15.06.2019: Po Vysočině s Gustavem Mahlerem - v neděli dne 23. června 2019
Program : 07:30 Odjezd autobusu z Jihlavy, tř. Legionářů (u parkoviště za Billou) 08:30 Slavnostní zahájení akce 08:45 Odchod účastníků akce na trasy 1. varianta : Želiv (klášter) – zelená turistická značka – Vřesník – Lískovice – Lhotice – Speřice – Holušice – Kaliště u Humpolce (penzion = rodný dům Gustava Mahlera – možnost jednoduchého občerstvení) – Proseč – červená turistická značka – Světlický Dvůr – Humpolec (nádraží ČD) cca 25 km 2. varianta : Želiv (klášter) – červená turistická značka – u hydroelektrárny odbočka na zelenou turistickou značku – stále podél Želivky až k Rokosovu Mlýnu – po zelené turistické značce vystoupáme lesem až na silnici – odbočka vlevo do Hněvkovic – nadejdeme dálnici D1 a přijdeme na nádraží ČD v Humpolci. cca 13 km Poznámka : Pro účastníky je zajištěn přesun osob z Jihlavy do Želiva ZDARMA – sraz v ul. Legionářů v 7:15 hod. na parkovišti za Billou, odjezd autobusu v 7:30 hod. Další podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Kontakt: ivana.svobodova2@seznam.cz, tel. 605 105 297

08.06.2019: 11. Hvězdicový výstup na Čeřínek - Sobota 15. června 2019
Start: libovolný Cíl: chata KČT na Čeřínku, kontrola od 9:00 – 15:00 hodin Odměna: diplom, razítka Startovné: členové KČT 20 Kč, ostatní 30 Kč, děti 10 Kč. Stravování: v cíli tradiční občerstvení, restaurace Čeřínek je v provozu. Odjezd turistů na Hvězdicový výstup na Čeřínek Pojedeme vlakem z hl.n. v 7,33 hod., Ji. město 7,42 hod., St. Hory 7,44 hod. do Kostelce. Z Kostelce půjdeme po ZTZ na Čeřínek. Odjezd vlaku z Kostelce do Jihlavy 13.01, 14,15R, 14,45, 16,15, hod. Vycházku vede Pepa

03.06.2019: U Kamenice nad Lipou sobota 8. června 2019
Odjezd autobusu z aut. nádraží v Jihlavě (stanoviště č. 16) v 7,10 h do Pelhřimova, přestup v Pelhřimově (č. 12) v 8,00 h do zast. Heřmaň Pohodová trasa 12 km: Možnost občerstvení v Kamenici nad Lipou (pivovarská restaurace, bistro, zámecká kavárna) Zpáteční autobus z Kamenice nad Lipou ze zast. č. 5 do Pelhřimova v 15,55 h, přestup v Pelhřimově (č.1) v 16,35 h do Jihlavy připravili Mirek + Marta

Podzimní putování Železnými horami
Pořadatelé z Chrudimi připravili, letos již po 34., dvoudenní turistické putování po Železných horách. Naši členové se pravidelně zúčastňují. Dříve chodili pěší tůry, ale poslední roky jezdí cyklotrasy. Letošní Železné hory připadly na 12. a 13. září 2009.

Sobotní ráno bylo trochu zachmuřené, ba i mrholilo. Rosničky mnoho deště neslibovaly, jen tak trochu zataženo a místy přeháňky. Vybavili jsme se podle toho, a 7 cykloturistů vyjelo vlakem do Hlinska v Čechách. Tam začalo naše podzimní putování.

cestujeme vlakem do Hlinska

Než jsme opustili Hlinsko, zastavili jsme se krátce v historické části města - v Betlémě.

zastavení v Betlémě

Další cesta nás vedla do Ležáků. Navštívili jsme muzeum a prohlédli si pietní místo s hrobodomy. Na všechny tu padl smutek ze všeho, co se tady událo před více jak 60ti lety.

muzeum v Ležákách

hrobodomy v Ležákách

Nálada se nám zlepšila na cestě ke Křižanovické přehradě, při pohledu do údolí řeky Chrudimky. Na hrázi přehrady jsme se nasvačili, abychom měli energii na kopce, které nás čekaly. Vyšplhali jsme se vzhůru do vesnice Krásné. Na kopci ve výšce 614 m n. m. stojí vysílač stejného jména. Podívali jsme se po okolí a pak už jsme se vezli s kopce až do Vršova - Horního Bradla, kde jsme byli ubytováni.

údolí Chrudimky

Křižanovická přehrada

svačina na přehradě

zvonička v Krásném

Setkali jsme se tu s ostatními účastníky podzimního putování. Převážně to byli turisté z Jihlavy. Tentokrát jsme postrádali účast z Havlíčkova Brodu a Žamberka, ale i tak jsme se dobře bavili. Při poslechu hudby z vedlejšího sálu, kde byla svatba, došlo i na tanečky.

hlavní pořadatel Zdeněk

po večeři

večerní zábava

tanečky

Nedělní ráno bylo chladné, a jak už to po zdařilém večeru bývá, vstávat se nám moc nechtělo. Ale snídaně už čekala a sluníčko nás lákalo s příslibem teplých paprsků. Plni nových sil jsme se vydali na cestu. Čekal nás výstup na kopec, přes Krásné, k Českým Lhoticím na rozhlednu Boika. Název dostala podle keltského kmene Boiů. Rozhledna byla postavena a zpřístupněna v r.2006. Měří 14,5 m a na 11m vysokou vyhlídkovou plošinu vedou 32 schody. Odtud je výhled na část východních Čech a po kraji Keltů. Před více než 2000 lety tu stálo jejich opevněné hradiště-oppidum. Na místě rozhledny měli pole, která obdělávali a nyní tudy prochází Keltská naučná stezka. V těsné blízkosti rozhledny byl také v r. 2006 vztyčen japonskou mírovou delegací skup. GOI Mírový sloup. Je to dvoumetrový bílý artefakt s čtyřjazyčnými nápisy „Ať mír vždy vládne na zemi“ U nás jsou Mírové sloupy ještě v Praze, Lidicích a v Terezíně. Potom jsme jeli po cyklostezce i Keltskou stezkou do Nasavrk a do Hlinska.

nedělní ráno

cyklostezka

vysílač Krásné

rozhledna Boika

krajina z rozhledny

na rozhledně

Mírový sloup

v japonštině

drobná oprava

Keltskou stezkou

v Nasavrkách

malé vydechnutí v půli kopce

cíl cesty - Hlinsko

Včerejší prohlídka Betléma byla krátká a nám se zdálo, že je třeba si krásné staré stavby znovu pořádně prohlédnout. Z Betléma jsme odjeli na nádraží a rychlíkem do Jihlavy.

v Betlémě

jako v pohádce

..... a zase v Jihlavě

Během putování jsme kopcovitým terénem ujeli 75 km, a prožili mnoho pěkných zážitků.
| Autor: Jirka | Vydáno dne 17. 09. 2009 | 1479 přečtení |
Zdroj: text:Veselá, foto:Veselá,Veselý, Dörrer,Navrkalová |