Okolí Kardašovy Řečice

Autor: Jirka <jves31(at)seznam.cz>, Téma: Informace, Zdroj: text. M. Drobná, foto: V a J Veselí, Vydáno dne: 10. 06. 2018

O tom, že okolí Kardašovy Řečice má charakter typické jihočeské krajiny, jsme se přesvědčili na výpravě v sobotu 9. června 2018. Startem i cílem bylo právě městečko Kardašova Řečice.

Z vlakové stanice nás odvedli Mirek s Martou a také modrá značka ke kostelu sv. Jana Křtitele. Odbočili jsme k rybníčku s náhonem a mlýnským kolem k rodnému domu básníka a buditele Boleslava Jablonského. Židovskou čtvrtí a okolo hřbitova jsme došli k místu, kde v minulosti stával hrad, nyní vyvýšenina s částečně zachovaným příkopem.

buchty od Marty

Marta ukazuje trasu dnešní výpravy

kostel sv. Jana Křtitele

mlýnské kolo

rodný dům básníka Boleslava Jablonského

v Židovské čtvrti

Po tzv. Zrádné cestě uvedené jedním z několika lesních rybníků, vedoucí mezi lány obilí s výhledem na březové remízky a kopečky v dálavách, jsme vstoupili do lesních tišin. Minuli jsme další lesní rybník a asi po kilometru jsme vystoupili z lesa do širé krajiny luk a řepkových polí se sytě modrými chrpami a heřmánky či rmeny. Příznivý dojem vzbudil pohled na vesničku Mnich se siluetami jihočeských stavení, která nás zdravila z protějšího břehu rybníka. Nedaleký rybník Vulsík nás přivítal prostřednictvím dvou labutí a popelavě šedé volavky kroužící nad hladinou. Výhledy do kraje přes alej starých dubů byly půvabné.

na Zrádné cestě

vesnička Mnich

rybník Vulsík

Následovala lesní cesta do místa zvaného Masarykův háj s dvěma turistickými odpočívadly, studánkou, křížkem, „prosbou lesa“ a s původním kamenným pomníkem – do kamene vytesanou podobiznou T. G. Masaryka k poctě jeho 76. narozenin (z r. 1926, pamětní deska byla obnovena v r. 2010). Na tomto milém místě jsme si připomněli letošní 100. narozeniny naší Paní Republiky, udělali jsme společnou fotografii a posvačili jsme ve větším altánu. Přečetli jsme si promluvu lesa a zamířili jsme k lesnímu rybníčku zvanému Zemanů.

studánka v Masarykově háji

u kamenného pomníku TGM

kamenný pomník TGM

svačina v altánu

křížek v Masarykově háji

prosba lesa

Romantické místo plné zelenohnědých žabiček a užovkou vlnící se na hladině stálo za krátké zastavení. Škoda, že kvůli zakalené hladině nebyly vidět slibované hřbety ryb a že májové žabí zpěvy už utichly.

Zemanů rybník

Za rybníkem je ještě krátká zastávka u dávné kovové destičky s nápisem částečně vrostlým do letitého mechového stromu. Odtud směřujeme k rozlehlé pastvině a jdeme okrajem lesa ke dvojici lesních rybníků Travný a Dubný. Dubný je vypuštěn. Travný rybník nám předvedl přehlídku žab všech velikostí, které se vyhřívaly na sluníčku a postupně skákaly do vody.

vrostlá kovová destička s nápisem

Dubný rybník

žáby v Travném rybníku

Travný rybník

na hrázi Travného rybníka

Tady se také objevila modrá značka, která nás doprovodila do Kardašovy Řečice. Ještě jsme si užili voňavé pěšinky vyšlapané v okraji pšeničného pole, vedoucí vodomilnou vegetací až k židovskému hřbitovu. Ten byl docela nedobytný. Zamčené dveře a kopřivami a travou zarostlá zeď byla celkem k nepřekonání. Poté, kdy dorazila „opožděná“ Marta, jsme se vydali na poslední etapu dnešní trasy.

po MTZ

Vešli jsme do přívětivého městečka s tichým náměstím, kterému vévodí socha rodáka Jablonského a pěkně upravená zeleň. Minuli jsme několik lákavých občerstvoven a zakotvili jsme v hostinci U Nekutů, který nás poctil svojí přízní, pokud jde o obsluhu i občerstvení.

náměstí v Kardašově Řečici

budova radnice v Kardašově Řečici

socha rodáka Jablonského

v hostinci "U Nekutů"

Čtvrthodinka zbývala k vlakové zastávce, kde jsme se posadili na lavičky a v rozpravách všeho druhu jsme vyčkali do příjezdu deset minut opožděného rychlíku.

opožděný vlak

Sedmnáct účastníků výpravy si připsalo do deníčku dnešních dvanáct kilometrů a jistě i dobrý pocit ze společných zážitků a z kolektivní soudržnosti.