Hlavní menu
  Novinky
14.09.2019: ŽĎÁRSKO - 21. září 2019
Odjezd autobusu z Jihlavy do Nového Veselí v 7,30 h  z autobusového nádraží, č. stanoviště 21 Trasa 13 km: Nové Veselí – Novoveselský rybník – Matějovský rybník – Babín – lom Štenice – Najdek Zpáteční cesta: Autobus ze zastávky Najdek ve 14,51 h do Žďáru, rychlík ze Žďáru v 15,32 h do Havl. Brodu, osobní vlak z Havl. Brodu v 16,05 h do Jihlavy (příjezd v 16,35 h) Podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Jihlava připravili Mirek a Marta

09.09.2019: Hvězdicově na Jalovec - 14.září 2019
Tento rok se vydáme na trasu asi 11 nebo 13 km Brtnice – Černé lesy – Radonín – Střeliště – Jalovec (9 km) cíl 10.30 - 15.30 h na Jalovci v chatě lyžařů bohaté občerstvení zajištěno Odjezd z autobusového nádraží v 10 h, nástupiště č.24 Zpět odjezd vlakem z Číchova nebo Okříšek (+ 2km nebo 4 km) Návrat z Číchova v 13.48, 15.58 z Okříšek v 13.42, 14.47, 15.52 dotazy: Jitka Korbelová 728605898 Na vycházku vás zvou J + J Korbelovi

09.09.2019: KOLEM NOČNÍ JIHLA V Y - v pátek 13. září 2019
Start: Dům dětí a mládeže, Brněnská 46, Jihlava, průběžně od 17 do 19 hodin. Trasa 7 km a Trasa 15 km, speciální: Trasa pro kočárky 5 km Cíl: Do 22 hodin v Domě dětí a mládeže, Brněnská 46, Jihlava. Startovné: 20 Kč. Odměna: Diplom, samolepka, špekáček nebo oplatka, tradiční razítka. Různé: Pochod se koná za každého počasí. Svítilny, baterky a blikačky s sebou! Účastníci akce jsou pojištěni, všichni respektují zásady BESIP. Děti do 15 let se mohou zúčastnit pouze v doprovodu osob starších 18 let. Informace: Ing. Míla Bradová, Na Kopci 22, 586 01 Jihlava, tel. 736 754 080, mila_bradova@volny.cz Podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Jihlava
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
Autobusový zájezd Brdy
V sobotu 9. května jsme vyjeli v 6,00 h plně obsazeným autobusem pro 50 lidí. Za volantem seděl Tomáš Havlík, náš oblíbený řidič. Cesta probíhala hladce, proto jsme se již po dvou a půl hodinách ocitli na odbočce cykloturistické trasy u obce Teslíny

Občerstvili jsme se ořechovými řezy a vydali se k rozcestí Václavka, kde jsme odbočili směrem na Trokavec.     Celkem po pěti kilometrech jsme stanuli u našeho cíle – Padrťských rybníků – donedávna ještě nepřístupných. Hořejší i Dolejší Padrťský rybník nás nadchly. Modrá obloha s bílými oblaky se odrážela v hladině, romantických pohledů bylo víc než dost. Na hrázi mezi rybníky jsme se občerstvili a vydali se podél Dolejšího rybníka až na jeho hráz do míst, kde ležela bývalá železářská obec Padrť. V roce 1952 byla z důvodu rozšíření vojenského prostoru srovnána (stejně jako dalších pět obcí) se zemí. Prohlédli jsme si obrázky obce a ocenili kouzelné místo. Z výšky na nás dohlížela věž na nedalekém vrchu Praha, kde vojančil náš člen Ruda Neubauer. Zájezd zpestřil úsměvnými i vážnými příběhy, které v Brdech zažil sám nebo které znal z vyprávění.

