpívat už jsme skoro zapomněli…

/ Karel Holub /

Zelená turistická značka přïvedla zvídavé turisty k pěkné kamenné stavbě, Bílé studánce, jejíž voda bohužel není pitná. A potom už žlutá turistická značka směřovala dále lesem s kopce směrem k Bransouzům. Tašky milovníků přírody se naplnily hříbky, klouzky a dalšími dary lesa, vycházka v lesním prostředí osvěžila tělo i duši.

Bílá studánka

obrázek v Bílé studáncePochod zpříjemnil pěkný zářijový den. Všichni, i ti starší, „zdrávi došli“ , v bransouzském hostinci měli dobré pivo a cestování ve vláčku do Jihlavy bylo příjemné.

v hospodě"U Jana"

rozkvetlý durman

odjíždímeVycházka se vydařila a přinesla obecnou spokojenost.

Zúčastnilo se 20 turistů a našlapali 15 km.

Vycházku připravil Z.Kurka a K.Holub
| Autor: Jirka | Vydáno dne 21. 09. 2009 | 1856 přečtení |
Zdroj: text:K. Holub, foto:V. Veselá, F. Dörrer |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server