Ždírec - Polná - Dobronín

Autor: Jirka <jves31(at)seznam.cz>, Téma: Informace, Zdroj: text a foto: V+J Veselí, Vydáno dne: 13. 07. 2020

Letošní prázdninové počasí je nevyzpytatelné. Pátek byl zalitý sluncem, vedro přímo k zalknutí a v noci na sobotu silná bouřka všechno otočila naruby. Teplota klesla víc jak o 10 stupňů a celá sobota měla podle předpovědi propršet. Eva na sobotu 11. července připravila pěknou vycházku ze Ždírce do Polné a do Dobronína. Po nočním hustém dešti, který stále ráno trval, jsme přemýšleli, co s tím uděláme. Navíc byl na neděli podle meteorologů předpovězen slunečný den. Zapojili jsme všechny dostupné prostředky - mobily a PC - a vycházku jsme ještě ráno před případným odchodem z domovů přeložili na neděli. Povedlo se.

V neděli 12. července 2020 brzy ráno se na autobusovém nádraží v Jihlavě sešlo 11 turistů a všichni si pochvalovali ten nápad, uskutečnit vycházku až v neděli, protože by v dešti v sobotu vůbec nepřišli. Nejde o to, že by se turisté báli deště (na nepřízeň počasí jsou vždycky připravení), ale proto, že by si slibovanou vycházku tak neužili. Linkový autobus vyložil turisty ve Ždírci, kde na ně čekala iniciátorka vycházky Eva, která přišla pěšky ze svého domova v Dobroníně. Ke skupině turistů se ještě přidala Iva, ta se do Ždírce nechala přivézt autem z nedalekého Zvonějova. Skupinka byla tedy celá a 13 turistů se dalo na cestu.

přivítání ve Ždírci

odcházíme směr Věžnička

z mlhy přiběhli zvídaví koně

bohatě rozkvetlá lípa


Po pár kilometrech přišli do Věžničky. Je to malá víska, která stojí za zastavení. V obci se nachází středověké prastaré sklepení, vyhloubené ve skále. Byly to tzv. lochy, které sloužily hlavně jako zásobárny potravin pro svou stálou teplotu a chlad. Mnohdy sloužily i jako úkryty. K uskladnění potravin slouží dodnes.

ve Věžničce

"lochy" ve Věžničce


Ve vsi nám jeden zdejší pán ukázal rodný domek Anežky Hrůzové, která byla nedaleko odtud 29. března 1899 zavražděna. Obviněn z vraždy byl žid Leopold Hilsner.To se asi nikdy nepotvrdilo, ale protižidovské nálady v českých zemích to odstartovalo.

rodný domek A.Hrůzové


Bylo ještě brzy ráno, Věžnička se teprve probouzela, ale my jsme nesměle zaklepali u domku, kde se nachází keramická dílna výtvarnice Mirky Bílkové. Ochotně nám otevřel a pozval dál na dvorek syn paní Mirky. Po chvíli přišla i ona a ukázala nám svou maličkou dílničku s velkými výtvarnými díly a dárkovými předměty. Hrníčky veliké i ty miniaturní, Vodníčci, andělé, víly a další pohádkové postavičky pohlížely na nás z regálů. Veliká postava Gluma z Pána prstenů ještě nebyla hotová, ale nebylo pochyb, co to je.


na dvorku keramické dílny

na dvorku keramické dílny

v keramické dílničce


vodník

zatím nedokončený Glum


Moc se nám u Bílků líbilo. Dokonce se tu potkaly dvě spolužačky - původní profesí byla výtvarnice učitelkou.

setkání spolužaček


Z Věžničky jsme pokračovali směrem k Polné a došli jsme do místa, kde byla zavražděná Anežka Hrůzová. V lese se nachází její symbolický hrob.

pokračujeme do Polné

krajina je stále v mlze

do Polné
symbolický hrob A. Hrůzové

u symbolického hrobu A. HrůzovéV Polné na náměstí jsme navštívili cukrárnu, kde jsme si odpočinuli u dobré kávy a zákusku.

v Polné

v cukrárně


Někteří se tady s námi rozloučili a odjeli autobusem do Jihlavy. Osm nás pokračovalo ke kostelu sv. Barbory na hřbitov, kde jsme se zastavili u rodinného hrobu Novákových. Chtěli jsme uctít památku našeho milého kamaráda Karla Nováka, který 22. března letošního roku zemřel. U hrobu jsme zavzpomínali a zapálili svíčku. Nikdy nezapomeneme na společné akce na kole a na jeho vycházku, kdy nás vedl Polnou a poutavě vyprávěl o její historii.

kostel sv. Barbory

zapalujeme Kájovi svíčku


Také jsme našli hrob už zmíněné zavražděné Anežky Hrůzové.

zde je pohřbená A. Hrůzová


Ze hřbitova jsme šli kolem rybníka Peklo a zastavili jsme se u Kamenného uskupení Mikroregionu Polensko.


kamenné uskupeníZ Polné jsme pokračovali do Nových Dvorů. V hospodě sice oficiální provoz nebyl, ale místní nám v hospůdce nabídli pivo. Chvíli jsme tu poseděli a posvačili z vlastních zásob.

malované oplocení

u Nových Dvorů

odcházíme z N. Dvorů


Do Dobronína jsme pokračovali lesními a polními cestami, které byly dost blátivé po nedávném dešti. Na okraji Dobronína jsme poděkovali Evě za hezkou vycházku a rozloučili se s ní. K nádraží už jsme došli sami. K odjezdu vlaku bylo ještě spousta času. Tři turisté se vydali pěšky směrem do Zvonějova a Ant. Dolu. Čtyři zbylí počkali na vlak do Jihlavy.

blátivou cestou


zpustošená krajina

cesta k Dobronínucesta k nádraží

čekání na vlak


Hezká nedělní vycházka začínala hustou mlhou, která se rozpustila do mráčků, aby občas zakryly ostré slunce.18 km převážně po asfaltu trochu potrápilo nohy, ale spokojení turisté, plni hezkých zážitků se budou zase těšit na příští výšlap.