Hlavní menu
  Novinky
14.09.2019: ŽĎÁRSKO - 21. září 2019
Odjezd autobusu z Jihlavy do Nového Veselí v 7,30 h  z autobusového nádraží, č. stanoviště 21 Trasa 13 km: Nové Veselí – Novoveselský rybník – Matějovský rybník – Babín – lom Štenice – Najdek Zpáteční cesta: Autobus ze zastávky Najdek ve 14,51 h do Žďáru, rychlík ze Žďáru v 15,32 h do Havl. Brodu, osobní vlak z Havl. Brodu v 16,05 h do Jihlavy (příjezd v 16,35 h) Podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Jihlava připravili Mirek a Marta

09.09.2019: Hvězdicově na Jalovec - 14.září 2019
Tento rok se vydáme na trasu asi 11 nebo 13 km Brtnice – Černé lesy – Radonín – Střeliště – Jalovec (9 km) cíl 10.30 - 15.30 h na Jalovci v chatě lyžařů bohaté občerstvení zajištěno Odjezd z autobusového nádraží v 10 h, nástupiště č.24 Zpět odjezd vlakem z Číchova nebo Okříšek (+ 2km nebo 4 km) Návrat z Číchova v 13.48, 15.58 z Okříšek v 13.42, 14.47, 15.52 dotazy: Jitka Korbelová 728605898 Na vycházku vás zvou J + J Korbelovi

09.09.2019: KOLEM NOČNÍ JIHLA V Y - v pátek 13. září 2019
Start: Dům dětí a mládeže, Brněnská 46, Jihlava, průběžně od 17 do 19 hodin. Trasa 7 km a Trasa 15 km, speciální: Trasa pro kočárky 5 km Cíl: Do 22 hodin v Domě dětí a mládeže, Brněnská 46, Jihlava. Startovné: 20 Kč. Odměna: Diplom, samolepka, špekáček nebo oplatka, tradiční razítka. Různé: Pochod se koná za každého počasí. Svítilny, baterky a blikačky s sebou! Účastníci akce jsou pojištěni, všichni respektují zásady BESIP. Děti do 15 let se mohou zúčastnit pouze v doprovodu osob starších 18 let. Informace: Ing. Míla Bradová, Na Kopci 22, 586 01 Jihlava, tel. 736 754 080, mila_bradova@volny.cz Podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Jihlava
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
Cesta Gustava Mahlera
Na sobotu 18. 4. 2009 jsme měli podle kalendáře pochodů naplánovano, že projdeme jednu z nově vyznačených turistických cest na Vysočině, nazvanou jménem slavného rodáka, hudebního skladatele Gustava Mahlera. Ten se narodil v roce 1860 v Kalištích, krátce nato se rodina přestěhovala do Jihlavy, kde žil GM až do patnácti let – pak odešel do Vídně, jeho hudební kariéra dosáhla světového věhlasu a nyní je jeho osobnost i dílo důvodem všeobecného zájmu.

6. října 2007 jsme se zúčastnili slavnostního otevření Cesty GM v Kalištích a při té příležitosti jsme prošli jen malou její část. Celá trasa měří 25 km, začíná u Wolkerova památníku v Orlovských lesích – tam zelená TZ navazuje na žlutou TZ od Lipnice, v polovině cesty je obec Kaliště, dále značka pokračuje na jihozápad až do Želiva, kde Cesta GM končí, ale zelená TZ plynule směřuje dále do Pelhřimova… Tak tento popis trasy byl příčinou toho, že velká část turistů z Čeřínku měla pocit, že projití cesty je nad jejich síly. Věděli jsme, že není žádné spojení veřejnou dopravou, proto jsme se už na podzim domluvili s přáteli z KČT Sokol Bedřichov a autobusový zájezd jsme pořádali společně. Registrovaných členů Čeřínku se zúčastnilo 11, ostatní v naší skupině byli z KČT Sokol, KČT Tesla a další přátelé.

 před odjezdem


Odjeli jsme v 7 hodin z Jihlavy, asi po hodince jsme byli na silničce ke Kejžlici, kudy vede naše ZTZ. Zašli jsme se podívat asi 200 metrů k Wolkerovu památníku a pak jsme si odkrojili 1 km z cesty, protože jsme autobusem zajeli až na rozcestí Nový Dvůr, kde pro nás oficiálně začal po brífinku, který uspořádal Mirek, a po ochutnávce slivovico-hrozinkového utěšovadla od Míši turistický výšlap. Předpověď počasí neslibovala bůhvíjaké radovánky, bylo docela zima, ranní teploty byly kolem 0°…Prošli jsme kolem Vorlovské myslivny, kde A.B. Svojsík sepsal na začátku minulého století pravidla skautingu, vyšli jsme z lesa a konstatovali jsme, že turisté jsou dítka boží, protože bylo sice chladněji, ale slunečno a hlavně nádherná viditelnost, což je na této zážitkové a výhledové cestě prémie! Jak postupoval den, teplota se zvyšovala, takže co se týče počasí – vyšlo stoprocentně!

