27.03.2020: Upozornění pro členy KČT, odbor Čeřínek
Z důvodu pokračování opatření proti koronaviru se plánované vycházky v kalendáři do odvolání ruší. O obnovení vycházek budete informováni ve skříňkách odboru a na webových stránkách KČT odboru. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

14.03.2020: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Zahájení jarní turistické sezony je prozatím odloženo. O novém termínu budete informováni ve skříňkách KČT. Plánované vycházky v kalendáři na měsíc Březen se do odvolání ruší! J. Veselý předseda KČT,odbor Čeřínek Jihlava

07.03.2020: Sobotní vycházka na bledule 14. 3. 2020
Pojedeme autobusem z aut. n. v 10,37 hod. stanoviště č. 6A do Staré Říše. Půjdeme na Jechovec, kde navštívíme chráněnou oblast s bledulemi. Délka vycházky asi 4 km z toho 1 km překážkové dráhy díky kůrovci. Délku trasy možno prodloužit, ale to podle počasí. Svačinu sebou!! Odjezd ze Staré Říše autobusem v 16,35 hod. Na vycházku zve všechny zájemce Eva.

114 let od založení KČT v Jihlavě (1896)
S lítostí oznamujeme, že dne 6.3.2012, zemřel ve věku 77 let, ing. Jan Krejčí,
autor mnoha prezentací a článků tohoto webu.

Organizované turistice předcházely v Jihlavě již od předminulého století výlety do nejbližšího i vzdálenějšího okolí, pořádané nejrůznějšími spolky a organizacemi, ať zaměření tělovýchovného nebo kulturního, politického a hospodářského. Tato forma byla velice živá v celé tehdejší šíři rozvinutého spolkového života a to jak do roku 1918, tak také následně v období první republiky

V dubnu 1896 se po jedné přednášce pražských turistů přítomní posluchači nechávají získat a dvacet z nich se rozhoduje založit jihlavský odbor Klubu. Organizační práce se ujímá tehdejší redaktor Jihlavských listů Jan Máša.

Výnosem c.k. místodržitelství ze dne 5. října 1896 č. 37 138 bylo povoleno zřízení místního odboru pro Jihlavu, se sídlem v Jihlavě, Klubu českých turistů v Praze. Stanovy byly schváleny dne 2. října 1896. Dne 17. prosince se schází v Jihlavě ustavující schůze odboru Klubu českých turistů pro Jihlavu. Z přítomných 14 členů zvoleni byli následující pánové za funkcionáře: za předsedu Dr. Karel Malát, advokát v Jihlavě a za jednatele Dr. Ludvík Chlum, advokát v Jihlavě.

Na valné hromadě dne 30. prosince 1897 bylo konstatováno, že příspěvky byly odvedeny do Prahy a byla připravována cesta do Paříže. Byl zvolen výbor ve složení: Dr. Karel Malát, Dr. Ludvík Chlum, insp. Schönfeld, Karel Ženíšek, Jan Procházka, Jan Máša, náhradníky byli: Č. Magerstein, J. Valenta a revize: dr. Nosek a K. Vorlíček

Podle schválených stanov KČT se sídlem v Jihlavě, provádí osvětovou činnost tj. pořádá přednášky a výstavy, rozšiřuje a zakládá mapy, časopisy a cestovní knihy, turistické upomínky. Domáhá se snížení cen jízdného pro členy, stará se o pohodlí turistů na cestách, zejména ohledně ubytování, občerstvování nápoji a stravování, zřizuje k tomu účelu sloužící budovy, upravuje a označuje cesty, rozhledny a útulny. Informuje o památkách na význačných místech v naší vlasti. V mezích těchto působností jest odbor oprávněn provozovat příslušné živnosti volné případně koncesované. Opatřuje spolehlivé vůdce a stará se o jejich výcvik. Pořádá společné výlety a zábavy. Koncem roku 1899 KČT Jihlava zastavuje činnost a bylo konstatováno, že není dluhů ani aktiv.

Oslavy 120. výročí založení Klubu českých turistů vyvrcholily 11. června 2008 v Praze (tedy v den založení Klubu), kdy se v historických místnostech Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur sešel ústřední výbor KČT (Vojta Náprstek byl první předseda KČT). Ve stejný den se zástupci  KČT a čestní hosté setkali na společenském večeru v Betlémské kapli
Připravují se oslavy 90. výročí KČT Čeřínek Jihlava - 1920 až 2010

| Autor: Jan | Vydáno dne 23. 10. 2008 | 7071 přečtení |