18.11.2017: Po stopách arm. gen. L. Svobody - Trnava
V sobotu 25. 11. 2017 pojedeme vlakem v 7,30 hod. do Třebíče kde přestoupíme na autobus do Trnavy. Z Trnavy půjdeme do Hroznatína a dále do Rudíkov. Délka pochodu 12 km. Z Rudíkova pojedeme vlakem 14,38 hod. do Studence přestup na vlak do Jihlavy, příjezd Jihlava 16,27 hod. Na pochod zvou V+J Veselí

11.11.2017: Informace pro přihlášené
Odjezd autobusu na PP do Bučovic Sobota 18. 11. 2017 Odjezd z parkoviště za Billou v 6, 00 hod. Odjezd z Bučovic v 16,00 hod.

04.11.2017: Sobotní vycházka 11. 11. 2017
V sobotu pojedeme osobním vlakem v 7,33 hod. do Dolní Cerekve, kde budeme v 8,03 hod. Z D. Cerekve půjdeme neznačenou cestou do Batelova. Odjezd z Batelova 14,33 hod. nebo 16,36 hod. Příjezd Jihlava 15,14 hod. nebo 17,14 hod. Na vycházku zve M. Nováková

114 let od založení KČT v Jihlavě (1896)
S lítostí oznamujeme, že dne 6.3.2012, zemřel ve věku 77 let, ing. Jan Krejčí,
autor mnoha prezentací a článků tohoto webu.

Organizované turistice předcházely v Jihlavě již od předminulého století výlety do nejbližšího i vzdálenějšího okolí, pořádané nejrůznějšími spolky a organizacemi, ať zaměření tělovýchovného nebo kulturního, politického a hospodářského. Tato forma byla velice živá v celé tehdejší šíři rozvinutého spolkového života a to jak do roku 1918, tak také následně v období první republiky

V dubnu 1896 se po jedné přednášce pražských turistů přítomní posluchači nechávají získat a dvacet z nich se rozhoduje založit jihlavský odbor Klubu. Organizační práce se ujímá tehdejší redaktor Jihlavských listů Jan Máša.

Výnosem c.k. místodržitelství ze dne 5. října 1896 č. 37 138 bylo povoleno zřízení místního odboru pro Jihlavu, se sídlem v Jihlavě, Klubu českých turistů v Praze. Stanovy byly schváleny dne 2. října 1896. Dne 17. prosince se schází v Jihlavě ustavující schůze odboru Klubu českých turistů pro Jihlavu. Z přítomných 14 členů zvoleni byli následující pánové za funkcionáře: za předsedu Dr. Karel Malát, advokát v Jihlavě a za jednatele Dr. Ludvík Chlum, advokát v Jihlavě.

Na valné hromadě dne 30. prosince 1897 bylo konstatováno, že příspěvky byly odvedeny do Prahy a byla připravována cesta do Paříže. Byl zvolen výbor ve složení: Dr. Karel Malát, Dr. Ludvík Chlum, insp. Schönfeld, Karel Ženíšek, Jan Procházka, Jan Máša, náhradníky byli: Č. Magerstein, J. Valenta a revize: dr. Nosek a K. Vorlíček

Podle schválených stanov KČT se sídlem v Jihlavě, provádí osvětovou činnost tj. pořádá přednášky a výstavy, rozšiřuje a zakládá mapy, časopisy a cestovní knihy, turistické upomínky. Domáhá se snížení cen jízdného pro členy, stará se o pohodlí turistů na cestách, zejména ohledně ubytování, občerstvování nápoji a stravování, zřizuje k tomu účelu sloužící budovy, upravuje a označuje cesty, rozhledny a útulny. Informuje o památkách na význačných místech v naší vlasti. V mezích těchto působností jest odbor oprávněn provozovat příslušné živnosti volné případně koncesované. Opatřuje spolehlivé vůdce a stará se o jejich výcvik. Pořádá společné výlety a zábavy. Koncem roku 1899 KČT Jihlava zastavuje činnost a bylo konstatováno, že není dluhů ani aktiv.

Oslavy 120. výročí založení Klubu českých turistů vyvrcholily 11. června 2008 v Praze (tedy v den založení Klubu), kdy se v historických místnostech Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur sešel ústřední výbor KČT (Vojta Náprstek byl první předseda KČT). Ve stejný den se zástupci  KČT a čestní hosté setkali na společenském večeru v Betlémské kapli
Připravují se oslavy 90. výročí KČT Čeřínek Jihlava - 1920 až 2010

| Autor: Jan | Vydáno dne 23. 10. 2008 | 5875 přečtení |