Lovětínský ledopád

Autor: Jirka <jves31(at)seznam.cz>, Téma: Informace, Zdroj: text: V. Veselá, foto V.+ J. Veselí, E. Horská, Vydáno dne: 04. 02. 2019

Volný termín v kalendáři využili turisté Čeřínku k vycházce do Lovětína.

V sobotu 2. 2. 2019 ráno se sešlo 18 turistů na nádraží v Jihlavě a odjeli vlakem do Batelova. V Batelově Jirka upozornil turisty na možnou ledovku na cestě. Do rána do sněhové peřiny pršelo, oteplilo se a přišla velká obleva.

v Batelově

Vydali jsme se směrem na Lovětín. První nástrahy zimy se ukázaly již v kopci v Batelově, v podobě zledovatělé a mokré vozovky. Zde přišly k dobru návleky na boty, zvané „nesmeky“. Kdo je měl, rychle si je nasadil. Po ŽTZ se pokračovalo, mokrým sněhem pokrytou krajinou, k cíli naší cesty - k lovětínskému ledopádu. Tento umělý ledopád je tvořen úzkým pramínkem stříkající vody z trubky na okolní břízy.

po ŽTZ

je čas na nesmeky

ledová cesta


hlubokým sněhem

výhled k Roštejnu

blížíme se k ledopádu


Lovětínský ledopád


u ledopádu


Po tradičním vyfotografování jsme pokračovali přes Rácov do Batelova. V Batelově jsme se občerstvili v restauraci „Na Západě“. Tentokrát jsme byli spokojeni s usměvavou obsluhou i dobrým jídlem. Špatná zkušenost z poslední naší návštěvy „Na Západě“ 11. 11. 2017 se neopakovala.

Vysoký rybník

u Rácova

před Batelovem

v restauraci "Na Západě"

Nastal čas odjezdu, a tak jsme se odebrali na nádraží a vlakem v 12,50 hod. jsme odjeli do Jihlavy.

v čekárně na nádražíPočasí nám celkem přálo a dokonce kolem poledne se mezi mraky skromně objevily i sluneční paprsky. Ledovými cestami a mokrým hlubokým sněhem jsme urazili 11 km.