Vycházka za svatým Valentýnem

Autor: Jirka <jves31(at)seznam.cz>, Téma: Informace, Zdroj: text: V. Veselá, Vydáno dne: 12. 02. 2019

Blíží se opět svátek svatého Valentýna - svátek zamilovaných. Na tradiční nedělní vycházku na Horu U sv. Antonína u Rantířova pozval KČT, odbor Čeřínek Jihlava všechny, kdo se chtěli projít zimní krajinou a zároveň se sejít u kapličky sv. Antonína Paduánského, kde jsou na oltáři ve schránce z mramoru uloženy ostatky sv. Bonifáce a sv. Valentýna. Stavba pochází z roku 1737, kdy ji nechal postavit pelhřimovský pekař Antonín Polesný.

V pořadí už 16. vycházka za sv. Valentýnem se konala v neděli 10. února 2019. Turisté i další příznivci zdravého pohybu měli dvě možnosti, jak se k cíli vycházky dostat. První skupina 25 turistů se vydala před půl desátou z konečné MHD linky „B“ Na Dolech cestou směrem na Horní Kosov. Dál postupovala zledovatělou cestou modřínovou alejí a potom lesem k Rantířovu. Musela dojít na nádraží v Rantířově do 11 hodin, kdy měl přijet vlak od Jihlavy. To se podařilo s předstihem.

sraz Na Dolech

vycházíme

začátek cesty vede sídlištěm


modřínovou alejí


brodíme se sněhem

nad Rantířovem

podivnosti na jehličnanu, ale kůrovec to není

k nádraží v Rantířově

vlak přivezl další turisty


Skupina, která přijela vlakem byla podstatně početnější. Přijeli i turisté z ostatních odborů Vysočiny. Celkem se sešlo asi 90 lidiček.

Všichni společně se vydali na vrchol U sv. Antonína ( 629m n. m.). Větší část turistů šla naplánovanou trasou přes Vyskytnou. Nad Vyskytnou se ukázaly hezké výhledy na obec a na okolní krajinu.

sraz v Rantířově

přivítání všech turistůz Rantířova do Vyskytné

ve Vyskytnévýhled na Vyskytnou

výhled směrem na Rantířov

odbočka na ZTZ


po ZTZ


od hájenky ke kapličce zbývá jen kousek


došli jsme do cíle


Někteří si trasu zkrátili přímou cestou ke kapličce, kde se opět všichni setkali.

U kapličky všechny (i organizátory) překvapilo připravené ohniště a stolek s občerstvením, kde si příchozí mohli koupit teplou polévku, klobásky k opečení, a další laskominy.
Setkání u kapličky provázelo občasné zazvonění na zvoneček pro štěstí, který tu je už třetí v pořadí a byl ulit z hlavní německých děl v roce 1946.

překvapení u kapličky

Všichni účastníci dostali od organizátorky Věry perníkový koláček ve tvaru srdíčka a k tomu Jirka rozdával kalendářík, jako pamětní list k tomuto pochodu.

Valentýnská odměna
perníčky už došly


Tady byl pochod oficiálně ukončen. Někteří turisté si ještě vyšlápli k mohyle z kamení na nedaleký vrchol hory.

cesta na vrchol k mohyle

kamenná mohyla na vrcholu


pořadatelé


Pomalu se skupinky vydávaly na zpáteční cestu do Rantířova. Někdo do restaurace U Golema, někdo rovnou na nádraží a ti, co ještě neměli dost nachozených kilometrů, se vydali pěšky do Jihlavy.

cesta k nádraží

než přijede vlak


Podle vybrané trasy našlapali turisté od 6 do 16 km.
Počasí bylo dobré. V týdnu předpověď hlásila srážky - převážně dešťové. V neděli na vycházku se oteplilo, ale nepršelo. Trochu místy foukal ostřejší vítr, ale to moc nevadilo. Užili jsme si zase pěkný den.

Použité fotografie od: V+J Veselých, E. Horské, P. Varhaníkové, J. Daňhela a F. Janečka