Hlavní menu
  Novinky
13.04.2019: Pozvánka na 11. ročník zahájení cyklosezony 2019
neděle 21. 4. 2019 Sraz účastníků v Jihlavě na Masarykově náměstí v 9, 00 hod. Slavnostní zahájení 9,05 hod. 9,15 hod. odjezd po cyklostezce do Luk n. Jihlavou - kontrola před restaurací U Procházků. Pokračovat podle svých možností po trase Luka - Kozlov - Rytířsko - Měšín - Jihlava (20 km), nebo Luka - Bítovčice -Přímělkov- Rokštejn - Brtnice - Příseka - Puklice - Studénky - Jihlava( 28 km) Všechny cykloturisty zvou pořadatelé

13.04.2019: 29. pochod k oslavě Dne Země - 20. 4. 2019
Odjezd: Motorpal Jihlava 9:00 Větrný Jeníkov 9:15 Vzdálenost:12 km, Buřty s sebou Návrat autobusem z V. Jeníkova 16,59 hod. V Jihlavě 17,15 hod. Na pochod zve Jirka V.

06.04.2019: APRÍLOVÁ VYSOČINA - 13. DUBNA 2019
Odjezd osobního vlaku do Jihlávky (zpět z Počátky Žirovnice): Jihlava (7,33 h) - Jihlava město (7,42 h) - Staré Hory (7,44 h) Trasa je pohodová, max. 15 km: Jihlávka (příjezd v 8,38 h) – pramen řeky Jihlavy – kamenný kruh druidů – kostel sv. Kateřiny – kaple sv. Markéty – kaple sv. Vojtěcha – Smrčkův rybník – letohrádek sv. Vojtěch (prvorepublikový hotýlek) – modřínová alej – Počátky – Klátův rybník – Balkovo peklo – Počátky Žirovnice Občerstvení v Počátkách (Hostinec u Karásků, kavárna…) Odjezd rychlíkem ze stanice Počátky Žirovnice v 15,39 h s příjezdem do Jihlavy v 16,33 h Připravili: Mirek a Marta
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
Brtnické betlémy a Hoffmannův dům
16. ledna je už dávno po vánocích, ale 17 turistů se pod vedením V. Novákové, ještě k těmto milým svátkům vrátilo. Linkovým autobusem odjeli do Brtnice, kde navštívili farní kostel sv. Jakuba Většího. Jsou zde vystaveny betlémy.

Hodně betlémů, snad na 300. Ani se tomu nechce věřit. Pochází většinou z Třebíče a okolí. Jsou figurkové, papírové, voskové, z kukuřičného šustí, ale i z daleké Rwandy, vyrobené z banánovníkového šustí. Jsou tu betlémy malé( na krabičce od sirek) a veliké např. třebíčský betlém, který se vyznačuje tím, že má figurky z papíru a ručně malované. Bylo to moc hezké

Na náměstí v Brtnici

Přicházíme do farního kostela

Betlémy

Velký papírový Třebíčský betlém

Detail Třebíčského betléma

Další Třebíčský betlém

Betlém vyřezávaný ze dřeva - RWANDA

Betlém z banánovníkového šustí - RWANDA

Vyřezávaný betlém

 V kostele

Betlém ze včelího vosku


Nejvzácnější renezanční, bohatě zdobená měděná křtitelnice ve tvaru jablka na větvi
Vzácná křtitelnice

Oltář v kostele sv. Jakuba Většího

Zvon štěstí


Z kostela jsme přešli přes náměstí do rodného domu Josefa Hoffmanna ( 1870 - 1956), světově proslulé vůdčí osobnosti vídeňské secese a tvůrce moderního designu.
 Zimní kraj nad Brtnicí

Farní kostel a v pozadí zámecký kostel

Rod. dům Jos. Hoffmanna


Prohlédli jsme si vystavené expozice jeho tvorby.
 Návštěva v rod. domě


V zahradní části je nově zrekonstruován altánek, dle návrhu architekta Jos. Hoffmanna
Altánek

Výklad průvodkyně

Pohled do zahrady


Samozřejmě jsme nevynechali ani Radniční restauraci, kde jsme se občerstvili a potom autobusem odjeli do Jihlavy. Tentokrát se nemůžeme chlubit ušlapanými kilometry, ale přesto jsme příjemně strávili zimní prosluněný den.
| Autor: Jirka | Vydáno dne 16. 01. 2009 | 2833 přečtení |
Zdroj: foto V. Veselá |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server