Po jihlavských stopách Gustava Mahlera, jeho rodiny a přátel v neděli 17. května 2020

Autor: Jirka <jves31(at)seznam.cz>, Téma: Informace, Zdroj: text: M. Svatošová,foto: F. Janeček, V. Veselá, Vydáno dne: 18. 05. 2020

Vycházku, dlouhou dobu naplánovanou v turistickém kalendáři, zcela změnila světová pandemie koronaviru – přednáška, připravená Mgr. Zdeňkem Geistem a obdivovateli Gustava Mahlera radostně očekávaná, se nemohla kvůli vyhlášeným omezením uskutečnit.

Pořadatelé z KČT Tesla Jihlava a KČT Čeřínek přesto chtěli uctít památku významného skladatele a dirigenta, který prožil v našem městě své mládí a odraz zdejších přírodních i společenských podnětů se dá najít v jeho díle – zásluhou tohoto hudebního velikána vstoupila Jihlava do světového kulturního povědomí.
Osm turistů z obou jmenovaných odborů se tedy v neděli odpoledne sešlo v Parku Gustava Mahlera, aby položením kytice k jeho pomníku připomněli nadcházející 109. výročí úmrtí skladatele (7. 7. 1860 – 18. 5. 1911).

park G. Mahlera

Jako hosté byli pozváni manželé Olga a Josef Poukarovi, iniciátoři postavení pomníku Gustava Mahlera v Jihlavě – pomník a celková koncepce jihlavského parku je dílem profesora Jana Koblasy a byl dokončen a veřejnosti předán 7. 7. 2010, právě v den 150. výročí narození Gustava Mahlera.

M. Svatošová a manželé Poukarovi

účastníci setkání

kytice pro G. Mahlera

předseda KČT Čeřínek s manželkou položili kytici

u pomníku G. Mahlera

Ing. Josef Poukar upozornil přítomné na celosvětový živý přenos s názvem Mahler kolem světa, který se uskuteční v pondělí 18. 5. 2020 při příležitosti skladatelova úmrtí.

Josef Poukar

Virtuálně se propojí světové mahlerovské společnosti, instituce a organizace. Během hodinového setkání vystoupí i skladatelova vnučka Marina Mahler či špičkový americký barytonista Thomas Hampson, patron a častý host hudebního festivalu Mahler Jihlava – Hudba tisíců.
Se zdravicemi se připojí i Dům Gustava Mahlera a česká Společnost Gustava Mahlera.
Jihlavští turisté si považují za čest, že se k této akci symbolicky připojili položením květů k pomníku Gustava Mahlera.