07.07.2018: Bedřichovská padesátka 14. 7. 2018
Sraz turistů Čeřínku v 9,00 hod. u haly Sokola Bedřichov. Trasy domluvíme na místě. Podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Jihlava, u hlavního nádraží a na Poště na náměstí. Pěší zve Pepa K. a cyklisty Jirka V.

30.06.2018: Vycházka do Slavonic 7. 7. 2018
V sobotu 7. 7. 2018 pojedeme vlakem 7,33 z hl. nádr. Jihl. město 7,42 St. Hory 7,44 hod. do Kostelce. Zde přestoupíme na vlak do Slavonic. Ve Slavonicích budeme 9,52 hod. Půjdeme do rakouského Fratres a přes Maříž zpět do Slavonic. Trasa vycházky asi 15 km. Odjezd ze Slavonic 15,05 hod. V Jihlavě 17,14 hod. Na vycházku zve Pepa

24.06.2018: KAMENSKÉ ALEJE V sobotu 30. června 2018
Připraveny jsou trasy: 5km Kamenná – Lutrián – Kamenná Trasa “toulavý kočárek” vhodná pro rodiny s dětmi. 12km Okolo Kamenné, 20km Kamenná - Dobronín – Nové Dvory – Věžnice – Kamenná 50km Cyklotrasa Značení: Mapku s popisem trasy a účastnickým listem, obdrží účastníci při zápisu na startu. Občerstvení zajištěno. Odjezd vlaku z Jihlavy 9,22 hod. V Kamenné 9,36 hod. Odjezd z Kamenné 14,20 nebo 16,20 hod. Příjezd Jihlava 14,34 nebo 16,35 hod. Na Kamenské Aleje vycházka bez vedoucího !!

114 let od založení KČT v Jihlavě (1896)
S lítostí oznamujeme, že dne 6.3.2012, zemřel ve věku 77 let, ing. Jan Krejčí,
autor mnoha prezentací a článků tohoto webu.

Organizované turistice předcházely v Jihlavě již od předminulého století výlety do nejbližšího i vzdálenějšího okolí, pořádané nejrůznějšími spolky a organizacemi, ať zaměření tělovýchovného nebo kulturního, politického a hospodářského. Tato forma byla velice živá v celé tehdejší šíři rozvinutého spolkového života a to jak do roku 1918, tak také následně v období první republiky

V dubnu 1896 se po jedné přednášce pražských turistů přítomní posluchači nechávají získat a dvacet z nich se rozhoduje založit jihlavský odbor Klubu. Organizační práce se ujímá tehdejší redaktor Jihlavských listů Jan Máša.

Výnosem c.k. místodržitelství ze dne 5. října 1896 č. 37 138 bylo povoleno zřízení místního odboru pro Jihlavu, se sídlem v Jihlavě, Klubu českých turistů v Praze. Stanovy byly schváleny dne 2. října 1896. Dne 17. prosince se schází v Jihlavě ustavující schůze odboru Klubu českých turistů pro Jihlavu. Z přítomných 14 členů zvoleni byli následující pánové za funkcionáře: za předsedu Dr. Karel Malát, advokát v Jihlavě a za jednatele Dr. Ludvík Chlum, advokát v Jihlavě.

Na valné hromadě dne 30. prosince 1897 bylo konstatováno, že příspěvky byly odvedeny do Prahy a byla připravována cesta do Paříže. Byl zvolen výbor ve složení: Dr. Karel Malát, Dr. Ludvík Chlum, insp. Schönfeld, Karel Ženíšek, Jan Procházka, Jan Máša, náhradníky byli: Č. Magerstein, J. Valenta a revize: dr. Nosek a K. Vorlíček

Podle schválených stanov KČT se sídlem v Jihlavě, provádí osvětovou činnost tj. pořádá přednášky a výstavy, rozšiřuje a zakládá mapy, časopisy a cestovní knihy, turistické upomínky. Domáhá se snížení cen jízdného pro členy, stará se o pohodlí turistů na cestách, zejména ohledně ubytování, občerstvování nápoji a stravování, zřizuje k tomu účelu sloužící budovy, upravuje a označuje cesty, rozhledny a útulny. Informuje o památkách na význačných místech v naší vlasti. V mezích těchto působností jest odbor oprávněn provozovat příslušné živnosti volné případně koncesované. Opatřuje spolehlivé vůdce a stará se o jejich výcvik. Pořádá společné výlety a zábavy. Koncem roku 1899 KČT Jihlava zastavuje činnost a bylo konstatováno, že není dluhů ani aktiv.

Oslavy 120. výročí založení Klubu českých turistů vyvrcholily 11. června 2008 v Praze (tedy v den založení Klubu), kdy se v historických místnostech Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur sešel ústřední výbor KČT (Vojta Náprstek byl první předseda KČT). Ve stejný den se zástupci  KČT a čestní hosté setkali na společenském večeru v Betlémské kapli
Připravují se oslavy 90. výročí KČT Čeřínek Jihlava - 1920 až 2010

| Autor: Jan | Vydáno dne 23. 10. 2008 | 6264 přečtení |