Silvestrovský výstup na Jelenici

Autor: Jirka <jves31(at)seznam.cz>, Téma: Informace, Zdroj: text a foto V.a J. Veselí, Vydáno dne: 02. 01. 2018

Turisté oslavují konec roku obvykle tím, že společně vystoupí na nejvyšší kopec v okolí a tam si popřejí a přiťuknou na zdraví. U Jihlavy je několik takových akcí. My z KČT, odbor Čeřínek jsme si letos vybrali výstup na Jelení horu, který pořádá obec Hodice s dobrovolnými hasiči.

V noci na neděli 31. 12. 2017 vydatně pršelo. Ráno jsme se probudili s ťukáním deště do oken a řešili jsme zapeklitou otázku, zda má význam do takového deštivého počasí vyrážet ven na výšlap. Někteří to opravdu vzdali, ale 17 skalních to neodradilo. Ráno o půl osmé nastoupili do vlaku směr Kostelec. Při přestupu v Kostelci už nepršelo. Z Hodic, vybaveni deštníky, které jsme nepoužili, jsme se vydali po silnici k nejvyššímu kopci u Hodic – na „Jelenici“. Ze silnice jsme brzy odbočili kolem rybníka na louku. Tráva byla mokrá, ale mimo cestu nebylo blátivo, tak se nám v duchu Silvestra s malými zastávkami šlo moc pěkně.

vláčkem do Hodic

v Hodicích

ze silnice na louku k Jelenici

rybník Dolní Jilmík

pohled z hráze rybníka

zastavení na louce

Pod Jelení horou

Na vrcholu Jelenice byly připraveni dobrovolní hasiči poskytnout silvestrovským poutníkům občerstvení. Výborná čočková polévka byla zdarma a klobásky k zakoupení. V té době, kdy jsme došli, bylo na kopci ještě málo lidí, tak jsme si v klidu klobásky opekli, najedli se a prohlédli si nového jelena. Starý na nás koukal z blízkého smrkového lesíka. Mezitím přibývali další příchozí turisté. Pochválili jsme hasičům akci a vydali se pomalu směrem k Třešti.

cesta k vrcholu je blátivá

občerstvení na vrcholu

původní jelen všechno vidí

turisté přibývají

Lesem jsme došli k silnici a odtud je to kousek k prameni řeky Moravská Dyje, kam jsme ještě zabočili. Od pramene jsme se vrátili zpět na silnici a pokračovali do Třeště. Mezitím se, dosud zatažená, šedivá obloha začala po malých kousíčkách modrat. K radosti všech ještě před vstupem do Třeště na nás vykouklo i sluníčko.

k prameni Moravské Dyje

u pramene Moravské Dyje

lesem do Třeště

před Třeští

Hned na kraji Třeště jsme navštívili hezký betlém ve firmě Podzimek. Další betlémy jsme si prohlédli v Muzeu betlémů v Schumpeterově domě.

na prohlídku betléma

betlém firmy Podzimek

v Třešti

informace o počasí

u Muzea betlémů

v posteli pod betlémem se běžně spalo

známé osobnosti v betlémě

Po prohlídce betlémů zbývalo ještě trochu času na malé občerstvení v restauraci na náměstí.

restaurace Svět

na zastávce

Ze zastávky Třešť město nás vlak odvezl do Kostelce a dál do Jihlavy. To už slunce svítilo naplno. Na poslední otázku, kdo lituje dnešního rozhodnutí vydat se do ranního deště, nikdo neodpověděl kladně. Všichni byli spokojeni. Litovali ti, kteří s námi nejeli, protože je ten déšť odradil.
Se starým rokem jsme se rozloučili třinácti kilometry.