Turistické uvítání roku 2014 ve Ždírci

Autor: Jirka <jves31(at)seznam.cz>, Téma: Informace, Zdroj: text: V. Veselá, foto: V. Veselá, L. Tomáš, Vydáno dne: 08. 01. 2014

Rok uběhl tak rychle, že jsme se ani nenadáli, a už je tu rok nový. Stalo se již tradicí, že první sobotu v roce máme vycházku do Ždírce, do místního kulturního domu, abychom turisticky vtančili do nadcházejícího roku. Letos to bylo již 15. vtančení.

Ve 12 hodin se začali scházet u budovy hlavního nádraží ČD v Jihlavě ti nejstatečnější, kteří chtěli absolvovat nejdelší patnáctikilometrovou trasu. Do půl jedné se ještě čekalo na vlak z Třebíče, který dovezl velkou skupinu turistů. Společně jsme se vyfotografovali a pochodníci se vydali na cestu.
My pořadatelé, manželé Svatošovi a Veselí, jsme s plnými auty naloženými turistickými batůžky s tanečními a dalšími potřebnými věcmi pro pěšáky, a s plnými krabicemi s občerstvením, odjeli do Ždírce do kulturního domu, abychom všechno nachystali, než všichni dorazí.
První hosté přijeli autobusem a postupně přicházeli další, kteří se přiblížili autobusem nebo vlakem a šli jen část cesty. Naposled přicházeli ti skalní s 15ti kilometry v nohách. Ale to už pršelo a po cestě jim foukal nepříjemný silný vítr. Byla to opravdu cesta pro statečné. Ani takové podmínky turisty nezlomily. Jak začala hrát oblíbená hudební skupina manželů Dočekalových „Sádlo v pohybu“, okamžitě se sál zaplnil tancujícími.

sraz u nádraží ČD

nakládání batůžků

pěšáci odchází z Jihlavy

zastávka na cyklostezce

k Henčovu

kolem letiště

foto u závory


Ještě před zahájením přišli zazpívat koledníci a turisté přispěli na Tříkrálovou sbírku. Taneční zábavu zahájili pořadatelé KČT Čeřínek Jiří Veselý a Mirek Svatoš. Přivítali přítomné turisty z oblasti Vysočina a odborů KČT Bedřichov, Tesla, Třebíč, Trnava, Kamenná, Polná, značkaře Vysočiny a samozřejmě členy pořádajícího KČT Čeřínek, dohromady více jak 160 účastníků.

zahájení taneční zábavyTříkrálová koleda

Tříkrálová sbírka


značkaři


Před pátou hodinou se začala podávat večeře. Pečená kuřecí stehýnka s chlebem a okurkou všem chutnala a přišla vhod. Po večeři opět sál ožil ve víru tance. Během večera přišli mezi turisty starosta obce Ždírec pan Bohuslav Fiala a místostarosta pan Stanislav Pavlík se svými manželkami.

podává se večeře


turistům chutná

přišel se podívat i starosta obce Ždírec


O půl sedmé tanečníky – turisty vystřídali tanečníci jiného ražení. Zatančila skupina rock 'n' rollu ELVIS z Jihlavy. Jejich vystoupení je velice oblíbené. Milé je tancování těch nejmenších, kteří svou taneční kariéru teprve začínají. Vystoupení skupiny děvčat svědčí o kráse a precizním secvičení. Špičkové ukázky těch nejstarších členů skupiny nenechají nikoho v klidu. Často se až tají dech při akrobatických kouscích. Je vidět, že jejich trenérům pod vedením Vilibalda Prokopa se práce daří a mohou být na své svěřence hrdí.

nejmladší tanečníci rokenrolu


Elvis club Jihlava

Po rokenrolovém vystoupení zase chvíli tančili turisté, které vystřídala skupina Bonanza se svými country tanci. Její vedoucí je Míla Zámková. Vystoupení skupiny Bonanza se také divákům líbí.Bonanza


Bonanza podruhé
Potom se zase neúnavně tančilo. Překvapení pro přítomné si připravili turisté z Třebíče a Trnavy. Na písničku Včelka Mája přitančil v jejich podání do sálu hmyz. Brouci pytlíci, berušky, čmeláci a jiná havěť zaplnila sál. Objevili se tu i dva rytíři jakéhosi řádu z Kamenné a vyřizovali si na sále své účty soubojem dřevěnými šavlemi.
Nálada všech byla hodně veselá a rozjásaná a k tomu ještě přispělo „Sádlo v pohybu“ se svou výukou rozdováděných tanečků.

hmyz z Třebíče

rytíři z Kamenné

hmyzí společenstvo

turisté se baví


Tančilo se až do 23 hodin. Zábava byla u konce, ale nikomu se ještě domů nechtělo. Na závěr turisté z Trnavy pozvali všechny na zahájení jarní turistické sezóny do Trnavy.

pozvání na zahájení jarní turistické sezóny

autobusy odvážejí turisty


Autobusy byly přistavené, aby turisty odvezly do Jihlavy a Třebíče.

Všechno jednou končí. Teď nás čeká celý turistický rok 2014 plný vycházek, výšlapů a pochodů, jízd na kole a zájezdů po Česku i v zahraničí. A na zábavu ve Ždírci (nebo třeba někde jinde) se budeme těšit zase příští rok.