Hlavní menu
  Novinky
15.06.2019: Po Vysočině s Gustavem Mahlerem - v neděli dne 23. června 2019
Program : 07:30 Odjezd autobusu z Jihlavy, tř. Legionářů (u parkoviště za Billou) 08:30 Slavnostní zahájení akce 08:45 Odchod účastníků akce na trasy 1. varianta : Želiv (klášter) – zelená turistická značka – Vřesník – Lískovice – Lhotice – Speřice – Holušice – Kaliště u Humpolce (penzion = rodný dům Gustava Mahlera – možnost jednoduchého občerstvení) – Proseč – červená turistická značka – Světlický Dvůr – Humpolec (nádraží ČD) cca 25 km 2. varianta : Želiv (klášter) – červená turistická značka – u hydroelektrárny odbočka na zelenou turistickou značku – stále podél Želivky až k Rokosovu Mlýnu – po zelené turistické značce vystoupáme lesem až na silnici – odbočka vlevo do Hněvkovic – nadejdeme dálnici D1 a přijdeme na nádraží ČD v Humpolci. cca 13 km Poznámka : Pro účastníky je zajištěn přesun osob z Jihlavy do Želiva ZDARMA – sraz v ul. Legionářů v 7:15 hod. na parkovišti za Billou, odjezd autobusu v 7:30 hod. Další podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Kontakt: ivana.svobodova2@seznam.cz, tel. 605 105 297

08.06.2019: 11. Hvězdicový výstup na Čeřínek - Sobota 15. června 2019
Start: libovolný Cíl: chata KČT na Čeřínku, kontrola od 9:00 – 15:00 hodin Odměna: diplom, razítka Startovné: členové KČT 20 Kč, ostatní 30 Kč, děti 10 Kč. Stravování: v cíli tradiční občerstvení, restaurace Čeřínek je v provozu. Odjezd turistů na Hvězdicový výstup na Čeřínek Pojedeme vlakem z hl.n. v 7,33 hod., Ji. město 7,42 hod., St. Hory 7,44 hod. do Kostelce. Z Kostelce půjdeme po ZTZ na Čeřínek. Odjezd vlaku z Kostelce do Jihlavy 13.01, 14,15R, 14,45, 16,15, hod. Vycházku vede Pepa

03.06.2019: U Kamenice nad Lipou sobota 8. června 2019
Odjezd autobusu z aut. nádraží v Jihlavě (stanoviště č. 16) v 7,10 h do Pelhřimova, přestup v Pelhřimově (č. 12) v 8,00 h do zast. Heřmaň Pohodová trasa 12 km: Možnost občerstvení v Kamenici nad Lipou (pivovarská restaurace, bistro, zámecká kavárna) Zpáteční autobus z Kamenice nad Lipou ze zast. č. 5 do Pelhřimova v 15,55 h, přestup v Pelhřimově (č.1) v 16,35 h do Jihlavy připravili Mirek + Marta
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
Cesta Gustava Mahlera
Na sobotu 18. 4. 2009 jsme měli podle kalendáře pochodů naplánovano, že projdeme jednu z nově vyznačených turistických cest na Vysočině, nazvanou jménem slavného rodáka, hudebního skladatele Gustava Mahlera. Ten se narodil v roce 1860 v Kalištích, krátce nato se rodina přestěhovala do Jihlavy, kde žil GM až do patnácti let – pak odešel do Vídně, jeho hudební kariéra dosáhla světového věhlasu a nyní je jeho osobnost i dílo důvodem všeobecného zájmu.

6. října 2007 jsme se zúčastnili slavnostního otevření Cesty GM v Kalištích a při té příležitosti jsme prošli jen malou její část. Celá trasa měří 25 km, začíná u Wolkerova památníku v Orlovských lesích – tam zelená TZ navazuje na žlutou TZ od Lipnice, v polovině cesty je obec Kaliště, dále značka pokračuje na jihozápad až do Želiva, kde Cesta GM končí, ale zelená TZ plynule směřuje dále do Pelhřimova… Tak tento popis trasy byl příčinou toho, že velká část turistů z Čeřínku měla pocit, že projití cesty je nad jejich síly. Věděli jsme, že není žádné spojení veřejnou dopravou, proto jsme se už na podzim domluvili s přáteli z KČT Sokol Bedřichov a autobusový zájezd jsme pořádali společně. Registrovaných členů Čeřínku se zúčastnilo 11, ostatní v naší skupině byli z KČT Sokol, KČT Tesla a další přátelé.

 před odjezdem


Odjeli jsme v 7 hodin z Jihlavy, asi po hodince jsme byli na silničce ke Kejžlici, kudy vede naše ZTZ. Zašli jsme se podívat asi 200 metrů k Wolkerovu památníku a pak jsme si odkrojili 1 km z cesty, protože jsme autobusem zajeli až na rozcestí Nový Dvůr, kde pro nás oficiálně začal po brífinku, který uspořádal Mirek, a po ochutnávce slivovico-hrozinkového utěšovadla od Míši turistický výšlap. Předpověď počasí neslibovala bůhvíjaké radovánky, bylo docela zima, ranní teploty byly kolem 0°…Prošli jsme kolem Vorlovské myslivny, kde A.B. Svojsík sepsal na začátku minulého století pravidla skautingu, vyšli jsme z lesa a konstatovali jsme, že turisté jsou dítka boží, protože bylo sice chladněji, ale slunečno a hlavně nádherná viditelnost, což je na této zážitkové a výhledové cestě prémie! Jak postupoval den, teplota se zvyšovala, takže co se týče počasí – vyšlo stoprocentně!

