13.05.2018: Teslácký Šotek v sobotu 19. 5. 2018
Cykloturisté Čeřínku se sejdou v 8.30 hod. na startu Tesláckého Šotka na nádvoří bývalého podniku Tesla na Havlíčkově ulici, kde si vyberou trasu. Cykloturisty povede Jirka V. Pěší turisté se sejdou ve stejnou dobu na stejném místě, kde se dohodnou, na kterou trasu se vydají Pěšáky zve Pepa K. Podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Jihlava

09.05.2018: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Ve čtvrtek 17. 5. 2018 od 9,00 -11,00 a odpoledne od 15,00 -16,00 hod. se bude v klubovně KČT, odbor Čeřínek Jihlava na Erbenově ulici (kuželna Cháb) platit výlet na Českou Kanadu, který se uskuteční v sobotu 2. 6. 2018 Cena výletu je 150 Kč,-

05.05.2018: Po jihlavských stopách Gustava Mahlera, jeho rodiny a přátel
V neděli dne 13. května 2018 na počest skladatele a dirigenta Gustava Mahlera 9. tematickou komentovanou vycházku Sraz je ve 14:00 hodin v Parku Gustava Mahlera v Jihlavě, odtud půjdeme centrem města do Domu Gustava Mahlera, kde vyslechneme přednášku Ing. Milana Paláka, Individuální prohlídka Domu Gustava Mahlera ZDARMA.

114 let od založení KČT v Jihlavě (1896)
S lítostí oznamujeme, že dne 6.3.2012, zemřel ve věku 77 let, ing. Jan Krejčí,
autor mnoha prezentací a článků tohoto webu.

Organizované turistice předcházely v Jihlavě již od předminulého století výlety do nejbližšího i vzdálenějšího okolí, pořádané nejrůznějšími spolky a organizacemi, ať zaměření tělovýchovného nebo kulturního, politického a hospodářského. Tato forma byla velice živá v celé tehdejší šíři rozvinutého spolkového života a to jak do roku 1918, tak také následně v období první republiky

V dubnu 1896 se po jedné přednášce pražských turistů přítomní posluchači nechávají získat a dvacet z nich se rozhoduje založit jihlavský odbor Klubu. Organizační práce se ujímá tehdejší redaktor Jihlavských listů Jan Máša.

Výnosem c.k. místodržitelství ze dne 5. října 1896 č. 37 138 bylo povoleno zřízení místního odboru pro Jihlavu, se sídlem v Jihlavě, Klubu českých turistů v Praze. Stanovy byly schváleny dne 2. října 1896. Dne 17. prosince se schází v Jihlavě ustavující schůze odboru Klubu českých turistů pro Jihlavu. Z přítomných 14 členů zvoleni byli následující pánové za funkcionáře: za předsedu Dr. Karel Malát, advokát v Jihlavě a za jednatele Dr. Ludvík Chlum, advokát v Jihlavě.

Na valné hromadě dne 30. prosince 1897 bylo konstatováno, že příspěvky byly odvedeny do Prahy a byla připravována cesta do Paříže. Byl zvolen výbor ve složení: Dr. Karel Malát, Dr. Ludvík Chlum, insp. Schönfeld, Karel Ženíšek, Jan Procházka, Jan Máša, náhradníky byli: Č. Magerstein, J. Valenta a revize: dr. Nosek a K. Vorlíček

Podle schválených stanov KČT se sídlem v Jihlavě, provádí osvětovou činnost tj. pořádá přednášky a výstavy, rozšiřuje a zakládá mapy, časopisy a cestovní knihy, turistické upomínky. Domáhá se snížení cen jízdného pro členy, stará se o pohodlí turistů na cestách, zejména ohledně ubytování, občerstvování nápoji a stravování, zřizuje k tomu účelu sloužící budovy, upravuje a označuje cesty, rozhledny a útulny. Informuje o památkách na význačných místech v naší vlasti. V mezích těchto působností jest odbor oprávněn provozovat příslušné živnosti volné případně koncesované. Opatřuje spolehlivé vůdce a stará se o jejich výcvik. Pořádá společné výlety a zábavy. Koncem roku 1899 KČT Jihlava zastavuje činnost a bylo konstatováno, že není dluhů ani aktiv.

Oslavy 120. výročí založení Klubu českých turistů vyvrcholily 11. června 2008 v Praze (tedy v den založení Klubu), kdy se v historických místnostech Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur sešel ústřední výbor KČT (Vojta Náprstek byl první předseda KČT). Ve stejný den se zástupci  KČT a čestní hosté setkali na společenském večeru v Betlémské kapli
Připravují se oslavy 90. výročí KČT Čeřínek Jihlava - 1920 až 2010

| Autor: Jan | Vydáno dne 23. 10. 2008 | 6162 přečtení |