Teslácký šotek

Autor: Jirka <jves31(at)seznam.cz>, Téma: Informace, Zdroj: text a foto V.a J. Veselí, Vydáno dne: 27. 05. 2019

V sobotu 25. 5. 2019 pořádal KČT, odbor Tesla Jihlava 39. ročník turistického pochodu a cyklojízdy TESLÁCKÝ ŠOTEK.
Trasy pro pěší turisty byly vedeny po turistických značených trasách a Jihlavském turistickém okruhu – s možností navštívit rekreační místa Okrouhlík a Čeřínek.
Trasy pro cykloturisty vedly po vyznačených cyklotrasách a méně frekventovaných cestách.
Rodinná turistika zvala rodiny s ratolestmi v kočárku.
Při akci byla možnost navštívit jihlavskou ZOO se zlevněnou vstupenkou.


Na startu v areálu někdejšího podniku Tesla Jihlava se sešlo 5 našich cykloturistů. Zaregistrovali se a vybrali si cyklotrasu 42 km: TESLA Jihlava – Pístov – křižovatka u Vysoké – Okrouhlík – křižovatka u Vysoké – Popice – Vílanec – Cerekvička – Sokolíčko – Uhřínovice – Komárovice – Luka nad Jihlavou – Malý Beranov – Helenín – ZOO Jihlava.
Od rána bylo příjemné počasí prozářené sluncem. Vydali jsme se na cestu. První zastávka byla u rybníka Okrouhlík. Na kontrole u Bohatých jsme si zopakovali znalosti turistického značení – kdo chtěl, mohl si namalovat svou turistickou značku. Za správné odpovědi jsme si vysloužili bonbónek a v hospůdce „U Billa“ jsme si dali životabudič v podobě kávy.

na startu

registrace

na křižovatce u Vysoké


rybník Okrouhlík

kontrola

Rybník Okrouhlík byl v dopoledním slunci nádherný, ani se odtud nechtělo, ale větší část cesty jsme měli ještě před sebou. Vrátili jsme se na křižovatku u Vysoké a po silnici pokračovali na Popice a do Vílance. Z Vílance na cyklostezku jsme museli kousek po hlavní tepně vedoucí na Znojmo. S největší opatrností se i tento nepříjemný úsek cesty zvládnul a pak do Cerekvičky do prudkého stoupání, na jehož vrcholu se otevřel zasloužený úžasný výhled.

z Okrouhlíku ke křižovatce u Vysoké

u Cerekvičky


Po lepších i horších cestách jsme dojeli do Uhřínovic, kde jsme posvačili.


k Uhřínovicím


svačina v Uhřínovicích


Dál jsme jeli přes Komárovice do Luk nad Jihlavou. V Lukách jsme si dopřáli krátký odpočinek u cukrárny. Zmrzlina moc chutnala. Z Luk se nedalo pokračovat po známé uzavírce na cyklostezce, proto trasa vedla přes Brádlo (tady na nás spadlo asi pět kapek deštíku), a pak po cyklostezce do Helenína - místy pěkně blátivé - a do cíle trasy u vchodu do ZOO v Jihlavě.v Lukách n. J.


na cyklostezce

most přes řeku Jihlavu


V cíli nás přivítali pořadatelé a jako odměnu každý účastník dostal Diplom za účast a tradiční koblížek a pohárek minerálky.

v cíli u ZOOPro nejstarší, nejmladší a nejvzdálenější účastníky byly připraveny věcné ceny. Teslácký šotek se vydařil a my po jeho trasách najeli 55 km.

naše trasa