Adventní vycházka Polná – Přibyslav

Autor: Jirka <jves31(at)seznam.cz>, Téma: Informace, Zdroj: text: J. Korbelová, foto: P. Varhaníková, Vydáno dne: 17. 12. 2018

Chladné ráno a ani blížící se vánoční svátky neodradilo 9 turistů od adventní vycházky.

Linkový autobus nás z Jihlavy dovezl do zasněžené Polné a my jsme se asi v 8h pod vedením Petra Janouška vydali po zelené turistické z jednoho krásného městečka do druhého malebného městečka Přibyslav. Minuli jsme židovský hřbitov, šlapali ve sněhu k Borskému mlýnu a první občerstvovací zastávku si dopřáli u rybníka Kukle, který je v současné době vypuštěný, ale pracuje se na jeho obnovení. Prošli jsme zasněženou náves Věžnice a dál jsme směřovali k věžím větrných elektráren viditelných z velké dálky. Po krátkém zastavení a načerpání základních informací jsme procházeli Kobylský les, kde se také i v sobotu pracovalo a traktory svážely dřevo.

v Polné

setkání s lesní technikou

vypuštěný rybník Kukle

ve Věžnici

větrné elektrárny u Věžnice

Kobylský les

Do vesničky Dolní Jablonná, která už je součástí Přibyslavi, jsme statečně šlapali otevřenou krajinou za stálého sněžení a větru. Na návsi jsme obdivovali novou kapličku z roku 2014.

kaplička v Dolní Jablonné

Jablonským žlabem nad říčkou Bystřice jsme ve sněhu zdolali téměř poslední část trasy a došli do cíle dnešního putování. Přibyslav je městečko ležící na řece Sázavě, je spojeno s dolováním stříbra a se jménem Jana Žižky. My jsme se nevěnovali jeho historii, ale dali si příjemnou odpočinkovou přestávku, kterou jsme si po zdolání 15 km ve sněhu určitě zasloužili. Někdo si dal kávu v cukrárně, někdo využil tohoto času i k obědu a sešli se všichni na nádraží v 13.30, abychom se vlakem vrátili přes Havlíčkův Brod do Jihlavy. Stačili jsme se pozdravit s turisty z Havlíčkova Brodu, kteří dnes prošli cestu Šlapanov – Přibyslav.

Jablonecká nádrž

v Přibyslavi

socha J. Žižky

na nádraží v Přibyslavi

Byla to nádherná zimní vycházka a my všichni bychom si přáli, aby sněhová nadílka vydržela do vánočních svátků.

Další skupina členů se zúčastnila minikurzu práce s fotografiemi v klubovně KČT, odbor Čeřínek Jihlava.
zde se můžete kliknutím podívat