 památník J. Wolkera

 u památníku J. Wolkera

 vydáváme se na cestu

 čeká nás dlouhá cesta do Želivi

 skautská základna

 pamětní deska

 krajina s rybníky


Měli jsme k dispozici propozice, ve kterých byly zmínky o zajímavostech na trase: za Kejžlicí jsme užívali výhledů na hrad Lipnici, v Řečici jsme obdivovali kostel sv. Jiří ze 14. století – jeden ze tří gotických podlipnických kostelů, v Proseči fotogenickou tvrz Trčků z Lípy.

 kostelík v Kejžlici

 na obzoru hrad Lipnice

 Řečice

 obecní úřad v Řečici

 kostel sv. Jiří v Řečici

 pohled do kostela tvrz v Proseči

 u tvrze


Pak už jsme měli za sebou 11,5 km a před sebou rodný dům Gustava Mahlera v Kalištích, hlavní bod celé cesty. Abychom nezůstali jen u ideové náplně, zašli jsme dovnitř (ačkoliv ještě není sezóna, byl domluvený vstup) a po prohlídnutí pamětní síně jsme zašli do výčepu, kde otec GM prodával výrobky ze své palírny, a naplnili jsme si bříška klobáskou, pivíčkem – prostě jsme si udělali zásoby energie na další úsek. Někteří přátelé ani po dobrém jídle a pití (nebo právě proto) necítili dosti duševní odvahy ke zdolání asi 13 závěrečných kilometrů, tak je řidič naložil do autobusu, odvezl k obci Vřesník, kde se napojili na ZTZ a po třech kilometrech vítězně došli do cíle v Želivě. My ostatní jsme se přes Holušice vydali za vydatné chvály božích výhledů ke Speřicím, kde někteří z nás nepřehlídli zbytky tvrze (nevšimnout si bylo normálnější, než vlézt do těch rašících kopřiv, protože je to opravdu jen torzo), pak jsme při vstupu do lesa skákáním přes potok vyzkoušeli všichni svůj postřeh a za chvíli jsme stáli na kopci nad Lhoticemi.

 rodný dům G. Mahlera


 v rodném domě G. Mahlera

 občerstvení v domě G. Mahlera

 Kaliště

 jarní břízy

  kaplička ve Speřicích

 zbytky tvrze ve Speřicích

 svačina v lese

 jarní rozhledy

 blížíme se k Lhoticím


Unaveným ťapkám jsme dali odpočinout při sestupu do vsi měkoučkou loukou, takže jsme si pak mohli odskočit ze značené trasy asi 200 metrů ke hřbitovu s významnou památkou ze 16. století, což je dřevěná šestiboká zvonice, a dále se zastavit u hrobu jedenáctiletého Oldřicha Škroupa, syna tvůrce naší národní hymny, který ve Lhoticích zemřel v roce 1859 na tyfus. I ti, kteří původně zvažovali zacházku do těchto míst neudělat, uznávali s úsměvem, že stála zato. Pak jsme ještě jukli na starou lhotickou školu, na zbytky tvrze a už jsme upalovali vzhůru k Lískovicím a pak stále do kopce až jsme došli nad Vřesník a už to šlo s námi s kopce až do údolí Želivky.

 šestiboká zvonice ve Lhoticích

 hrob O. Škroupa

 zajímavý strom na okraji Lhotic

 světlo a stíny

 směr Lískovice


Ve Vřesníku mají kromě úhledné návsi s kapličkou také funkční vodní mlýnek, který nelze nefotit…

 vodní mlýnek ve Vřesníku

 lidová tvořivost

 vodní mlýnek


V Želivě jsme byli cobydup, zašli jsme do obchůdku ochutnat klášterní pivo a pak jsme slabou hodinku do odjezdu, který byl v 18 hodin, věnovali každý svým zájmům podle místní nabídky (konzumace, prohlídka, vycházka či odpočinek).

 před Želivem

řeka  Želivka

 Žižkův dub v Želivě

 6 lidí okolo dubu

 kostel v Želivě

 oltář kostela

 varhany v kostele


Shodli jsme se na tom, že Cesta GM je dobře vedená i značená, že je dobré projít ji kvůli porovnání krajinných rozdílností v jednom zátahu a že to opravdu byla zásluhou kladného a vstřícného přístupu všech zúčastněných turistů pohodovka. Na závěr uvádíme pro případné zájemce, které naláká naše zpráva k akci, průběh trasy s kilometráží, protože zatím není zakreslená v současné mapě č. 44 Želivka a Pelhřimovsko sever: Wolkerův památník – Nové Dvory (1) – Kejžlice (4) – Řečice (6) – Pusté Lhotsko (8) – Proseč (10) – Kaliště (12,5) – Speřice (15,5) – Lhotice (18,5) – Lískovice (20,5) – Vřesník (22) – Želiv-klášter (25 km)
| Autor: Jirka | Vydáno dne 21. 04. 2009 | 2522 přečtení |
Zdroj: text: M Svatošová, foto:Veselá,Veselý, Dörrer,Svatoš |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server