Léto v Železných horách – Sobíňov

Autor: Jirka <jves31(at)seznam.cz>, Téma: Informace, Zdroj: text: V. Veselá, foto: P. Varhaníková, Vydáno dne: 04. 08. 2019

Nedaleko Chotěboře mezi CHKO Žďárské vrchy a CHKO Železné hory se nachází obec Sobíňov, která každý rok pořádá pochod nazvaný Léto v Železných horách. Letos už 25. ročník se konal 3. srpna 2019.

Tohoto pochodu se účastníme každoročně, i když vždycky v menším počtu. Je to zaviněno dovolenými a počasím. Poslední roky bývá veliké horko, a to nám nedělá moc dobře. Z té malé účasti našich turistů se ještě navíc dělíme na pěší a cyklisty. S Pepou K. chodí pěší a Jirka V. vede cyklo.
Tak to bylo domluveno i letos. Ale počasí vše mění. Předpověď byla docela krutá. Celou sobotu asi od devíti ráno mělo pršet. A to dost. Pršet v Jihlavě začalo už v 6 hodin. Prudký déšť naše cyklisty odradil od jízdy na kole a tak se rozhodli podpořit účast na pochodu aspoň pěšky.
Když se vláček přibližoval k Sobíňovu, udivilo nás, že všude bylo sucho. Na startu bylo už slunečno. Vydali jsme se na trasu Naučné stezky. Po cestě na makových polích nás rozvážným kýváním zdravily téměř zralé makovice a louky byly rozzářeny rudými vlčími máky. Modré květy chrp a žlutobílé hlavičky rmenu, či heřmánku dotvářely barevnost letní krajiny pod modrým nebem s bílými obláčky. Ani náznak nějakého deště. Docela nás mrzelo, že nemůžeme na kole, které jsme nechali doma v deštivé Jihlavě. Ale zase naopak jsme si v malé čtyřčlenné skupince mohli užívat krásný letní den.


 nad Sobíňovemve Ždírci n. Doubravou


tentokrát mě fotoaparát zradil


v cíli pochoduNaučná stezka měla 8 km, ale naše putování směřovalo ještě dál. Přišli jsme až do Ždírce nad Doubravou. Tady jsme si dali pivo a kávu a pokračovali do cíle. Nakonec jsme měli v nohách 12 km.
V cíli měli pořadatelé připraven Pamětní list. Venku v přilehlém prostranství u tanečního parketu si každý mohl za lidové ceny vybrat z bohaté nabídky podle své chuti třeba výbornou dršťkovou polévku, španělského ptáčka s knedlíkem, guláš a různé saláty. Všechno měli moc dobré. Každý si pochvaloval chuť vybraného jídla.

Chvíli jsme poseděli. Když se nachýlil čas odjezdu vláčku, odebrali jsme se na stanici a odjeli. Nejprve do přestupní stanice Havlíčkův Brod. Tady nás překvapily mokré silnice. Do Jihlavy jsme přijeli za drobného deště. Že by v Jihlavě pršelo celý den? Veliké louže tomu nasvědčovaly.