03.11.2018: Svatomartinská vycházka 10. 11. 2018
Štoky-Šlapanov, odjezd autobusu z aut. nádraží ze stanoviště č. 23 v 11. 30 hod. do Štoků Příjezd do Štoků v 11. 54 hod. Délka trasy je cca 12 km. Jídlo, pití a dobrou náladu s sebou. Odjezd ze Šlapanova os. vlakem v 16.15 hod. Příjezd Jihlava 16. 35 hod. Na vycházku zve Petr

28.10.2018: Do Telče na pochod Cestou J. Hvězdy z Vícemilic
Neděle 4. 11. 2018 Pojedeme vlakem z hl. n. 7,33 hod., město 7,42 hod., Staré Hory 7,44 hod. Příjezd Telč 8,56 hod. Z Telče pojedeme autobusem do Řásné a dále pěšky na Bor a do Jihlávky. Zpáteční cesta z Jihlávky 14,15 hod., příjezd Jihlava 15,14 hod. Na vycházku zvou všechny turisty V. a J. Veselí

25.10.2018: Výlet do Brna na výstavu
Dne 24.11. možnost návštěvy lodě Titanic na brněnskem výstavišti. Vstupné 300 Kč. Kdo má zájem, přihlaste se do 4. 11. 2018 na tel: 604 456 475 nebo na tel. 739 076 429 nebo na mail: meteo.jihlava@seznam.cz Na prohlídku Vás zve Petr Janoušek

Dovolená na Pálavě
Ve dnech 8.8.-15.8.2009 jsme navštívili krásný kraj Pálavy a okolí Novomlýnských nádrží. Bylo nás 12 a kola jsme samozřejmě nemohli nechat doma. Ubytováni jsme byli v Pavlově v malém penzionku. Přijeli jsme sem čtyřmi auty v sobotu dopoledne.

Protože právě byly v Pavlově hody, mohli jsme obdivovat skupinu lidových muzikantů a tanečníků v kyjovských krojích, kteří se u každého stavení zastavili a zatancovali. Byl to hezký začátek našeho pobytu.

Dovolená začíná

dvanáct kol v minigaráži

Pavlovské hody

lidová zábava

V neděli 9.8. jsme už vyjeli na kolech. Náš první výjezd byl do Lednice. Hned při příjezdu jsme neodolali pozvání na letové ukázky dravců společnosti Seiferos. Po představení jsme pokračovali v naplánované trase na Janův hrad, Minaret, zpět do Lednice a do Pavlova.

Pavlov a Dívčí hrady

letové ukázky dravců

orel bělohlavý

Janohrad

u Janohradu

V pondělí 10.8. vedla okružní trasa z Pavlova do Dolních Věstonic s prohlídkou muzea, do Strachotína a přes Pasohlávky zpět do Pavlova. Neděle byla horká, tak jsme se těšili na koupání v blízkosti Pavlova. Osvěžení v chladivé vodě nás povzbudilo a po krátkém odpočinku v našem penzionku, nás zlákal blízký hrad Dívčí hrady, na který jsme měli krásný výhled. Pěší tůra (na kolech se tam nedá jet) je asi jen 2,5 km dlouhá, a vede kamenitou cestou do strmého kopce. Ty rozhledy ale potom stojí zato. Po návratu a po večeři jsme ještě absolvovali jednu z Vinařských stezek, která vede už podle názvu vinicemi, kde už pomalu dozrávalo víno. Byl to pěkný, pohodový a horký den. Ke kilometrům na kole jsme přidali asi 8 km pěšky.

na Dívčích hradech

Pavlov z Dívčích hradů

na zřícenině

vinice a Dívčí hrady

V úterý 11.8. nás neprobudilo sluníčko, ale pěkně zatažená obloha. Mraky neudržely déšť, tak jsme rozhodli, že pojedeme tentokrát auty do Mikulova. Prohlédli jsme si město a navštívili židovskou synagogu. Mezitím se počasí umoudřilo a my se vydali do nedaleké jeskyně Na Turoldu. V jeskyni je unikátní krasová výzdoba, tzv. „turoldská“.Je podobná korálovým útesům, zdobená třpytivými krystalky kalcitu. V čase, kdy jsme byli v jeskyni, opět hustě pršelo, ale my máme asi přece jen štěstí, protože po opuštění jeskyně vysvitlo sluníčko a vydrželo až do večera. Pozdní odpoledne jsme příjemně strávili u dobrého vína a přitom jsme si zahráli petanque.

zámek Mikulov

na nádvoří zámku

prohlídka židovské synagogy

čtiři korintské sloupy v modlitebně

hrajeme petanque

posezení u vína

Ve středu 12.8. jsme projeli Lednicko - valtický areál. Trasa: Pavlov – Nové Mlýny – Lednice – Apollonův chrám – Rybniční zámeček – Nový Dvůr – Tři Grácie – Sv. Hubert – Rendez-vous – Valtice (zámek) – Kolonáda – Sedlec – Mikulov – Milovice – Pavlov.

Apollonův chrám

Tři Grácie a sedm žen

Tři Grácie a pět mužů

Sv. Hubert

Rendez-vous

Valtický zámek

Kolonáda

Ve čtvrtek 13.8.bylo zataženo a my jsme se vydali na objížďku Novomlýnských nádrží. Tyto cyklostezky nejsou kopcovité, tak jsme se těšili na pohodovou jízdu. Drkotali jsme se po betonových panelech a po hodně hrbolatých cestách (asfaltem zalitý štěrk). Večer nás nebolely nohy, ale ruce. Zabrat dostala i kola. Přesto jsme si užívali krásného okolí. Naše drncavá trasa vedla: Dolní Věstonice, Brod nad Dyjí, Drnholec, Pasohlávky, Iváň, Strachotín, kolem Novomlýnské nádrže, Milovice, Pavlov.

kolem jezer

řeka Jihlava

na Novomlýnské hrázi

Pátek 14.8. byl náš poslední den před odjezdem domů. Chtěli jsme si splnit ještě dvě přání, a to přejít pěšky po hřebenech z Dívčích hradů do Mikulova a hlavně na Svatý kopeček, na který nám nikdy předtím nevyšel čas. Cesta po hřebenech nás vedla nejprve lesem, pak soutězkou ke skále Martinka, okolo Sirotčích hradů a dál po Stolové hoře do Mikulova a na Svatý kopeček. Po Křížové cestě jsme se vrátili dolů do Mikulova a potom už autobusem do Pavlova.

Nad Soutěskou

vápencové skály

Velký špunt

Novomlýnská jezera

Pálavské skály

u Sirotčího hradu

Svatý kopeček u Mikulova

Mikulov

na Svatém kopečku

Mikulov

ve vinném sklípku

Sobota 15.8. byla trochu smutná, protože jsme se museli rozloučit s Pálavou a vrátit se do svých domovů.

dovolená končí

Plni zážitků a vzpomínek se budeme těšit na další společné putování zase někde po českých nebo moravských cestách. Parta byla výborná, nálada celý týden veselá.

Celkem jsme na kolech ujeli 210 km, pěšky jsme ušlapali 24 km.
| Autor: Jirka | Vydáno dne 01. 09. 2009 | 5119 přečtení |
Zdroj: text:Veselá, foto:Veselá,Veselý, Dörrer,Navrkalová |