 na začátku

 chata Václavka

 přes bažinu

 Horní Padrťský rybník

 Dolní Padrťský rybník

 Ruda vypravuje


Naše další cesta mírně stoupala pod vrch Palcíř a dále do míst bývalé obce Kolvín. Nevěděli jsme, jak celá naše výprava dopadne, neboť na Kolvíně bylo ležení mezinárodních vojenských sil. Právě totiž probíhalo cvičení „Létající nosorožec“. Kolvín nás naštěstí uvítal nádhernými výhledy do okolí na pásma kopců se žlutými poli řepky. Znovu jsme si připomněli obrázky a fotografie bývalé obce - některých domů a školy. Pod námi jsme zahlédli vojenské vozy a obrněné transportéry. Zastavili jsme se u soklu bývalého litinového kříže, který byl spolu s pozůstalými ovocnými stromky jedinou památkou na zničenou obec Kolvín. Byli jsme rádi, že jsme trasu za klidu zbraní úspěšně prošli. Teprve po opuštění vojenského prostoru jsme se cítili bezpečně.

 lesní oka

 pohled va vrch Praha

 pod Padrťským rybníkem v dáli Skořice

 ve vojenském prostoru


To už nás letními vůněmi a štěkotem psů uvítala obec Skořice. Obdivovali jsme pěkná původní stavení a především jeden z nejstarších kostelů v Čechách, s farou, hřbitůvkem a školou. Obec je vysoko položená, poskytuje daleké výhledy od kostela. Starosvětsky působící okolí s dřevěnými ploty nás okouzlilo. Občerstvili jsme se v restauraci U Jana, kde jsme měli objednanou gulášovou polévku, někteří si dali ještě grilovanou sekanou, pivo, kávu a osvěžili se zmrzlinovým kornoutem. Po příjemném odpočinku jsme odjeli do nedalekého Dobříva, kde skupinka 27 turistů absolvovala prohlídku technické památky – vodního hamru (Draha Nováková dokonce získala písemné ocenění). Prošli se po historickém švédském mostě ze 16. stol., podívali se k rybníku, k roubené Staré hospodě s pamětní síní Jindřicha Mošny.

 kostelík ve Skořicích

 před pohostinstvím sv. Jana

 Hamr

 vodní pohon

 strojní vybavení hamru

 hamerníkDruhá skupina v počtu 23 odjela do obce Svojkovice, odkud po žluté značce vystoupila strmějším kamenitým chodníčkem kolem skalisek Velký a Malý oltář na výhledové skály a dále na vrchol Žďáru, symbolu Rokycanska. Je to hradiště z doby bronzové, kde byly učiněny významné nálezy (nejstarším je sekyra z doby kamenné). Kochali jsme se rozsáhlým kamenným mořem, dalekými výhledy, skalnatým hřebínkem se starými elegantními stromy. Opravdová nádhera! Nedaleko místa s vrcholovou knihou je strom obložený kameny - místo, které vydává energii. Ve skupince jsme nad ním drželi ruce a zkoušeli zázračné účinky. Sice bez větších úspěchů, ale dobře jsme se pobavili. Postupně jsme opouštěli hřebínek a stále bylo co obdivovat. Staré stromy různých tvarů obrostlé lišejníky, sytě zelené borůvčí, skály nad námi. Byla to důstojná tečka za dnešními zážitky. Sestoupili jsme k silnici, kam pro nás (jako na zavolanou) přijel autobus.

 před výstupem na Žďár

 přírodní rezervace Žďár

 na Žďár

 u oltářů

 na kraji skály

 výhled stojí za to!

 mezi starými stromy

 romantický pohled

 dole jsou horolezci

 kamenné moře

 vrcholová kniha

 na skalnatém hřebínku

 dobíjíme energii

 sestupujeme dolů

 starý, ale krásný

 skály a stromy

 poslední pohled

 závorou to končí


Odjeli jsme zpět do Dobříva, naložili první skupinku a vydali se k domovu. Nadšení z mnoha dojmů, spokojenost s počasím a s pohodovým průběhem celého zájezdu – to vše bylo odměnou Mirkovi a Martě, kteří zájezd připravili. Všichni účastníci byli pochváleni za statečnost a důvěru, bez kterých by se tentokrát zájezd neobešel.

 od Marty1. skupina ušla celkem 15 km, 2. skupina 22 km.
| Autor: Jirka | Vydáno dne 13. 05. 2009 | 2233 přečtení |
Zdroj: text: M. Drobná, foto: Veselá, Barnet, Dörrer, Veselý |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server