 památník J. Wolkera

 u památníku J. Wolkera

 vydáváme se na cestu

 čeká nás dlouhá cesta do Želivi

 skautská základna

 pamětní deska

 krajina s rybníky


Měli jsme k dispozici propozice, ve kterých byly zmínky o zajímavostech na trase: za Kejžlicí jsme užívali výhledů na hrad Lipnici, v Řečici jsme obdivovali kostel sv. Jiří ze 14. století – jeden ze tří gotických podlipnických kostelů, v Proseči fotogenickou tvrz Trčků z Lípy.

 kostelík v Kejžlici

 na obzoru hrad Lipnice

 Řečice

 obecní úřad v Řečici

 kostel sv. Jiří v Řečici

 pohled do kostela tvrz v Proseči

 u tvrze


Pak už jsme měli za sebou 11,5 km a před sebou rodný dům Gustava Mahlera v Kalištích, hlavní bod celé cesty. Abychom nezůstali jen u ideové náplně, zašli jsme dovnitř (ačkoliv ještě není sezóna, byl domluvený vstup) a po prohlídnutí pamětní síně jsme zašli do výčepu, kde otec GM prodával výrobky ze své palírny, a naplnili jsme si bříška klobáskou, pivíčkem – prostě jsme si udělali zásoby energie na další úsek. Někteří přátelé ani po dobrém jídle a pití (nebo právě proto) necítili dosti duševní odvahy ke zdolání asi 13 závěrečných kilometrů, tak je řidič naložil do autobusu, odvezl k obci Vřesník, kde se napojili na ZTZ a po třech kilometrech vítězně došli do cíle v Želivě. My ostatní jsme se přes Holušice vydali za vydatné chvály božích výhledů ke Speřicím, kde někteří z nás nepřehlídli zbytky tvrze (nevšimnout si bylo normálnější, než vlézt do těch rašících kopřiv, protože je to opravdu jen torzo), pak jsme při vstupu do lesa skákáním přes potok vyzkoušeli všichni svůj postřeh a za chvíli jsme stáli na kopci nad Lhoticemi.

 rodný dům G. Mahlera


 v rodném domě G. Mahlera

 občerstvení v domě G. Mahlera

 Kaliště

 jarní břízy

  kaplička ve Speřicích

 zbytky tvrze ve Speřicích

 svačina v lese

 jarní rozhledy

 blížíme se k Lhoticím


Unaveným ťapkám jsme dali odpočinout při sestupu do vsi měkoučkou loukou, takže jsme si pak mohli odskočit ze značené trasy asi 200 metrů ke hřbitovu s významnou památkou ze 16. století, což je dřevěná šestiboká zvonice, a dále se zastavit u hrobu jedenáctiletého Oldřicha Škroupa, syna tvůrce naší národní hymny, který ve Lhoticích zemřel v roce 1859 na tyfus. I ti, kteří původně zvažovali zacházku do těchto míst neudělat, uznávali s úsměvem, že stála zato. Pak jsme ještě jukli na starou lhotickou školu, na zbytky tvrze a už jsme upalovali vzhůru k Lískovicím a pak stále do kopce až jsme došli nad Vřesník a už to šlo s námi s kopce až do údolí Želivky.

 šestiboká zvonice ve Lhoticích

 hrob O. Škroupa

 zajímavý strom na okraji Lhotic

 světlo a stíny

 směr Lískovice


Ve Vřesníku mají kromě úhledné návsi s kapličkou také funkční vodní mlýnek, který nelze nefotit…

 vodní mlýnek ve Vřesníku

 lidová tvořivost

 vodní mlýnek


V Želivě jsme byli cobydup, zašli jsme do obchůdku ochutnat klášterní pivo a pak jsme slabou hodinku do odjezdu, který byl v 18 hodin, věnovali každý svým zájmům podle místní nabídky (konzumace, prohlídka, vycházka či odpočinek).

 před Želivem

řeka  Želivka

 Žižkův dub v Želivě

 6 lidí okolo dubu

 kostel v Želivě

 oltář kostela

 varhany v kostele


Shodli jsme se na tom, že Cesta GM je dobře vedená i značená, že je dobré projít ji kvůli porovnání krajinných rozdílností v jednom zátahu a že to opravdu byla zásluhou kladného a vstřícného přístupu všech zúčastněných turistů pohodovka. Na závěr uvádíme pro případné zájemce, které naláká naše zpráva k akci, průběh trasy s kilometráží, protože zatím není zakreslená v současné mapě č. 44 Želivka a Pelhřimovsko sever: Wolkerův památník – Nové Dvory (1) – Kejžlice (4) – Řečice (6) – Pusté Lhotsko (8) – Proseč (10) – Kaliště (12,5) – Speřice (15,5) – Lhotice (18,5) – Lískovice (20,5) – Vřesník (22) – Želiv-klášter (25 km)
| Autor: Jirka | Vydáno dne 21. 04. 2009 | 2569 přečtení |
Zdroj: text: M Svatošová, foto:Veselá,Veselý, Dörrer,Svatoš |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server