Hlavní menu
  Novinky
15.06.2019: Po Vysočině s Gustavem Mahlerem - v neděli dne 23. června 2019
Program : 07:30 Odjezd autobusu z Jihlavy, tř. Legionářů (u parkoviště za Billou) 08:30 Slavnostní zahájení akce 08:45 Odchod účastníků akce na trasy 1. varianta : Želiv (klášter) – zelená turistická značka – Vřesník – Lískovice – Lhotice – Speřice – Holušice – Kaliště u Humpolce (penzion = rodný dům Gustava Mahlera – možnost jednoduchého občerstvení) – Proseč – červená turistická značka – Světlický Dvůr – Humpolec (nádraží ČD) cca 25 km 2. varianta : Želiv (klášter) – červená turistická značka – u hydroelektrárny odbočka na zelenou turistickou značku – stále podél Želivky až k Rokosovu Mlýnu – po zelené turistické značce vystoupáme lesem až na silnici – odbočka vlevo do Hněvkovic – nadejdeme dálnici D1 a přijdeme na nádraží ČD v Humpolci. cca 13 km Poznámka : Pro účastníky je zajištěn přesun osob z Jihlavy do Želiva ZDARMA – sraz v ul. Legionářů v 7:15 hod. na parkovišti za Billou, odjezd autobusu v 7:30 hod. Další podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Kontakt: ivana.svobodova2@seznam.cz, tel. 605 105 297

08.06.2019: 11. Hvězdicový výstup na Čeřínek - Sobota 15. června 2019
Start: libovolný Cíl: chata KČT na Čeřínku, kontrola od 9:00 – 15:00 hodin Odměna: diplom, razítka Startovné: členové KČT 20 Kč, ostatní 30 Kč, děti 10 Kč. Stravování: v cíli tradiční občerstvení, restaurace Čeřínek je v provozu. Odjezd turistů na Hvězdicový výstup na Čeřínek Pojedeme vlakem z hl.n. v 7,33 hod., Ji. město 7,42 hod., St. Hory 7,44 hod. do Kostelce. Z Kostelce půjdeme po ZTZ na Čeřínek. Odjezd vlaku z Kostelce do Jihlavy 13.01, 14,15R, 14,45, 16,15, hod. Vycházku vede Pepa

03.06.2019: U Kamenice nad Lipou sobota 8. června 2019
Odjezd autobusu z aut. nádraží v Jihlavě (stanoviště č. 16) v 7,10 h do Pelhřimova, přestup v Pelhřimově (č. 12) v 8,00 h do zast. Heřmaň Pohodová trasa 12 km: Možnost občerstvení v Kamenici nad Lipou (pivovarská restaurace, bistro, zámecká kavárna) Zpáteční autobus z Kamenice nad Lipou ze zast. č. 5 do Pelhřimova v 15,55 h, přestup v Pelhřimově (č.1) v 16,35 h do Jihlavy připravili Mirek + Marta
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
Sklářský les a okolí
V sobotu 21.2.2009 si 25 turistů - nelyžařů vyšlo na vycházku do Sklářského lesa, a tak trochu po stopách trampů a sklářů v okolí Hybrálce a Smrčné. S touto historií nás po cestě seznamoval p. Neubauer.

Cesta začala u konečné zastávky trolejbusu "E". Prošli jsme okrajem Starých Hor až do Hybrálce. Poslechli jsme si něco o historii obce a vysokým sněhem jsme došli až k Prokešově samotě.
 úvodní slovo p. Neubauera

 pozorní posluchači

 ve Starých Horách

 k Hybrálci

 zastavení před Hybrálcem

 Prokešova samota


A tady už je Sklářský les. Mnozí z nás tento les znají, ale neznali jeho jméno a historii. Název Sklářský les je od té doby, kdy se jeho dřevo využívalo v hutích sklárny. Les byl v té době daleko rozsáhlejší.
 do Sklářského lesa

 hlubokým sněhem

 potkali jsme koně

 Sklářský les

 lesem


Sklářským lesem jsme se dostali k chatě zv. Falářka. Chatu původně postavil neznámý farář, který zde žil o samotě jako poustevník. Po jeho smrti chatu získala jihlavská skupina Rakouských tažných ptáků (Östereichische Wandervögel Ortsgruppe Iglau)
 Falářka dnes

 pohlednice Falářky v době Tažných ptáků

 razítko na pohlednici

 u Falářky


Pokračujeme lesem, a dostáváme se na silnici mezi Hybrálcem a Smrčnou. Na tomto místě jsme se dozvěděli o historii sklárny "Bouchner". Za sklárnou na potoce byla založena asi v r. 1935 -1936 trampská osada "Tři šípy". Do těchto míst jsme se nedostali pro velké množství sněhu.
 o historii sklářské huti " Bouchner"

 sklářská huť v r. 1866

Kolem bývalého Novákova mlýna - dnešní Váňovy pily, jsme šli zpět do Hybrálce a Jihlavy.
 rozcházíme se

 pozdrav na rozloučenou

 k Jihlavě


Děkujeme p. R. Neubauerovi za poutavé vyprávění a zapůjčení podkladů pro tento článek. Zasněženou krajinou a často vysokými návějemi jsme ušli 12 km.
| Autor: Jirka | Vydáno dne 22. 02. 2009 | 1720 přečtení |
Zdroj: Foto: V. Veselá a F. Dörrer |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server